2025.03.14. 19:50
Hihetetlen módszereket vetnek be az online csalók, mégis vannak, akik bedőlnek nekik
Az elmúlt években egyre biztonságosabbá vált az online vásárlás, ám a bűnözők sem pihennek. Az online csalók újabbnál újabb módszerekkel keresik áldozataikat.
Az online vásárlás a mindennapjaink részévé vált, a lakosság nagyobbik része rendszeresen szerez be bizonyos termékeket az internetről, legyen szó műszaki cikkekről, háztartási felszerelésekről, vagy éppen ruházatról. A vásárlás e módja rendkívül kényelmes, ugyanakkor a bűnözőknek is támadási felületet biztosít. Szinte nincs olyan hónap, hogy ne jelenjen meg újabb átverési forma, és sajnos ezúttal is arról kell beszámolnunk, hogy bővült az online csalók tárháza. A Magyar Nemzeti Bank arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a kiberbűnözők rejtett előfizetéssel rövidíthetik meg a vevőket. Mint írták, az átverés jellemzően a külföldi weboldalak látogatóit fenyegeti, és elsősorban a rendkívül kedvező ajánlatokról ismerhető fel. A csalók ugyanakkor elrejtik az ügyfeleik elől, hogy a vásárláshoz „előfizetés” is kapcsolódik, így a vevők a tudtukon kívül ismétlődő pénzlevonásokhoz járulnak hozzá. Felmerül a kérdés: hogyan ismerhetjük fel ezeket az átveréseket még azelőtt, hogy megrövidítettek volna minket, és mit tehetünk, ha az online csalók már megszerezték az adatainkat?

Illusztráció: Getty Images
Feliratkozásos átveréssel próbálkoznak az online csalók
A témáról Makay József kiberbiztonsági szakértővel, a Makay Kiberbiztonsági Kft. ügyvezetőjével beszélgettünk. A szakember elárulta, kétféle feliratkozó koncepció is létezik, amivel megrövidíthetik a gyanútlan ügyfeleket.
– Az első verzióban ellopják valakinek egy híresebb szolgáltatáshoz (például valamelyik streaming-szolgáltatóhoz) kapcsolódó profilját, és azon „élősködnek” a kibercsalók. Egy kamu felületen feliratkoztatják az érintettet az adott szolgáltatásra, de valójában csak a kártyaadatait lopják el. A támadók később valóban feliratkoznak, de más felhasználónévvel és jelszóval, mint amit az áldozat eladott. Így nem csupán az ügyfél pénzét szerzik meg, hanem a szóban forgó fiókot is továbbadhatják – persze a piaci árnál olcsóbban – hangsúlyozta a szakember. A feliratkozásos átverések másik módja, amikor egy csaló webshopon vásárol az ügyfél, ahol kártyás fizetési lehetőség van.
– Ebben az esetben ügyesen elrejtik a fizetési felületen, hogy nem egyszeri vásárláshoz járul hozzá az áldozat, hanem csoportos beszedéshez.
A felhasználó később csak azt látja, hogy a számlájáról egy kisebb összeget levontak. Ez az átverés azért veszélyes, mert manapság szinte minden nap fizetünk online a bankkártyánkkal: így egyenlítjük ki a streaming-szolgáltatók díjait, az egyes számlákat, ezért sokszor nem is figyeljük, hová megy az a néhány ezer forint. Különösen igaz ez akkor, ha ezek értesítései minden hónapban kvázi egy időben érkeznek meg. A csalás emiatt sokáig rejtve is maradhat – hívta fel a figyelmet Makay József, aki arra is rámutatott, hogy akár legálisan működő szolgáltatásra is feliratkozhatunk ebben a formában, a tudtunkon kívül.
– Az online képszerkesztők, AI-platformok között is találunk erre példát. Lehet, hogy mi csak egyszer akarjuk használni az adott virtuális eszközt, a weboldalon ki is írják a havidíjat, csak éppen azt nem tüntetik fel megfelelően, hogy ezt minden hónapban automatikusan le is vonják. Persze ez kezelhető, ha leiratkozunk, de könnyen kifizethetünk több havi díjat amiatt, mert elfelejtjük ezt megtenni – tette hozzá a szakember.
Hogyan kerülhető el az átverés?
Az online csalók módszereinek leleplezésével szerkesztőségünk is évek óta foglalkozik, rengeteg figyelemfelhívó kampányt indít a rendőrség, a bankok és az egyes szolgáltatók. Ennek ellenére még mindig sokan válnak áldozattá, ráadásul nem egyszer bagatellnek tűnő hibák miatt.
Makay József szerint még mindig sok a naiv felhasználó, akik olyan webes ajánlatoknak dőlnek be, amikre a rutinosabbak rá sem kattintanának.
– Ezeknél sokszor semmilyen információt nem találunk a weboldalon arról, milyen cég áll az oldal mögött, hiányzik az impresszum és sok esetben az ÁSZF is. Ha tehetjük, olyan helyről vásároljunk, ahol utánvéttel is fizethetünk, esetleg nem online kártyás, hanem utalásos lehetőség van. Ez utóbbi azért fontos, mert így nem szerezhetik meg a kártyánk adatait, és ha csaló is az oldal, csak azt az egy összeget lophatják el, nem élősködhetnek rajtunk hónapokig. Ugyanakkor ha megtörténik a baj, akkor az első és legfontosabb, hogy tiltassuk le a bankkártyánkat! Ezt ma már a bankok mobilalkalmazásaiban pár kattintással megtehetjük, majd igényelünk egy új kártyát. Az úgynevezett online bankkártya használata is jó lehet. Nagyon fontos azonban, hogy csak néhány tízezer forintot tegyünk ezekre a bankszámlánkról. Így kifizethetjük a korábban említett szolgáltatásokat, ám ha valami gond lenne, csak a csekély összegre csaphatnak le a csalók, illetve a kártya tiltásával az azon lévő összeg automatikusan visszakerül a számlánkra.