2025.03.16. 11:00
Az eső sem moshatta el a nyíregyházi megemlékezést: így ünnepeltek a megyeszékhelyen (galériával, videókkal)
Egy egész nemzet hajtott fejet szombaton a hősök előtt. A forradalom és szabadságharc ünnepén kérdeztük az embereket, mit jelent számukra március 15-e.

Szakadó esőben helyezték el az emlékezés koszorúit a Nyíregyháza vezetői
Fotó: Sipeki Péter
Ahogy arról korábban beszámoltunk, szombaton Nyíregyházán is megemlékeztek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. Bár az időjárás nem volt a kegyes a résztvevőkhöz, és megállás nélkül ömlött az eső, sokan jöttek el, hogy fejet hajtsanak a hősök előtt, és elhelyezzék a ez emlékezés koszorúit Kossuth Lajos szobránál. A rendezvényen ünnepi beszédet mondott dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere, aki szerint az ünnep sokkal többről szól annál, mint hogy felvonjuk a nemzeti színű lobogókat, és kitűzzük szívünk fölé a kokárdát.

Fotó: Sipeki Péter
Emlékezni és emlékeztetni a forradalom és szabadságharc tanulságaira
– E napon emlékeznünk és emlékeztetnünk kell! Tenni azért, hogy továbbra is szabadon, egy szabad országban élhessünk, hogy a nemzeti összefogás és összetartozás – akárcsak 1848-ban – immár az egész nemzet valósága legyen – hívta fel a figyelmet a polgármester, aki arra is rávilágított: nemzeti identitásunk egyik alapja a forradalom és szabadságharc szellemisége. Bár március 15-e alapvető értékei ugyanazok, a nemzeti ünnep egy kicsit mindenkinek mást jelent. A rendezvényen a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium növendékeinek Édes hazám című előadását láthatták a jelenlévők, ami nem hagyományos egy emlékező műsor volt, a készítők alkotásukat egyfajta inspirációnak szánták, ami a közös gondolkodást is elindítja.
Rubóczki Béla, a Kossuth-gimnázium igazgatója munkatársunknak elmondta, szerették volna megmutatni a műsorral, hogy március 15-e a nemzeti öntudatunk alappillérre.
Március 15-i ünnepség Nyíregyházán
Fotók: Sipeki PéterMagyar-történelem szakos tanárként mind szakmailag, mind érzelmileg sokat jelent számomra március 15-e
– ezt már Tamás Melinda, a Kossuth-gimnázium pedagógusa, az ünnepi műsorban szereplő diákok felkészítője árulta el szerkesztőségünknek. Bízik benne, hogy meghatározó élmény volt a városi ünnepség résztvevőinek a kossuthos diákok műsora.
– A forradalom és szabadságharc ünnepe számomra kettős jelentést hordoz: emlékeztető, ugyanakkor a tisztelgésről is szól
– mondta el szerkesztőségünknek Jámbor Dominik, a Kossuth-gimnázium diákja, az ünnepi műsor egyik főszereplője. Dominik szerint a nemzeti ünnep és a márciusi ifjak tevékenysége arra emlékezteti az utókort, hogy nem szabad tűrni az igazságtalanságot.