2025.03.16. 08:00
A Kossuth-nagydíjas Koncz Gábor Beregsurányban járt a Trianon-emlékmű átadóján
Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott. Koncz Gábor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a nemzet színésze Kossuth-nagydíjat kapott.

Koncz Gábor
Forrás: Archív fotó: Móricz-Sabján Simon
A Kossuth-díj az egyik legnagyobb presztízsű állami kitüntetés, amit a tágabb értelemben vett kultúra területén alkotó magyar ember kaphat. Az 1848-as forradalom kirobbanásának századik évfordulóján, 1948. március 14-én adták át először. Ebben az esztendőben a Kossuth-nagydíjat Koncz Gábor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a nemzet színésze kapta.

Archív fotó: MW
Koncz Gábort papnak vagy orvosnak szánták
Koncz Gábor Mezőkeresztesen született 1938. július 8-án. Édesapja papnak vagy orvosnak szánta. A színészet felé a mezőkövesdi kollégium színjátszó társulatában elért sikerek révén fordult. Elsőre felvették a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1963-ban kapott diplomát. Első filmszerepe a Legenda a vonaton (1961) című alkotáshoz köthető. Filmszerepei mellett színházi darabokban is játszott.
Öt éve székelykaput állítottak fel Beregsurányban. A neves eseményre meghívták Jakab Istvánt, az Országgyűlés alelnökét, aki ékes szavakkal köszöntötte a vendégeket. Az Árpád utcai oldalban lévő faragott kapun egy Wass Albert-idézet szerepel. Az egyház képviselője megáldotta az építményt, majd a település polgármestere, Herka István és Jakab István ünnepélyesen átvágták a nemzeti színű szalagot. Ugyancsak Wass Albert-idézet díszíti a Trianon-emlékművet, amit Koncz Gábor színművész beszéde után Baracsi Endre, a megyei közgyűlés alelnöke és Herka István polgármester közösen avattak fel.