2025.03.17. 20:00
Ezt sokan elfelejtik, pedig vagyonokat lehet vele spórolni: biztosítási trükkök a nyíregyházi szakembertől
Március 1. és 31. között minden lakástulajdonos lehetőséget kap arra, hogy felülvizsgálja meglévő szerződését, és kedvezőbb feltételekkel újrakösse biztosítását. Dübörög a lakásbiztosítási kampány.
Az elmúlt évek piaci trendjei azt mutatják, hogy a lakásbiztosítások átlagos életkora 6-8 év, így azok a szerződések, amelyeket 8-10, sőt akár 15-20 évvel ezelőtt kötöttek, jelentősen elavultak – nem csupán biztosítási értékben, de a szolgáltatási kör és a szolgáltatások ár-érték aránya tekintetében is. A kampánynak köszönhetően viszont lehetőség nyílik arra, hogy az ügyfelek egy modern, kedvező díjú biztosítási termékre váltsanak a sok éve meglévő, ezért a mai kor trendjeinek már kevésbé megfelelő szerződésük helyett – tájékoztatta lapunkat a Gránit Biztosító. Portálunknak egy nyíregyházi pénzügyi szakember is nyilatkozott.

Fotó: Shutterstock
Tavaly is sok lakásbiztosítást kötöttek át
Az ügyfelek már a tavalyi kampányban is aktívak voltak, az előző évben is nagyon sok szerződést kötöttünk át, jobbá és olcsóbbá téve az ügyfelek lakásbiztosításait
– mondta Kovács Gergő, az OVB nyíregyházi irodájának területi vezetője.
A pénzügyi szakember szerint a lakásbiztosítási szerződések azok a biztosítási szerződéstípusok, melyekhez a legritkábban nyúlnak hozzá az emberek. Nem nézik át évente, nem vizsgálják felül, mint mondjuk egy autós kötelezőt vagy CASCO biztosítást.
Az embernek általában az ingatlanja a legnagyobb értéke, ezért is fontos, hogy mindig naprakész, korszerű biztosítással rendelkezzünk
– emelte ki Kovács Gergő.
A területi vezető korábbi tapasztalatai alapján úgy látja, az emberek nagyon ritkán foglalkoztak a lakásbiztosításukkal, és az elmúlt évek ingatlan-áremelkedése miatt biztosításuk alulbiztosítottá vált.
Ebben az időszakban mindenkinek, aki rendelkezik lakásbiztosítással, érdemes felülvizsgálnia a régi szerződését független szakértőkkel, hogy megtalálják az ügyfeleknek a legjobb biztosítási megoldást, személyre és ingatlanra szabottan.
– mondta a portálunknak Kovács Gergő.
A biztosítás megfelelő kiválasztása ugyanis nagyban függ az ingatlan paramétereitől, melyek a következők:
- az ingatlan típusa: lakás, ház, sorház?
- falazat típusa
- tetőzet típusa
- méret
- van-e melléképület
- van-e bármilyen különleges vagyontárgy az ingatlanban (festmények, ékszerek, stb.)
- van-e háziállat
A háziállatok azért fontosak, mert minden családban családtagnak számítanak, és sok biztosító kínál az ő egészségük védelmére is kiegészítő biztosítást a lakásbiztosításon belül.
– Emiatt fontos, hogy ne csak a biztosítási díjat vegyék alapul az emberek egy biztosító kiválasztásakor, hanem egyéb szempontokat is – mondta portálunknak az OVB nyíregyházi irodájának területi vezetője.
Ezekre érdemes még odafigyelni:
- Önrész szerepe: az önrész azt az összeget jelenti, amelyet a biztosított vállal egy kár esetén. Minél magasabb az önrész, annál alacsonyabb a havi díj, de ez azt is jelenti, hogy kár esetén a biztosító kevesebb pénzt térít meg. Sokan az alacsony havi díj érdekében magasabb önrészt választanak, de ez egy káreseménykor kellemetlen meglepetéseket okozhat, ezért nem érdemes túlzott kockázatot vállalni a kedvezőbb díj érdekében.
- Kizárások: a karbantartási hiányosságokból vagy elhasználódásból eredő károkat sokszor nem fedezi a biztosítás, ezért érdemes erre is odafigyelni
- Ingóságok biztosítása: egyes szerződések csak az ingatlant, mások a bútorokat, műszaki eszközöket és egyéb értéktárgyakat is védik, így, ha sok értékes ingóságunk van, érdemes azokat is biztosítani.
- Értékkövetés: az ingatlan és az ingóságok értéke változhat, ezért érdemes olyan biztosítást választani, mely időszakosan frissíti a biztosított összegeket. Sőt sokszor az értékkövetés nem is elegendő, hisz az új ingóságok vagy egy felújítás miatti értékemelkedés további módosítást, felülvizsgálatot igényel. Erre is lehetőséget ad a márciusi kampány.
- Alulbiztosítás veszélye: sok lakástulajdonos spórolási céllal kevesebb négyzetmétert ad meg, vagy kihagy épületrészeket (például garázst, melléképületeket), hogy alacsonyabb legyen a havi díj. Ez azonban káreseménykor komoly anyagi veszteségeket jelenthet, mivel, ha az ingatlan egy része nincs biztosítva, a biztosító nem téríti meg az ott keletkezett károkat. Emellett, ha a biztosított összeg alacsonyabb, mint az ingatlan valós értéke, a biztosító arányosan csökkentheti a teljes kártérítés mértékét.