2025.03.13. 20:00
Rekordszámú jelentkező, új szak indul el a mesterképzésben – töretlen a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karának népszerűsége
Az idei jelentkezési számok azt mutatják, szeretnének egészségtudományi területeken tanulni a fiatalok. A Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán is emelkedett a jelentkezők száma.
Február 15-ig lehetett jelentkezni a felső oktatási intézményekbe, az idén is rekordot döntött a felvételizők száma: közel 130 ezren szeretnének szeptembertől valamelyik egyetemre, főiskolára bejutni–olvasható a felvi.hu oldalon. Néhány érdekességet is összeszedtek az idei felsőoktatási felvételiről, a jelentkezők száma 7 százalékkal magasabb mint tavaly, kétharmaduk alapképzést választott, az átlagéletkoruk pedig 27 év. A legkeresettebbek továbbra is a gazdasági, a műszaki és az informatikai szakok országos viszonylatban. A legnépszerűbb felsőoktatási intézmények között az ELTE után a Debreceni Egyetem (DE) áll a második helyen a sorban: csaknem 11 ezren jelölték meg első helyen a DE valamelyik képzését, összességében pedig mintegy húszezren jelentkeztek az intézménybe. Összesen 13 karon 73 alapképzést, csaknem száz mesterképzést, hat osztatlan szakot, ötven tanárszakot, 101 szakirányú továbbképzést, 43 duális képzést, hét felsőoktatási szakképzési szakot, valamint 14 angol nyelvű képzést kínált az intézmény a 2025-ös általános felvételi eljárásban A Debreceni Egyetem (DE) ezzel továbbra is őrzi vezető pozícióját a legnépszerűbb vidéki felsőoktatási intézmények között. Arról, hogy a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán hogyan alakultak a jelentkezések, dr. habil. Móré Marianna dékán nyilatkozott hírportálunknak.

Egészségtudományi kar: fontos az egészségügyi diplomások utánpótlása
– Az idei számok azt mutatják, hogy az egészségügyi és szociális területre, illetve azokra a pedagógusképzési szakokra, melyek a mi karunkon indulnak mesterképzésben, nem csökken az érdeklődés. Sőt, ebben az évben az összes jelentkezők száma 4213 fő, tavaly 3362 volt, az első helyes jelentkezések között nincs ekkora nagy különbség, az idén 1279-en jelölték meg az Egészségtudományi Kart, az elmúlt évben 1220 jelentkezés érkezett az első helyre.
– mondta el a jelentkezési számokat a dékán.
– Bár még nem látunk teljes képet a jelentkezési sorrendben, de az elmondható, hogy az idén több jelentkező nem egy, hanem több szakot is megjelölt karunkon. Például beírta első helyre a gyógytornászt, majd megjelölte az ápolót is. Ez tavaly nem volt annyira jellemző, ezért ebből arra következtetünk, hogy akik több területet is megjelöltek, komolyan érdeklődnek az egészségtudomány iránt, s ezen a területen képzelik el a jövőjüket – jegyzete meg a dékán.

Fotó: KM
Majd azzal folytatta: – A nappali képzések közül
- a gyógytornász-,
- a dietetikus-,
- a mentőtisztképzés továbbra is az élvonalban van. A dietetikust az első helyen 372-en, a gyógytornászt 174-en jelölték meg, fontos megjegyezni, hogy Debrecenben és Szolnokon is van gyógytornász képzünk, míg a mentőtiszt hagyományosan nyíregyházi gyökerű képzés – mondta el dr. habil. Móré Marianna.
Megtudtuk azt is, a levelezős képzések iránt növekszik számottevően az érdeklődők száma, ami azt jelenti, hogy a már egészségügyben dolgozók vagy a szociális szakmákhoz kötődők szeretnének magasabb fokozatot szerezni. A dékán elmondta: a hallgatók minden évben költségtérítéses formában is vállalják a képzéseket, elsősorban, akik egészségügyi területen szeretnének dolgozni.
„Magyarországon a felsőoktatási intézmények akkor működnek jól, ha követik azokat a globális tendenciákat, amik a világban vannak.” – nyilatkozta korábban hírportálunknak dr. Móré Marianna, amikor az úgynevezett infekciókontroll mesterképzés elindításáról beszélt. Ez most is szóba került, hiszen egy nagyon fontos területről van szó, a fertőzések összefüggését vizsgáló szakemberek képzését öleli fel ez a szakterület. – Tizenegy olyan érdeklődőnk van infekciókontroll szakon, ahol a jelölt az államilag finanszírozott, valamint a költségtérítéses formára is beadta jelentkezését. Az alapképzések, a mesterképzések pedig immár négy telephelyen: Debrecenben, Nyíregyházán, Szolnokon, és Siófokon érhetők el.