2025.02.10. 13:30
Van-e értelme megjavítani egy kapcsolatot, ha a harmadik már az ajtón kopogtat?
A házasságban a viták, konfliktusok elkerülhetetlenek. A párkapcsolati mediáció átsegítheti a gondokon a házastársakat.
Február 9 és 16 közé esik az idén a Házasság hete, több mint két évtizede Angliából indult el a kezdeményezés, amely a házasság és a család fontosságára irányítja rá a figyelmet. „Beszélgessetek a házasságotokért"–hirdeti az idei mottó, ezzel is hangsúlyozni szeretnék a házastársak közötti kommunikáció fontosságát.

Fotó: Shutterstock
Párkapcsolati mediáció: mindig van kiút a bajból
A házasság nehéz terep, ez nem vitás. A kezdeti rózsaszín felhő a kapcsolat minden zegzugát beborítja, ezért az együttélés problémái csak később kerülnek felszínre. Senki sem tökéletes, ezt el kell fogadniuk a pároknak, az egymás iránt érzett szerelem, a tisztelet, a közös értékek a legnagyobb kríziseken is átsegíthetik őket, azonban vannak olyan házasságok, ahol szükség van egy pártatlan, semleges szakértőre. Azt szokták mondani rájuk: hídépítők. Ők a mediátorok. Megpróbálják közelebb hozni a véleményeket, olyan kommunikációs csatornákat nyitnak meg a felek között, melyek az egyezség felé viszik őket. Nem minden esetben békülnek a felek, de vitájuk, ellenvéleményük nyugvópontra juthat.
Dr. Murányi Ildikó mediátor, coach, konfliktus szakértő szerint, amikor egy házasságban már mindketten úgy érzik, hogy válságba került a kapcsolatuk, gyakran veszekednek, nem jutnak egyről a kettőre, netán felmerül a kérdés: „Elköltözzek? Elváljunk?” nem kell rögtön a bíróságra rohanni, egy tapasztalt szakemberrel a párok feloldhatják a problémát, új szintre emelhetik a kapcsolatukat. A kérdés az, hogy észreveszik -e, hogy bajban vannak.

Fotó: Magánarchívum
– Általában a tüneteket érzékelik, hogy sok a veszekedés vagy már alig beszélnek egymással, elhidegültek egymástól, nincs meg a bizalom a másik iránt vagy egyszerűen már nem érzik jól magukat a párkapcsolatban. Mindezek mellett a kommunikációs problémák vezetik a rangsort, amikor a felek nem tudnak egymással minőségi és kellően mély, tartalmas beszélgetéseket folytatni, ezért úgy érzik, hiába élnek házasságban, mégis elmagányosodnak. Ezt a helyzetet színezik a félreértések, melyek abból adódnak, hogy mindenki gondolatolvasónak képzeli magát. Azt hiszik, hogy azért, mert ismerik a másikat, tudják is, hogy mit gondol. A világ azonban változik, ahogy az élethelyzetünk és mi magunk is változunk benne. Ezt jó, ha észreveszik egy házasságban. Volt olyan ügyfelem, aki százszor elmondta, hogy mit szeretne, de a másik fél annyira a saját problémájában volt elmerülve, hogy nem ment át az üzenet. A kisgyerekes pároknál gyakori, hogy ahol nincs a családban segítség, ott teljesen eltűnik a házastársak életében a kettesben eltöltött idő. Ilyenkor a mediáció során újratervezik a család mindennapjait annak érdekében, hogy az együtt töltött minőségi idő visszatérjen az életükbe. Ezeken kívül is sok példát hozhatnék még, mert például abban a házasságban, ahol felnőttek és kirepültek a családi fészekből a gyerekek, hirtelen kiüresedettnek érzik magukat benne a párok. Számukra az új, közös célok adhatnak lendületet.
Hasonlóságok és különbségek
- Problémát okozhat az is, ha az egyik fél elfejlődik a másiktól és hirtelen úgy érzi a másik, hogy egyedül maradt, nincs már közös téma, ami összeköti őket.
- A párkapcsolati konfliktusok okai között látom még az életközépi válságot, a különböző gyermeknevelési elveket, a felek közti aránytalan feladatmegosztást, a család, az após, anyós befolyását, a szexuális problémákat, a megcsalást, a változókor-klimax nehézségeit – sorolta a szakember.
Dr. Murányi Ildikótól megkérdeztük, mi a különbség a párkapcsolati mediáció és a párterápia között. Azt válaszolta, a párterápia egy komplex, hosszabb időt igénylő pszichoterápiás folyamat, amit rendszerint pszichológus végez. Akkor érdemes a párterápiát választani, ha a pár komolyabban szeretne a párkapcsolati problémákkal foglalkozni, de nem ismert a probléma gyökere vagy ismert ugyan, de a konfliktus olyan mély, hogy terápiás támogatást igényel.
– A párkapcsolati mediáció egy konkrét konfliktus rendezésében segíti a feleket. Ilyenkor jellemzően tudják, hogy milyen problémát szeretnének megoldani, de azt nem tudják, hogy hogyan. Míg a párterápia sok esetben a múltbéli traumákkal, történésekkel foglalkozik, addig a párkapcsolati mediáció a jelenben próbál segíteni a feleknek, hogy a jövőre nézve megtalálják a közös megoldást. Olyan eset is előfordul, amikor a mediáció és a párterápia kiegészíti egymást. Például, ha a megcsalás mély bizalomvesztéssel jár, akkor a mediáció képes ezt hatékonyan feltárni és segít irányba állni, de a kapcsolat helyreállítása terápiás megsegítést igényelhet – fejtette ki dr. Murányi Ildikó. Ha már a téma, a megcsalás, a hűtlenség szóba került, mi is tudni szerettük volna, mit mond a mediátor, van-e értelme a mediációnak, amikor egy harmadik személy miatt inog meg a házasság.
– Igen. A tiszta, őszinte párbeszéd mindig előre visz, de ez nem mindig megy a feleknek. Volt már olyan ügyünk is, amikor a mediációban derült ki, hogy harmadik szereplője is van a történetnek… Az érzelmek kezelése nagyon fontos ilyenkor, meg kell vizsgálni a közös pontokat, feltárni a szükségleteket, hogy konstruktívan előre léphessenek a felek. Van, akit abban erősít meg a folyamat, hogy tovább kell lépni és válni kell, van akit pedig abban, hogy érdemes dolgozni a kapcsolat helyreállításán. A mediátor szakértelmével mederben tartja a folyamatot és segít a pároknak abban, hogy tudjanak beszélni egymással, a lényeges kérdésekről beszéljenek és haladjanak. A mediáció során a párok feldolgozzák a sérelmeiket, megtanulják megérteni egymást, megtanulják megfelelően kommunikálni az érzéseiket, a szükségleteiket ahelyett, hogy elbeszélnének egymás mellett. Megkeresik kapcsolatuk értékeit és újjáépítik a kapcsolatukat.
Nyitottak-e a házaspárok a problémák feltárására?
„Sok esetben későn fordulnak szakemberhez. Amíg nincs komolyabb konfliktus, addig nem kérnek külső segítséget. Amikor már nagyon feszült a helyzet, hamarabb keresnek egy barátot, egy bizalmast, mint egy szakértőt, de a legtöbbször a nem pártatlan baráti tanács nem oldja meg a problémát. Sajnos az iskolában nem tanítják a konfliktuskezelést, pedig nagyon hasznos lenne, mert ha hamarabb foglalkoznának a problémákkal, akkor rengeteg szakítás és válás elkerülhető lenne.”