2025.03.23. 12:15
Bakancslistás helyek a vármegyében, amiket látnotok kell!
Semmittevés helyett jó lenne aktív pihenéssel tölteni a hétvégét? Íme néhány újabb bakancslistás hely, ahová kötelező ellátogatni!
Bár az előrejelzés esőt ígér hétvégére, a szeszélyes tavasz időjárás még áthúzhatja a meteorológusok számításait. Mindig jó tehát, ha van a tarsolyban néhány bakancslistás hely, ahová érdemes ellátogatni. A már meglévők mellé mi is ajánlunk újabb ötöt.

Fotó: bathorivarkastely.hu
A Báthori várkastély izgalmas, a történelemkedvelők körében kifejezetten vonzó turisztikai célpont, állandó kiállítása a Nyírbátor múltjához ezer szállal kötődő Báthori-család korát és legendáit idézi meg. A panoptikumban a XV–XVII. század jelentős eseményeit összesen negyvenöt életnagyságú figura jeleníti meg öt képben, miközben több neves történelmi személyiség mellett a család hírhedt tagjai is életre kelnek. A hihetetlenül aprólékosan kidolgozott figurák és a korhű környezet kombinációja egyedülálló reneszánsz hangulatot teremt. A várkastélyt természetesen a pincétől a padlásig érdemes bejárni, hiszen minden szint kínál valami érdekeset. A meredek lépcsőn lejutva, a pincében található Kőtárban a feltárt faltöredékeket tekinthetik meg a látogatók.
Bakancslistás hely a csiffytanyai mamutfenyő is
A balkányi Csiffytanyán vigyázza az ott élők dolgos mindennapjait hazánk egyik legöregebb köztéri mamutfenyője. Kedvelt kirándulóhely, hiszen a tájidegen óriás egymaga uralja a síkságból kiemelkedő nyírségi homokdombot – talán ez is közrejátszott abban, hogy geocashing-állomás lett. Monumentális megjelenése rendíthetetlen nyugalmat és bölcsességet áraszt. A fát 1989-ben a Természetvédelmi Hivatal védetté nyilvánította – olvasható az Év fája honlapján. A csiffytanyai óriás mamutfenyő
- körülbelül 160 éves,
- 28 méter magas,
- törzsének kerülete 585 centiméter.
Egykoron a Jármy-kastélydíszkertjében állt, valószínűleg az 1860-as években ültette a balkányi Finta József. Az impozáns park fái közül egyedüliként élte túl a másfél évszázad küzdelmeit. A tiszteletet parancsoló fenyőmatuzsálemet 1968-ban villámcsapás érte, melynek következtében kettéhasadt és elvesztette koronája felét. Ekkor a hajdani lakosok közös munkával fogtak hozzá a gyógyításához: a megcsonkult fenyő kettévált törzsét vaspántokkal kapcsolták össze. Sérülése ellenére gyönyörűen növekedett, és két vezérhajtásából új koronát épített magának. A gondos balkányi utókor azóta már új abroncsokkal látta el, hogy szépsége és nagysága kiteljesedhessen, s ezzel példát nyújthasson a jelenkorban élőknek az újrakezdésre és a nehézségek leküzdésére.

Fotó: evfaja.hu
Nagykálló számos nevezetességének és látnivalóinak egyike a haszid zsidóság egyik leghíresebb zarándokhelye, Taub Eizik Izsák csodarabbi nyughelye. Az 1751-ben született rabbi édesanyjával négyéves korában költözött a településre. Tehetségére már korán fény derült, így 15 évig tanulmányait külföldön, Morvaországban és Lengyelországban folytatta, ezt követően tért vissza Nagykállóba, ahol 1781-ben a város és egyben Szabolcs megye főrabbijává választották. Nevéhez fűződik a hitközség alapszabályzatának megalkotása.
A magyarországi haszidizmus megalapítójaként már életében legendák övezték személyét. A „Szól a kakas…” kezdetű népdalt a zsidó közösség a rabbi nótájaként ismeri, melyet Taub Eizik Izsák a legenda szerint két további versszakkal is kibővített. A zsidó hagyományokban a hajnalt kiáltó szárnyas a Messiás hírnöke. A kibővített magyar-héber nyelvű változatot éneklik purim ünnepén a haszidizmus követői a világ minden táján.
Az 1821-ben elhunyt csodarabbi még életében kiválasztotta nyughelyét, melyet a régi zsidó temető főkapuja mellett jelölt ki. Híveitől azt kérte, hogy csak ennyi álljon sírkövén:
Becsületes zsidó volt
– ez a felirat olvasható a temető bejáratánál. Halála után közel húsz évig nem választottak új rabbit.
A garázsban áll egy 1931-es Ford A modell
És annak, aki ellátogat Nagykállóba, érdemes a szomszédos községet, Kállósemjént is útba ejtenie, ahol a Kállay-kúria szolgál különleges látnivalókkal. Itt van mindjárt a kúriához tartozó park, színpompás fáival virágaival, a csodás római katolikus kápolnával.

Fotó: Sipeki Péter-archív
A múzeumban több gyűjtemény is helyet kapott, ilyen a Kállay-család történetét bemutató állandó tárlat, egy játékkiállítás, valamint az az autótörténeti kamarakiállítás. Utóbbi leglátványosabb eleme a Ford A modell 1931-es egyik példánya, amely a garázsban kapott helyet – ilyen típusú autót vezetett Kállay Miklós miniszterelnök is. Felszereltsége és tudása a mai viszonylatban fapadosnak minősül, mégis felejthetetlen látványt nyújt. A tárlat – amiben korhű járműmakettek is láthatók – az Old timer mellett átfogó Ford-történetet mutat be, amiből megtudhatjuk, hogyan épültek fel az első járművek.
A kúria nyugati szárnyában kialakítottak egy történelmi kávézót. Az egykoron ebédlőként funkcionált épületrészben korabeli művészeti alkotások idézik meg a boldog békeidők hangulatát. A kávézó berendezéséhez tartozik az 1950-es évekből származó, Herendi Viktória mintás porcelánnal borított kávéfőző is.
A magasból is megcsodálhatjuk a semjéni kúriát.