2025.03.18. 12:30
Itt a Lego óriási bejelentése, ez a nyíregyházi gyárba is nagy változást hozhat
A dán játékgyártó cég – ami a világ legnagyobb gumiabroncsgyártójának számít – egy olyan anyagot fejlesztett ki, amivel 30 százalékban újrahasznosított anyagokból lehet elkészíteni a játékok gumijait. A Lego célja, hogy 2032-ig minden termékében növelje az újrahasznosított anyagok arányát.

Fontos lépést tett a Lego a fenntarthatóság felé vezető úton
Forrás: Lego
Fontos lépést tett a Nyíregyházán is gyárat működtető Lego a fenntarthatóság felé vezető úton: a dán játékgyártó cég bejelentette, hogy a jövőben a készletekhez tartozó új gumiabroncsokat több mint 30 százalékban újrahasznosított anyagokból készítik. A vállalat mindezt olyan, egyébként a környezetre káros anyagok felhasználásával teszi meg, mint a halászhálók, kötelek, valamint újrahasznosított motorolaj, majd ezekből rSEBS-et készít - írja a HVG az Interest Engineering cikké hivatkozva.

Forrás: AFP / Frankhoemann/Sven Simon
Mit talált ki a Lego? Mi az a rSEBS?
A SEBS a sztirol-etilén-butilén-sztirolt jelöli, míg a rövidítés elején lévő "r" az újrahasznosításra (recycled) utal. A cég közlése szerint már meg is kezdte az fenntartható gumiabroncsok használatát az új készletekben.
Az Interesting Engineering azt írja, az újrahasznosított gumi anyaga sem az abroncs kinézetét, sem pedig a tapintását nem változtatja meg. Az előrejelzések szerint 2025 végére ezek a gumik nagyjából 120 különböző készletben lesznek ott. Annette Stube, a vállalat fenntarthatósági igazgatója szerint a cég szakemberei öt éven át dolgoztak azon, hogy kifejlesszék az újrahasznosított abroncsot, és az olyan legyen, mint az eddig megszokott kerekek.
A dán cégcsoport nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra: a Lego még 2023 szeptemberében tárta a nyilvánosság elé Nyíregyházán az új beruházását, mely még jelenleg is tart. Chresten Bruun gyárigazgató beszélt a LEGO Csoport fenntarthatósági törekvéseiről is a sajtónak.
2032-ig 37 százalékkal csökkentjük a szén-dioxid-kibocsátásunkat. A nyíregyházi gyár a felhasznált energia egy részét újonnan telepített, saját tulajdonú napelemparkok révén tervezi fedezni, illetve a közeljövőben megvizsgálja a geotermikus fűtési energia felhasználásának lehetőségét is - fogalmazott korábban a gyárigazgató.
Miniszteri dicséretet kapott a Lego
2010-hez képest négyszeresére növeltük a geotermikus hőenergia kitermelését. A földhő közvetlen hasznosításában hosszú ideje az első ötbe tartozunk Európában
– tudatta előadásában Lantos Csaba, aki itt külön kiemelte Nyíregyházát. Hozzátette, a dán Lego a környezetbarát működés jegyében a városban nem csak a napelemparkját bővítette, hanem elindított egy geotermikus projektet és ahol fúrtak, ott 95 fokos víz tört fel.
- Érdekesség, hogy a Lego egyébként a világ legnagyobb gumiabroncsgyártója. Bár egy játékokat előállító cégről van szó, évente 300 millió abroncsot készít el.
- Ebben 65 különböző méret szerepel, ami a teljes játékpalettát lefedi. A szintetikus gumik előállítása azonban energiaigényes folyamat, ami környezetszennyezéssel járhat – legkésőbb akkor, amikor a játék a szemétlerakóba kerül.
- A váltással a dán gyártó két legyet üt egy csapásra: csökkenti a hulladék mennyiségét, emellett kevésbé függ a gyártás során a fosszilis anyagoktól.
- A cég eddig 600 anyagot fejlesztett ki, hogy növelni tudja az újrahasznosított anyagok arányát a játékaiban.