Kincsvadászok

2025.03.04. 14:38

Megdöbbentek a Kincsvadászok a Nyíregyházáról indult, világhíres művészek alkotásán

A TV2 műkincskereskedő showjának hétfői adásában egy nem mindennapi szobrocskát vitt be az utolsó eladó. A Kincsvadászok műtárgykereskedői azonban nem tudták biztosan eldönteni, hogy eredeti-e a kerámia figura.

Megdöbbentek a Kincsvadászok a Nyíregyházáról indult, világhíres művészek alkotásán

Kincsvadászok kereskedői is alaposan átvizsgálták a kerámiát

Fotó: TV2

Vármegyénk is bővelkedik különleges régiségekben. Ahogy megírtuk már, legutóbb egy fehérgyarmati pénzügyőr ezüst gyertyatartójára licitáltak, előtte egy nyíregyházi fiatal lány üvegtárgya okozott nagy dilemmát, de a Csengerből érkezett vadnyugati relikvián is ámultak a Kincsvadászok kereskedői. A nyíregyházi Tóth János különleges ülőalkalmatosságáért pedig az álomárnál is magasabbról indult a licit, bár kissé koszosak voltak a moziszékek, a Kincsvadászok szakértőit ez sem tántorította el. Szabó Kornél egy színpompás alkotással érkezett a műtárgykereskedők elé Kótajból, Fehérné Van Luijk Marielle pedig egyedi ezüstékszert bocsátott licitre Mátészalkáról.

A Kincsvadászok elé Komlós kerámiát vitt az eladó
A Kincsvadászok elé Komlós kerámiát vitt az eladó
Fotó: TV2

Kincsvadászok licitáltak a Komlós kerámiára

Egyedi iparművészeti alkotással érkezett dr. Sátori Kázmér, egy különleges Komlós-kerámiával lépett a stúdióba, aminek az értékesítésével édesanyja bízta meg. Az előző évadban is érkezett a Komlós fivérektől egy különleges váza, ami akkor az álomár duplájáért kelt el. 

Kelen Anna művészettörténész, a műsor egyik műtárgyszakértője akkor elmesélte, hogy az alkotó fivérek, Komlós Miklós és Komlós István először Nyíregyházán 1931-ben nyitottak egy kis kerámia műhelyet, a Szabolcs vármegyei Benczúr kör szárnyai alatt kezdték meg keramikusi karrierjüket. Tanáruk Spányi Géza orvos és országosan elismert keramikus művész volt. Rövid idő alatt olyan sikeresek lettek, hogy 1934-ben a fővárosban létrehozták a második műhelyüket, az itt készült alkotásokat Budapest bélyegzővel jelezték. A műsorból kiderült, hogy a vidám, élénk színeknek, a bátor és különleges kompozícióknak köszönhetően lettek a keramikus fivérek art deco alkotásaik annyira népszerűek. Főként a polgári, és paraszti élet vidám jeleneteiből vették a témáikat. Nagy példányszámban készültek az elegáns urak és dámák, zenészek, kedves állat vagy éppen gyerek figurák. A háború után még rövid ideig működött a műhely, majd az államosítás után, beleolvadt a Kerámia Iparművész KTSZ-be.

A Komlós kerámiák statikailag igen jól tervezettek, vidám, élénk színeikkel szinte azonnal felismerhetőek.

 Egy ilyen iparművészeti alkotással érkezett dr. Sátori Kázmér is a stúdióba, aminek az értékesítésével édesanyja bízta meg. Azonban Megyesi Balázs műtárgyszakértő gyorsan letörte a lelkesedését: észrevette, hogy a kerámia figura több helyen is javítva volt, bár így is nagyon tetszett neki a charlestont táncoló családi örökség. A jogász eladó megdöbbent, mert még sose vette észre a javítást, pedig többször is volt a kezében a nagynéni hagyatéka.

Megtalálták a hibákat a kerámián
Megtalálták a hibákat a kerámián
Fotó: TV2

Babi néni sajnos ezt egyszer földhöz csapta, de úgy, hogy letört a feje, itt látszik körbe a javítás – mutatta az 1930-as évekből származó Komlós fivérek által készített szobor nyakát a nyíregyházi műtárgyszakértő, és megjegyezte: a kalapjánál is látszik restaurálás. A hibái ellenére is nagyon eladhatónak gondolta Megyesi Balázs a különleges életérzést átadó szobrot, 60-80 ezer forintra becsülte az értékét a sérülés miatt, bár nagyon szép munkát végzett a restaurátor. Megyesi Balázshoz közel állnak a Nyíregyházáról származó régiségek, hiszen ahogy portálunknak elmesélte, ő is a szabolcsi vármegyeszékhelyről származik.

Kincs a hibák ellenére is

A licit szobában kedves kis Komlósként emlegették a szobrot a Kincsvadászok szakértői, és egyből kiszúrták a hibáit is. Molnár Viktor műtárgykereskedő ismerősként üdvözölte az eladót, hiszen már tíz éve ismerik egymást, és felhívta a figyelmet arra, hogy a kerámián jelzés nincs, csak egy vinyetta, de korban, stílusra stimmel a szobor, azonban nincs teljesen meggyőződve arról, hogy ez Komlós.

Utána olvastam a Komlós fivérek munkásságának. Nyíregyházán kezdték a kerámiázást, és az akkori alkotásaiba még nem nyomták be a pecsétjüket, hanem majd csak akkor, amikor Budapesten a Hársfa utcában nyitottak műhelyt, onnantól kezdve van jelzés a tárgyak aljában – hívta fel a figyelmet dr. Sátori Kázmér. Végül a licit egy kicsit az álomár alatt állt meg, az 50 ezer forintot végül elfogadta az eladó a vidám szoborért.


 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában