Bővült az utónevek listája

2025.02.10. 14:30

Legolász, Kikerics, gyertek felelni! Mutatjuk a legújabb magyar keresztneveket

Minden évben rengetegen vannak azok, akiknek a több mint 4600 rendelkezésre keresztnév sem elég. A javasolt új utónevek közül azonban sok fennakad a Nyelvtudományi Kutatóközpont szűrőjén.

Legolász, Kikerics, gyertek felelni! Mutatjuk a legújabb magyar keresztneveket

Ezúttal is több hajmeresztő névjavaslat érkezett a Nyelvtudományi Kutatóközponthoz

Fotó: Illusztráció: Shutterstock

„Minek nevezzelek?” – teszik fel a kérdést a szülők, amikor a szemük fényének nevet kell választani, ám ez a lépés sokszor nehezebb, mint amilyennek elsőre tűnhet. Hazánkban több mint 4600 utónév közül választhatnak a leendő szülők,  minden évben rengetegen vannak azok, akiknek ez sem elég, és új névjavaslatokkal fordulnak a Nyelvtudományi Kutatóközponthoz. Legutóbb 551 megkeresésről kellett döntenie a kutatóközpont utónévbizottságának, ám a szigorú szabályok miatt ezek közül csupán 66 kerülhetett be az anyakönyvezhető új utónevek közé. Azt már biztosan sejtik olvasóink, hogy félezer javaslat között szép számmal akadtak hajmeresztő és rendkívül szokatlan névkérelmek is: a közelmúltban nem ment át a szűrőn a Szentistván mint anyakönyvezhető utónév, a legutóbb pedig valaki az Orbánviktort szerette volna gyermeke anyakönyvi kivonatában viszontlátni – természetesen a bizottság visszautasította a kérést. Az utónevek listája mellett a javaslaktok elfogadásának szabályairól is beszélgettünk podcastsorozatunkban dr. Minya Károly nyelvésszel, a Nyíregyházi Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Intézete intézetigazgatójával.

Az új utónevek egy szigorú szűrőn mennek át, mielőtt felkerülhetnek a listára
Az új utónevek a magyar helyesírás szabályait követik, idegen írásmóddal nem anyakönyvezhetők
Fotó: Illusztráció: Pixabay

A magyar helyesírást követik az új utónevek

A nyelvész arról számolt be szerkesztőségünknek, hazánkban nagyon fontos alapszabály, hogy nem adható uniszex név a gyermekeknek: a fiúk csak fiúnevet kaphatnak, a lányok pedig csak lánynevet.

– Az is fontos, hogy 1952 óta maximum két utónév adható, míg korábban akár 10 is lehetett. A keresztneveknek követniük kell a magyar helyesírás szabályait: a Dzsenifert csak dzs-vel lehet anyakönyvezni, j-vel nem, ahogy a Fanni is csak i-vel adható, y-nal nem. Tudom, hogy sokan az idegen írásmóddal használják az említett neveket, de anyakönyvezni nem lehet az idegen írásmóddal. A névadás szabályai közül kiemelendő, hogy csak olyan keresztnév adható, ami nem hátrányos a gyermek életére. A javaslatok vizsgálatakor azt is figyelembe veszik, hogy van-e az adott utónévnek valamilyen ősi eredete, használják-e külföldön. A Nyelvtudományi Kutatóközpont honlapján, a névtanácsadás résznél még mélyebben el lehet merülni a szabályokban, és rengeteg hasznos információt kaphatnak azok a szülők akik az átlagosnál jobban szeretnének elmerülni a névadás rejtelmeiben – emelte ki dr. Minya Károly, aki hasznos tanácsokat is adott, hogy a szülők olyan utónevet választhassanak, ami a vezetéknevükkel is összhangban van.

 

Kellemetlen lehet a meggondolatlan név

– Bármelyik embernek árthat, ha a szülei meggondolatlanul adnak nevet, de még rosszabb lehet a helyzet, ha az illető kiemelt pozícióba kerül, netán ismert személy lesz. 

Ha vezetéknév köznévi eredetű, akkor nem célszerű köznévi keresztnevet választani, különösen akkor, ha a két név együtt szókapcsolatot alkot.

 A Földi vezetéknevű gyermeknek ne adjuk az Eper keresztnevet, ahogy az erdei vezetéknevű gyermekeknek sem érdemes a Szamóca keresztnevet adni. Ugyan nem szabály, csak tanács, de a vezetéknévvel megegyező keresztnevet se adjunk: a Gábor Gábor vagy Ferenc Ferenc nagyon egyedi, de később inkább lesz hátrányos, mintsem különleges. Érdemes kerülni a vezetéknévre rímelő utóneveket is: a Görög Ödön és a Vándor Sándor neveknek sem biztos, hogy később örülni fog a viselőjük – hívta fel a figyelmet a nyelvész. No, de lássuk, mely utónevek kerültek be az idén az anyakönyvezhető keresztnevek közé!

Ezek az új utónevek!

A japán eredetű Hime mellett már adható a Dorita, a Dragana, Elora, sőt a Kikerics is.

– A fiú nevek listája a Berk, Dárisz, Galahad vagy éppen a Legolász utónevekkel bővült. Az új nevek többsége idegen eredetű, de az utónévbizottság engedélyezte a használatukat. A különféle sorozatok minden évben inspirálják a szülőket, ami az elutasított – és sokszor hajmeresztő – névkérelmekben is tetten érhető. Néhány éve a Radiátor és a Pandémia keltett nagy figyelmet, de legutóbb is több olyan kérelmezett utónév volt, amit nem engedélyezett a Nyelvtudományi Kutatóközpont. A játszótereken biztosan nem találkozhatunk majd Szentistván nevű gyermekkel, amit tavaly is elutasítottak, hasonlóan a Jézus keresztnévhez. Szintén fennakadt a szűrőn a Pumba, a Csillagfény, a Kopasz és a Kolbász is. Nem tudom, kinek lehet ennyire nagy kedvence a kolbász mint étel, de nem gondolta át, mivel járna, ha ezt névként viselné a gyermeke – mondta dr. Minya Károly. A teljes beszélgetést meghallgathatják hírportálunkon.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában