2025.03.20. 16:39
Románok vásárolják fel a szabolcsi ingatlanokat, de már küszöbön lehet az elsöprő fordulat
Magyarországon több olyan határ menti település van, ahol évek óta növekszik az áttelepülők száma, közöttük is a legtöbben románok. Rövidesen a magyar országgyűlés elé kerülhet az a törvénytervezet, mellyel korlátozható lenne egy-egy hazai településen az ingatlanvásárlás, továbbá a le- és betelepedés.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyében lévő határ menti települések is várják a törvénytervezetet. Ez az új javaslat a polgármestereknek, képviselő-testületeknek adna eszközt arra, hogy korlátozhassák a településükön az ingatlanvásárlást, és az áttelepedést.

Fotó: KM-archív
Ingatlanvásárlás a határ mellett
Történelmi pillanat volt Románia schengeni csatlakozása, mert ezzel megszűnt a határellenőrzés a magyar-román határon, így szabaddá vált az átjárás Magyarország és Románia között a hét minden napján és annak minden órájában a szabolcs-szatmár-beregi határszakaszon is. A magyar-román határ megnyitását az elmúlt hónapokban sok aspektusból vizsgáltuk. Rákérdeztünk, a határmenti települések polgármestereinél, hogy miket tapasztalnak, mennyivel könnyíti meg a határnyitás a fuvarozók életét, mi a helyzet az útdíjakkal, hogyan kell közlekedni a kinti körforgalmakban, de arról is beszámoltunk, szupertraffipax-rendszer építenek ki Romániában a magyar VÉDÁ-hoz hasonlóan. Ezek mellett pedig növekedik az áttelepülők, az ingatlanvásárlások száma is, ami miatt kerülhet új törvénytervezet az országgyűlés elé.
– A helyi közösség önazonosságának védelméről szóló tervezett törvény a polgármestereknek, képviselő-testületeknek adna eszközt arra az esetre, ha úgy érzik, a beköltözések miatt teljesen átalakul a településük, ha úgy látják, hogy az már nem hasonlít a szülőfalujukra, szülővárosukra – érvelt Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a jogszabály mellett, aki annak bemutatása céljából konzultációsorozatot tart, amelynek során minden vármegyében megismerhetik a polgármesterek a várható jogi eszközeiket – írja a Világgazdaság. A tervezet értelmében befolyásolni tudnák a betelepülők mennyiségét, a település növekedésének tempóját vagy akár a betelepülők körét.
A határ túl oldaláról jönnek a vevők
A magyar határral szomszédos Szatmár vármegyében is jellemző volt, hogy sokan a közeli kelet-magyarországi településeken vásároltak ingatlant, amelyeknek ára a töredéke volt a helyi lakásáraknak. Ezt erősítette meg portálunknak Vállaj polgármestere is, aki már 2006 óta vezeti a települést. Vilmos István elmondta, hogy most nincs eladó ház a községben, ugyanis mióta 2003-ban zsáktelepülés helyett a határátkelőnek köszönhetően átjárhatóvá vált Vállaj, azóta a a helyi ingatlanoknak egy jelentős részét a határ túloldalán élők vásárolták meg.

Fotó: KM-archív
– Amióta 2011-ben életbe lépett az egyszerűsített honosítási eljárás, közel 13 ezer embernek adtam a kezébe ezt az okiratot, ezért is jelentős nálunk az ingatlanvásárlás, ezért is nagyon ritka az eladó ingatlan. Vállaj egy sváb település, de saját becslésem alapján a lakosság fele már kicserélődött. Magyar ajkú románok vették meg az ingatlanokat, azonban én úgy gondolom, hogy a településnek a mindennapjait ők nagyban nem alakították át. Tehát nálunk ez az ingatlanvásárlás nem új keletű, ez már több mint két évtizedes jelenség
– fejtette ki Vállaj polgármestere, és megjegyezte: a településre olyanok költöztek eddig is, vagy vásároltak ingatlant, akiket szívesen látnak, akikkel együtt tudnak zavartalanul élni.
Rozsály polgármestere, Sztolyka Zoltán támogatja a szóban forgó jogszabály tervezetét, hiszen a helyi közösségnek így lesz ráhatása arra, kikkel szeretne együtt élni hosszútávon. Rozsály nagyon közel fekszik Romániához, így már a településen sem újdonság, hogy a szomszédos országból érkezik egy-egy eladó ingatlan vásárlója.

Fotó: KM-archív
– Ez egy nagyon támogatandó javaslat. Én bízom benne, hogy ehhez vissza fogják majd rendelni a helyi hivatalokba a lakcímbejelentést is, hiszen azt most a járási hivatalok intézik, így könnyebb lenne működtetni ezt az új javaslatot, ha a helyi hivatalok intézhetnék a lakcímbejelentést. Nálunk már korábban elindult ez a jelenség, már most is laknak nálunk külhoni magyarok és külhoni románok is. Ennek a szabályozását már korábban elkezdte ezt a helyi önkormányzat azzal, hogy megpróbált minél több lakást megvásárolni, és olyanoknak adja el, akik alkalmazkodnak a helyi adottságokhoz, az itteni közösséghez, akiknek az életvitele beleillik Rozsály mindennapjaiba, a békés együttélés reményében – mondta Sztolyka Zoltán, és megerősítette: kifejezetten támogatják, hogy valamilyen formában adják meg az önrendelkezést az önkormányzatoknak.