2025.02.01. 11:00
Vírusok döntik ágynak a gyerekeket, tombol a járvány
A légúti panaszokkal, influenzaszerű tünetekkel orvoshoz forduló betegek fele 14 év alatti gyermek. Több vírus is van, ami hirtelen döntheti őket ágynak, most az agresszív influenza dominál.

A négyéves Kornélnál lázzal, hányással és hasmenéssel jelentkezett a vírusfertőzés
Fotó: Sipeki Péter
Igaza lett a gyermekorvosnak. Dr. Ujhelyi János január elején azt prognosztizálta, hogy a hónap végére, február elejére ér el minket az influenza-járvány. A nyíregyházi doktor most úgy fogalmaz, támadnak a vírusok, tombol a járvány és még csak felszálló ágban van.

Fotó: Sipeki Péter
– Hányás, hasmenés, magas láz – sorolta Kornél tüneteit az édesanyja, a négyéves legényke pedig ráerősített: nagyon beteg voltam. – Egy hét után jutottak el oda, hogy végre újra eszik, van étvágya – néz szeretettel kisfiára Klaudia. Ők kontrollra érkeztek, az ugyancsak négyéves Lara pedig az influenza elleni oltásának második adagját kapta meg, az anyukája addig elmesélte, nagyon sok a beteg gyerek az iskolákban és az óvodákban, a kicsik egymást fertőzik újra és újra a vírussal.
– Egyik nap még semmi bajuk, másnap már 39 fokos lázzal dőlnek ágynak – magyarázta Emese, milyen váratlanul csap le a vírus a gyerekek szervezetére. Pénteken a rendelési idő kezdetére megtelt a Szent István utcai rendelő váróterme, napi 70-100 gyermek fordul meg most egy-egy rendelésen.
Vírusból egyszerre több van jelen az életünkben
– Ötven év után az ember már nem a statisztikát nézni, tudása, tapasztalata, a saját rendelőjének forgalma alapján pontosan tudja, mi várható – magyarázza Ujhelyi doktor, aki azt mondja, a Covidot leszámítva, az elmúlt 7-8 évben nem volt ilyen nagy járvány, ami elsősorban a gyerekeket betegíti meg. Sajnos azt is látom, hogy tovább tart a lázas állapot, egyre több, az átlagot meghaladó szövődmény, a fül-, arcüreggyulladás, gennyes hörghurut, és vannak tüdőgyulladásos gyerekek is.
Nehezíti a helyzetet, hogy az influenza víruson kívül más kórokozók is jelen vannak, így a HMPV, az RSV, sőt a koronavírus sem tűnt el az életünkből.
– A szülő ne nyugodjon meg attól, ha az mondják neki a telefonba, hogy tessék nyugodt lenni, ez a járvány része. Majd akkor legyen nyugodt, ha a gyermeke nem csak a jó közérzetét kapta vissza, hanem erősödött is. Egy sunyi hőemelkedés, egy elesett állapot akár súlyos szövődménnyel járó megbetegedés előjele lehet. Rendkívül fontos a folyamatos kontroll, nagyon sok kiegészítő vizsgálatot végzek, ami differenciál a baktérium és a vírus között, s a legtöbb eset hátterében vírusfertőzés áll – magyarázta a szakember.

Fotó: Sipeki Péter
A Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) erős zihálással jelentkező alsó- és felsőlégúti fertőzést okozó vírus, amely minden korosztálynál előfordulhat, de gyermekeknél a leggyakoribb és a koraszülöttekre nézve kifejezetten veszélyes. Nem ismeretlen, de jelen van a humán metapneumovírus (HMPV), általában a közönséges megfázáshoz hasonló tüneteket okoz. Gyakran felső, néha alsó légúti fertőzéseket is okoz, mint tüdőgyulladás, asztma fellángolás. Dr. Ujhelyi János azt mondja, számolni kell ezzel a vírussal, mert az RSV-vel együtt cirkulálva több súlyos esetet jelenthet.
A járvány 1-2 hét múlva tetőzhet
Januárra a gyerekek legyengülnek, kevesebbet vannak levegőn, így ugyanaz a kórokozó jobban meg tudja betegíteni a kicsiket, mert az ellenállóképességük nem olyan jó. Nem csupán a zárt közösségről van szó, hanem arról is, hogy lemerülnek a vitaminkészletek, éppen ezért nem a járvány elején kell megijedni az orvosnak, hanem később.
– Most felszálló ágban vagyunk, 1-2 hét múlva tetőzik a járvány és az őszi-téli szezonban körülbelül 8-10 hét a lefolyása – vetítette előre dr. Ujhelyi János. Azt mondta, mindenkit érinteni fog attól függően, hányszor fertőződött át ezekkel a vírusokkal, mert minél többször találkozott vele, az immunrendszer annál jobban tud védekezni. Ugyanez a helyzet az oltással is, ami védelmet jelent a súlyos megbetegedésekkel szemben, ezért javasolja mindenkinek, vegyék fel a vakcinát.
Tudni kell: a gyermekek indítják, és ők is tartják fenn a járványt. A házi gyermekorvos arra kéri a szülőket, lázas állapotban ne vigyék közösségbe a gyereket, mert önmagában az influenza vírus a közösség 60-70 százalékát tudja megbetegíteni. – Nagyon fontos a C és D-vitamin pótlása, s ügyeljenek arra is a szülők, hogy rendszeresen szellőztessenek, vigyék friss levegőre a gyereket és itassanak vele sok folyadékot. Akkor vigyék újra közösségbe, ha már biztosan nem fertőz a gyermek – mondta a háziorvos.
Folyamatosan nő a betegek száma, csaknem 50 százalékuk 14 éven aluli
Az NNGYK legfrissebb jelentése szerint a figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint megállapítható, hogy január 20-26. között az országban 69 900 fő fordult orvoshoz influenzaszerű, és 295 500 fő akut légúti fertőzés tüneteivel. A 4. héten orvoshoz fordult akut légúti fertőzéses betegek 47,7 százaléka 0-14 éves gyermek, 24,9 százaléka 15-34 éves fiatal felnőtt volt. Az influenzaszerű megbetegedéses betegek 42 százaléka 0-14 éves gyermek. Míg az év harmadik hetében 100 ezer lakosra 619 új influenza szerű megbetegedés jutott, egy egy héttel később már 941-re nőtt. És az akut légúti megbetegedések esetében is hasonló a tendencia, egy hét alatt 3 590-ről 3 904-re emelkedett az új betegek száma 100 ezer lakosra vetítve. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében a 4. héten egy általános iskola intézményvezetője jelezte a diákok körében a 30%-ot meghaladó hiányzást felsőlégúti tünetek miatt. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében egy általános iskola intézményvezetője jelezte a diákok körében a 30 százalékot meghaladó hiányzást felsőlégúti tünetek miatt.