2025.03.06. 14:20
Kicsik, de erősek: nem örültek az oltásnak a nyíregyházi jegesmedvebocsok (fotók és videók)
Megkapták az oltásaikat a Nyíregyházi Állatpark tavaly novemberben született ikrei. A jegesmedvebocsok mindennapjait az állatbarátok az interneten követhetik, a népszerűségük napról napra nő.

Nem örültek a procedúrának
Fotó: Nyíregyházi Állatpark
Talán még soha egyetlen állatparki sajtóeseményre sem volt kíváncsi annyi operatőr, fotóriporter és újságíró, mint amennyien csütörtök délelőtt a Jégvilág épülete mögött összegyűltek, ám a felfokozott érdeklődés teljesen érthető, hiszen világszenzációnak lehettek szem- és fültanúi. Most kapták meg ugyanis az első oltásaikat a Nyíregyházi Állatparkban tavaly novemberben született jegesmedvebocsok, s a kölyköket ezúttal választották el először az anyjuktól, Sznyezsanától. A bocsok világrajötte rendkívüli esemény: ebben az évben Európában rajuk kívül mindössze egyetlenegy jegesmedve-bébi született állatparkban.

Fotó: Kelet-Magyarország/Sipeki Péter
Jegesmedvebocsok: kamerák előtt születtek
– Eddig csak az interneten láttam a bocsokat, azért jöttem el, hogy élőben is megnézhessem őket – mondta dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere, és emlékeztetett arra, hogy a park tavaly minden korábbi látogatócsúcsot megdöntött – 650 ezren látogattak el 2024-ben a SóstóZoo-ba és bízunk abban, hogy az idén még többen lesznek – tette hozzá.
– A parkban 2003 óta élnek jegesmedvék, az elsők Írországból érkeztek, de akkor nem volt esély arra, hogy utódaik szülessenek – idézte fel a kezdeteket Gajdos László, az állatpark igazgatója. Elmondta: közel tíz évvel ezelőtt tette le dr. Kovács Ferenc polgármester asztalára a Jégvilág interaktív állatbemutató terveit, s tavaly végre átadhatták az Európában is egyedülálló technikai megoldásokat alkalmazó épületet és a hozzá kapcsolódó két hektáros külső kifutórendszert, amely Magyarországon korábban nem látott ritka sarki állatfajoknak ad teret. Itt él a 2015-ben Moszkvából érkezett Sznyezsana is: a 11 éves nőstény hamar szerelembe esett a karlsruhei állatparkból érkezett hímmel, és néhány héttel azután, hogy átköltözött a vadonatúj jegesmedve-bemutatóba, vemhes lett. – Nyár végén nyugalomba vonult, ami annak a jele, hogy elkezd felkészülni az ellésre, majd november végén megszülettek a bocsok, ami rendkívüli a park, és az európai jegesmedve program életében is – mondta Gajdos László, és hozzátette: nem tudják, hogy fognak viselkedni a bocsok, egy biztos: hangosak lesznek.
És valóban azok voltak: látható és hallható módon nem örültek annak, hogy kihozták őket a szabadba, de bentről Sznyezsana is kiabált. A négy állatorvos és két asszisztens mellé külső kollégákat is hívtak az eseményre, és szükség is volt az erős kezekre, hiszen a bocsok rosszul tűrték a szurikat. Dr. Papp Endre igazgatóhelyettes elmondta: a jegesmedvék életében az első három hónap kritikus, ezért nem is jelentették be a születésüket február 18-áig, az pedig sok előkészületet igényelt, hogy az orvosi vizsgálatot elvégezhessék.
Megkapták az oltásaikat
– Ahhoz, hogy az anya biztonságban érezze magát és gondozza a kicsiket, optimális klimatikus viszonyokra, megfelelő hőmérsékletre és páratartalomra van szükség, de ugyanilyen fontos a nyugodt környezet is. Mindezt biztosítottuk, ennek pedig meg is lett az eredménye, hiszen Snezi gondos édesanyaként nevelte a bocsokat – ellenkező esetben magára hagyta volna a kölyköket. De arra is fel kellett készíteni, hogy ma elvegyük tőle a kicsiket – mondta dr. Papp Endre és hozzátette: úgy látja, hogy ki lehet őket engedni, ezért kinyitják az ajtót, a kölykök pedig eldöntik, mikor hagyják el a barlangot, ahol eddig éltek és ahol a kameráknak köszönhetően az egész világ nyomon követhette a fejlődésüket, egészen attól a pillanattól, hogy világra jöttek. A bocsok, bár nagyon nem akarták, megkapták a kötelező oltásaikat, a féreghajtót, a chipet és az is kiderült, hogy mindketten hímek, a súlyuk pedig 14 kilogramm. Az oltás és a súlymérés procedúrája után a Nyíregyházi Állatpark jegesmedvebocsai visszatértek az anyjukhoz, másodpercekkel később pedig a kiabálásnak is vége szakadt: megnyugodtak, és az életük visszatért az eddig megszokott kerékvágásba.

Jégvilág
- A Jégpalota többszáz négyzetméter felületét speciális üvegtáblák borítják, míg belül van olyan hely ahol 0°C alatti hőmérsékletet kell tartani és esik a hó egész nap, máshol pedig vetítések adják a virtuális valóságot
- A 10 ezer évvel ezelőtti jégkorszakot valósághű mamutok, mamutcsontvázak jelzik.
- Zoológiai szempontból tele van állatritkaságokkal a ház, amelynek fő eleme a jegesmedve tenyészközpont, ahol egyedülálló módon a legnagyobb jegesmedve tér hűtött és a 4 méter mély medencében a víz alatt is láthatják a világ legnagyobb szárazföldi ragadozóját.
- Különlegesség, a Magyarországon eddig még nem látott királypingvinek 0°C körüli bemutatóterme, de másik két pingvinfajt a rajzfilmekből jól ismert sziklaugró pingvint és a meleg égövi Humoldt- pingvint is bemutatják.
- A külső kifutótér elvezet minket Alaszkába és Szibériába, ahol a fehérfejű rétisas és a világ legnagyobb sas madarának számító Steller sas figyeli a látogatókat hatalmas röpdéjükből.
- A sarki farkasok kifutórendszerébe üvegbúra vezet, ahol bepillantást nyerhetünk a falka mindennapjaiba, de megjelenik az indián táborban a kanadai őslakosok élete, mint ahogy a Klíma Kamra az inuitok világát modellezi.
- Az állatbemutató különlegessége a Száguldó Folyó, ahol fatörzsszerű hajókban ülve a folyó sodrása visz minket végig az állatok között és az élményt tovább fokozza a vízből kiemelkedő élethű kardszárnyú delfin figurák vagy a hajút közepén a 10 méteres zuhatag , amin lecsúszhatunk.
- A Jégvilág állatbemutatóban lemerülhetünk a jeges tengerek mélyére is VR tengeralattjáró segítségével, de a hatalmas akváriumok bemutatják élőben is a jeges tengerek halainak világát.