Kincsvadászok

2025.03.12. 20:04

Világhírű eseményhez köthető tárgyat vittek a Kincsvadászok elé Nyíregyházáról

Bár már a 2. évad véget ért, nagyon sok érdekes régiség került a műsorba Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyéből. Köztük volt két olyan tárgy is, ami a Kincsvadászok figyelmét is felkeltette.

Világhírű eseményhez köthető tárgyat vittek a Kincsvadászok elé Nyíregyházáról

Kincsvadászok licitáltak a történelmi tárgyakra

Fotó: TV2

Már-már anyai érzéseket ébresztettek a tulajdonosban azok a porcelán tárgyak, amelyeket Tamás Judit vitt a TV2 műtárgykereskedő showjába. A nyíregyházi eladó különleges Zsolnay eozin porcelán polckonzolokat kínált eladásra a Kincsvadászok műtárgykereskedőinek.

Kincsvadászok elé kerültek a történelmi tárgyak
Kincsvadászok elé kerültek a történelmi tárgyak
Fotó: TV2

Kincsvadászok Szabolcsban

Vármegyénk is bővelkedik különleges régiségekben. Ahogy megírtuk már, legutóbb egy negyven évvel ezelőtt, nyíregyházi születésű művész által készült bőrképet vitt egy eladó a TV2 műtárgykereskedő showjába, amin az alkotó is meglepődött. Előtte egy egyedi iparművészeti alkotással, Komlós-kerámiával lépett a stúdióba egy eladó, de licitáltak egy fehérgyarmati pénzügyőr ezüst gyertyatartójára is. Egy nyíregyházi fiatal lány üvegtárgya is nagy dilemmát okozott, de a Csengerből érkezett vadnyugati relikvián is ámultak a Kincsvadászok kereskedői. A nyíregyházi Tóth János különleges ülőalkalmatosságáért pedig az álomárnál is magasabbról indult a licit, bár kissé koszosak voltak a moziszékek, a Kincsvadászok szakértőit ez sem tántorította el. 

A nyíregyházi Tamás Judit tárgyaira pedig szintén nagy volt az érdeklődés. A recepciós úgy gondolja, hogy ezeknek az összetartozó tárgyaknak lelke van, még énekelni is szokott nekik. – Számomra ez már szerelem, azt szoktam énekelni nekik, hogy de szépek vagytok, imádlak titeket. Nagyon nehéz lesz megválnia tőlük – jegyezte meg mosolyogva az eladó, majd hozzátette: évekkel ezelőtt vásárolta a porcelán konzolokat, fiókban tartotta becsomagolva. 

Nagy valószínűséggel az 1911-es Torinói Világkiállításon a magyar pavilonban volt beépítve ez a két polckonzol. Fa lap volt a tetejükön, amire helyezték a tárgyakat. 

Történelmi háttere van a tárgyaknak
Történelmi háttere van a tárgyaknak
Fotó: TV2

Kelen Anna művészettörténész is megerősítette, hogy a világkiállításról rengeteg fekete-fehér fotó fennmaradt, melyekről beazonosíthatóak ezek a porcelán konzolok. A polcokon pedig gyönyörű szecessziós vázák sorakoztak. – A gyár épületkerámiákat is gyártott. A díszváza volt a presztízs, de amiből valójában megéltek, azok az épületkerámiák – hangsúlyozta a művészettörténész, és megmutatta: az igazi eozin máz olyan, amit ha forgatunk, mindig egy kicsit máshogy csillan meg rajta a fény. Ez volt az a máz, amivel a pécsi gyár világhírnevet szerzett. 

Tamás Juditnak 600 ezer forint volt az álomár, amit szeretett volna megkapni. 

A Kincsvadászok műtárgykereskedői egyből rácsaptak a különleges történelmi háttérrel rendelkező tárgyakra. Az első ajánlatot Molnár Viktor tette, 30 ezer forinttal indult a licit, ami rendkívül gyorsan felpörgött, sorra egymásra ígértek a műtárgykereskedők, de vajon elég volt a végső ajánlat Judit számára? 

Fejes Tamás 130 ezer forintnál szállt ki a licitből, mert elmondása szerint nem tudná hova tenni a konzolokat, de bármennyire is furcsán hangzik, nagyra értékelte az eozinos régiségeket. A licitálás során a legnagyobb ajánlatot Molnár Viktor műtárgybecsüs, galériatulajdonos adta: 420 ezer forintos kínált a két Zsolnay tárgyért, amelyet végül az eladó elfogadott.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában