Tüsszögés, szemviszketés

2025.03.19. 20:02

Egyre több pollenallergiás bízik ebben a terápiában

A mogyorófa, az éger, később a fűzfa került be a naptárba. A pollenallergiásoknak fel kell venniük a kesztyűt az allergénekkel szemben kora tavasztól egészen késő őszig.

Egyre több pollenallergiás bízik ebben a terápiában

Kora tavasztól késő őszig tart a pollenekkel a küzdelem

Fotó: Illusztráció: Shutterstock

A pollenallergiások jól tudják, nekik nem mondunk újdonságot azzal, hogy a mogyoró virágzásával elkezdődött a korai allergiaszezon, s innentől a nyár közepéig, de akár az ősz végéig állandó vizes orrfolyástól, tüsszögéstől, szem- és orrviszketéstől szenvednek az allergiások. Kora tavasszal még kitart az influenza is, ez tovább nehezíti  helyzetet, az allergia felismerését, ugyanis senki nem dőlhet hátra, a légúti allergiák egy jelentős része felnőttkorban, akár 40 év felett minden előjel nélkül kialakulhatnak. A webbeteg. hu összeszedte a legfontosabb tudnivalókat,  pollennaptárral és hasznos tanácsokkal segítve az allergiásokat. Ezek között a legfontosabb, hogy a tavaszi fák pollenjére érzékenyeknek 2 héttel a panaszok megjelenése előtt már szedniük érdemes az allergiagyógyszerüket.

pollenallergiások, mogyorófa, kora tavasszal, immunterápia
Pollenallergiások figyelem! A terápia már kora tavasszal elindul 
Fotó: Forrás: webbeteg.hu

Pollenallergiásoknak fel kell venniük a kesztyűt az allergénekkel szemben kora tavasztól késő őszig 

A szezonális pollenallergiát még nem késő kivizsgáltatni, a  bőrön végzett úgynevezett pricktesztet mindenki ismeri, ezzel a módszerrel egyszerre több allergénnel felismerhető a túlérzékenység, a diagnózis után a leggyakrabban antihisztamin-készítményekkel veszik fel a harcot a pollenekkel, akiket érint a betegeség, de más terápiás lehetőségek is vannak. 

Az immunterápia például, amiről korábban dr. Hajdu Zsanett biológus is beszélt hírportálunknak, egyre nagyobb teret nyer. 

– A módszer segítségével az allergiás ember immunrendszere képes lesz elviselni a betegségét kiváltó allergén jelenlétét. Az immunterápia során meghatározott dózisban bejuttatják a szervezetbe a panaszokat okozó allergén tisztított kivonatát (gyógyszerek, cseppek formájában), s megtanulja a szervezet az adott allergénre való helyes immunválaszt. A kezelés féken tartja az immunreakciókat, és csökkenti a kellemetlen tüneteket is, a beteg állapota javul, ideális esetben teljesen tünetmentessé is válhat. Azonban fontos megjegyezni, hogy 3-4 vagy akár 5 évre is szükség lehet, mire ténylegesen kialakul a hatás, és ellenállóbbá válik a szervezet egy adott allergénnel szemben

 – részletezte a kezelés lényegét dr. Hajdu Zsanett. 

Az egészségügyi szakportálokon rendszeresen megjelennek a Budai Allergiaközpont szakembereinek tanácsai, amelyek között arról is szólnak, hogy az immunterápiát az év elején érdemes elkezdeni. Az allergénspecikfikus immunterápiát  általában azért választják azok is, akik már több éve tüneti szereket használnak, mert tartós megoldást keresnek, meg szeretnének szabadulni az allergiától. 

– A 3-5 éven át tartó kezeléssel az allergiás tüneteket 10-12 évre lehet megszüntetni – írják az allergiaközpont szakmai cikkében, s kitérnek arra is, milyen súlyos betegségeket lehet megelőzni ezzel a terápiával. Köztük említik, hogy az egyik évben még csak egyfajta pollenre reagál túl a szervezet, adott esetben az évek alatt ezek száma megnő, tehát több növényre is allergiás reakciók jelentkezhetnek. A pollenallergiásoknál az asztma kialakulásának kockázata is felmerül,  ugyanis idővel asztmás tüneteket – köhögést, légszomjat, nehézlégzést – is tapasztalhat magán a páciens, ilyen esetben a két betegséget együtt kell kezelni. Az immunterápiának nincs felső korhatára, a 65 év felettieknél a  előzetes vizsgálatok során döntenek a kezelés sorsáról. A terápia során általánosan elmondható, hogy a dózist fokozatosan emelik, hetente többször is, esetleg naponta alkalmazzák, pollenallergiáknál szezon előtti, vagy szezon előtti és szezon alatti, valamint egész éves kezelés is lehetséges, legtöbbször a szezon előtti kezelést alkalmazzák.

Közepes intenzitástól még nem ment feljebb

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ ( NNGYK) honlapján megtalálhatók a pollenjelentések. Az ideiben a mogyoró, az éger, ciprus-és tiszafafélék pollenszórása mutatott közepes intenzitást. Az egyes állomásokról folyamatosan adnak jelentést a honlapon. Azt írják, a csapadékos időjárás hatására a pollenterhelés általában lecsökken, napos időben, felmelegedéskor megnőhet.  

Mi az allergia? Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek egészséges (nem allergiás) egyéneknél semmilyen választ nem váltanak ki a szervezetből. Az allergiás tüneteket okozó anyagokat allergéneknek nevezzük.

 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában