2025.02.13. 16:01
Vármegyei közgyűlés: több segítség kell a mikrovállalkozásoknak
Ismét üléseztek csütörtökön a vármegye képviselői. A vármegyei közgyűlésen az is elhangzott, több mikrohitelt kellene biztosítani a mikro-és kisvállalkozásoknak.

A kisvállalkozások részéről óriási az igény a mikrohitelekre
Fotó: Illusztráció: MW-archív/Bencsik Ádám
– Sokat dolgozunk azon, hogy a vármegye vállalkozásai minél több támogatást kaphassanak, és tavaly sikerült nagyot előrelépnünk, hiszen létrehoztunk egy vállalkozásfejlesztési irodát. Itt tanácsadással, továbbá különféle programok szervezésével segítjük a vállalkozások működését – árulta el Czomba Csaba, a Primom Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Vállalkozásélénkítő Alapítvány Kuratóriumának elnöke a vármegyei közgyűlés csütörtöki ülésén. Az elnök arra is kitért, a Széchenyi Kártya Program dübörög a vármegyében, ennélfogva tavaly 76 milliárd forintot meghaladó összeget helyeztek ki a vállalkozásokhoz.

Fotó: KM-archív/Pusztai Sándor
A vármegyei közgyűlés nyitott a támogatásra
– Legnagyobb részt saját forrásból támogatjuk a vállalkozásokat, mivel az országos mikrohitel-alapokban nagyon kevés a forrás. Több mint 300 millió forint jutott így a vármegyei kisvállalkozásoknak – tudatta az elnök.
A napirendi pontok többségéről gyorsan döntöttek a képviselők, egyetértett a közgyűlés. Dr. Veres János képviselő a Primom elnökének beszámolójához hozzászólva felvetette: valamilyen formában bővíteni kellene azt a mikrohitelkeretet, amit a Primom kihelyezhet a kis- és középvállalkozásokhoz.
– Nincs elég országos forrás a mikrohitelekre, márpedig az világosan látszik, hogy ezekre óriási az igény a vármegyében, különösen a kis- és mikrovállalkozások részéről. Szeretném, ha a közgyűlés kezdeményezné e mikrohitel-alap bővítését valamilyen más forrásból. Ez nem könnyű feladat, hiszen tudjuk, az országban csupán néhány megyében működik ez a konstrukció, viszonylag kevesen támogatják ilyen formában a vállalkozásokat – hangsúlyozta a képviselő.
Seszták Oszkár, a közgyűlés elnöke is támogatta a felvetést, és javasolta, hogy bizottsági ülésen tárgyalják meg a keret emelésének lehetőségeit.
Megtette az első lépéseket a vállalkozásélénkítő alapítvány
Czomba Csaba azt is elárulta a jelenlévőknek, hogy már elindultak az egyeztetések ebben az ügyben, de nehéz országos, illetve uniós forrásokat találni a mikrohitelezéshez.
– A kihívást részben pont a konstrukció kuriózumjellege jelenti, hiszen az országban kevesebb mint öt megyével foglalkoznak ezzel vállalkozásélénkítő alapítványok, szervezetek. Ugyanakkor a vármegyénkben erre égető szükség van, mivel a legkisebb vállalkozásoknak óriási segítséget jelentenek a többnyire csupán néhány millió forintos mikrohitelek – hívta fel a figyelmet Czomba Csaba.
A közgyűlésen döntöttek a vármegyei önkormányzat költségvetéséről szóló rendelet módosításáról is, mellyel kapcsolatban Seszták Oszkár elmondta: feszes és fegyelmezett gazdálkodásra lesz szükség az idén.