A háború három éve

2025.02.25. 17:13

Nem lehetett kibírni könnyek nélkül, ami az ukrán határon történt

Az ukrán nemzetiségi önkormányzat tagjai végig segítették az otthonukat elhagyó családokat. Az orosz-ukrán háború borzalmai elől milliók menekültek el, sokan vármegyénkben kezdenek új életet.

Nem lehetett kibírni könnyek nélkül, ami az ukrán határon történt

Három éve kezdődött a háború

Fotó: MW-archív

– Mint verőfényes égből a villám, úgy ért minket az orosz-ukrán háború kitörésének a híre. Meg sem fordult a fejünkben, hogy csütörtök éjszaka ez megtörténhet, s megindulnak a határon a menekültek. Azonnal ugrottunk és indultunk mi is, hogy amiben csak lehet, segítsük a Magyarországra érkezőket – mondta el portálunknak a háború kitörésének 3. évfordulója apropójából Babik László. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Területi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke hozzátette: tolmácsoltak a határőröknek, a segítségpontokon, elkezdték a szállásokat keresni, hogy megoldott legyen az otthonukat elhagyók lakhatása. Az állomáson szinte ügyeletszinten segítették azokat, akik vonattal utaztak tovább, a Nyugati pályaudvaron kirendeltség alakult, hogy minél zökkenőmentesebb legyen az ügyintézés.

orosz-ukrán háború, menekültek, béke, biztonság, segítség, befogadó
Az évfordulón, február 24-én a Nyíregyházi Ukrán Konzulátuson a vármegye és Nyíregyháza ukrán közössége együtt emlékezett meg a három évvel ezelőtt kezdődött borzalmas orosz-ukrán háborúról
Fotó: Babik László archívuma

– Kívülről káosznak tűnhetett, azonban volt benne rendszer és szervezettség, mindenkinek megvolt a feladata, ott tettük a dolgunkat, ahol arra a legnagyobb szükség volt. 

Az egyik önkormányzati tagunk a saját kabátját adta egy menekülőre, aki vékony tavaszi kabátkában vágott neki az útnak. Ruhát, élelmiszert gyűjtöttünk, de volt, aki a lakását alakította át ideiglenes szállássá és fogadta folyamatosan a menekülteket.

– Nagyon összefogott a csapatunk és ez a bajban, a legnagyobb szükségben is megmutatkozott – szólt elismerően Babik László. Még most is megkönnyezi a történetet, amikor egy tanítónő a sérült unokájával érkezett Magyarországra. A kisfiú elmesélte, hogy a játékait betette az ágyneműtartóba, mert ott biztonságban lesznek és reménykedve kérdezte, mikor mennek haza.

Orosz-ukrán háború: százezrek vártak és kaptak segítséget

– Én tudtam, hogy már nincs hová hazamenniük, mert felrobbant a csernyikovi otthonuk. Még ma is elérzékenyülök, s azt is be kell vallani, gyakran rejtettük el a könnycseppeket, mert erősnek kellett mutatkoznunk, ám amikor százezer számra érkeznek a menekültek, főként nők, édesanyák a gyermekükkel, akik mindenüket hátrahagyták, az nem mindig könnyű – ismeri el a nemzetiségi önkormányzat elnöke. A segítségre továbbra is szüksége volt az Ukrajnából menekülőknek, mert sokan nem beszélték a magyar nyelvet, nem tudták az okmányokkal kapcsolatos ügyeket intézni, de akkor is szükség volt nyelvi segítségre, ha orvoshoz mentek. 

orosz-ukrán háború, menekültek, béke, biztonság, segítség, befogadó
Az Ukrajnából menekült családok gyermekei nagyon szeretik a nyíregyházi kéttannyelvű iskolát
Fotó: Babik László archívuma

Babik László azt mondja, hihetetlen nagy öröm, hogy a budapesti Leszja Ukrajinka Országos Ukrán Nyelvoktató Iskola tagozata itt Nyíregyházán, a Zelk-iskolába nyílt meg, ami csodálatos intézmény, amit imádnak a gyerekek. A szülők pedig egymást segítik, kiváló közösség jött létre, ahol számíthatnak egymásra.

Itt békére, biztonságra leltek a menekültek

– Végtelenül jó érzés, és hálásak vagyunk azért a szeretetért és befogadó közegért, amit itt a megyében, a településeken és Nyíregyházán is megtapasztaltunk és tapasztalunk ma is. Elképesztő a segítőkészség, magánemberek, civil szervezetek tesznek a sikeres integrációért, a beilleszkedésért, hogy itt valóban békére, biztonságra leljenek, új életet kezdhessenek – fogalmazott Babik László. Egy felmérésre utalva úgy véli, minél hosszabban húzódik el egy háború, az onnan menekülők, annál kisebb százalékban gondolják úgy, hogy a harcok befejezése után hazatérnek.

– Azokban a családokban, ahol a szülők elhelyezkedtek, a gyerekek óvodába, iskolába járnak, arra rendezkednek be, hogy maradnak, itt kezdik újra – tette hozzá a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Területi Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, és a kiváló kapcsolatokat említve kiemelte a Sóstói Múzeumfaluban az elmúlt hétvégén rendezett, az ukrán és magyar farsangi hagyományokat felelevenítő napot, ami egy programsorozat első állomása volt.

Befogadta őket a város

Ilona és családja a háború kitörése után azonnal elindult Kárpátaljáról a békét és biztonságot jelentő Magyarországra. Ilona azt mondja, Nyíregyháza befogadó város, sikerült albérletet találniuk és mindketten dolgoznak, munkahelyük van.

– Megtaláltuk itt a számításainkat és hosszú távra tervezünk – árulta el a kétgyermekes anyuka. – A lányunk Budapesten tanul, orvostanhallgató, a fiúnk önkéntes katona. A férjemnek volt a legnehezebb elfogadni a döntést, benne még megfogalmazódik, ha vége lesz a háborúnak, akkor visszamenne. Azt azonban nem tudhatjuk, ez mikor lesz és mi várna ránk ott, én kilátástalannak látom a visszatérést. Persze őt is megértem, az édesanyja még ott él. Egyszerűbb és jobb megoldásnak látszik, ha őt hozzuk ide magunkhoz, mert akkor együtt lesz a család. Amikor elindultunk, akkor is ez volt a legerősebb motiváció és mindig az is marad – tette hozzá Ilike, aki hálás azért, hogy itt új életet kezdhettek.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában