2025.03.25. 13:37
Koper házhoz jött: lebilincselő fotók az egyetemen
Digitális grafika, festmény, kísérleti fotográfia – a szlovéniai Primorska Egyetem hallgatóinak alkotásaiból nyílt tárlat. A Nyíregyházi Egyetem a házigazda, a kiállítás március 28-ig megtekinthető az egyetemi központi könyvtár galériájában.

Fotó: Norbert Vaczy
Lebilincselő fotósorozat fogadja a látogatókat a szlovéniai Primorska Egyetem hallgatóinak tárlatán. Sara Mašič egy villanykörtét dörzsölt csiszolópapírral, amíg az egy ponton ki nem lyukadt. Az így bejutó oxigén miatt a körte belseje lángra lobbant, majd a tűz gyorsan ki is hunyt. Ezt a folyamatot kapta lencsevégre a fiatal alkotó, aki a képzőművészet eszközeivel a határok megszűnésének hatásaira is felhívja a figyelmet. A fázisfotók sorozatával Goriziára, Európa idei Kulturális Fővárosára utal. A települést több mint 70 évvel ezelőtt kettéválasztották, azóta egy része Olaszországhoz, másik része Szlovéniához tartozik. Jiri Kočica, szobrászművész, a szlovéniai Primorska Egyetem oktatója számos alkotást hozott magával Nyíregyházára. Ez a második vendégtárlata a koperi intézménynek. Hallgatói között van, akinek már tavaly is volt itt munkája. „Ana Šeruga első ránézésre absztrakt képeit sajátos csavarral tette izgalmassá. A képein látható teli színsávokat egy horizontális vonal választja el, közelről nézve azonban egy-egy apró figurális jelenet ad új értelmezést az alkotásoknak”- fejtette ki az egyetemi oktató. „Kiemelkedő tehetség Karmen Bradovent is, aki egy 3D-s programmal létező organizmusokhoz megtévesztésig hasonló fiktív, fotószerű képeket kreált”.

Fotó: Váczy Norbert
Koper, Ljubljana, Róma...
A tárlat megnyitóján dr. Zielinski Tibor szobrászművész, a Vizuális Kultúra Intézet oktatója elmondta: Szlovéniában eddig több helyszínen is rendeztek tárlatot a hallgatók, valamint oktatóik munkáiból. A Primorska Egyetemen eddig egy alkalommal volt kiállításuk, de terveik szerint folytatják az együttműködést, amely mindkét fél számára inspiráló és példaértékű. A koperi egyetem mellett a ljubljanai Magyar Kulturális Központtal, az ottani közösséggel is kiváló a kapcsolatuk. A Liszt Intézetben nemcsak tárlatunk volt, az intézmény az alkotások szállításában is segíti egyetemeinket”.
„Nagyszerű dolog, hogy bemutathatjuk a Nyíregyházi Egyetem hallgatóinak alkotásait külföldön. Szlovénia mellett már Olaszországban, a római Szent István Házban is volt tárlata diákjainknak. Ezekkel a kiállításokkal megmutathatjuk azt az egyedülálló művészeti képzést, amit a régióban képvisel egyetemünk. Terveink között szerepel, hogy Pannónia Ösztöndíjprogrammal további külföldi bemutatkozási lehetőségekre pályázunk” –fejtette ki a Nyíregyházi Egyetem oktatója.