2025.03.08. 12:43
Ukrajna uniós csatlakozása: Magyarországon erről nem lehet népszavazást tartani
Magyarország alaptörvénye egyértelműen kimondja, hogy nem lehet népszavazást tartani nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről. Ez igaz Ukrajna EU-csatlakozására is.
A kérdésben az alaptörvény és az Alkotmánybíróság korábbi döntései is világos iránymutatást adnak - szólalt meg a témában Lomnici Zoltán alkotmányjogász. Szerinte az Európai Unió mint szupranacionális szervezet, jogállamiságon alapuló közösségként határozza meg önmagát. Hozzátette, minden uniós intézkedés jogi alapját a tagállamok által megkötött szerződések adják, amelyek nemzetközi szerződésnek minősülnek. Ebből kifolyólag Magyarország alaptörvénye egyértelműen tiltja, hogy nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről népszavazást lehessen tartani, ez igaz Ukrajna EU-s csatlakozására is - írja a Magyar Nemzet.

Fotó: AFP
Ukrajna csatlakozása nem képezheti népszavazás tárgyát
A Magyar Nemzet cikke szerint az alaptörvény 8. cikkének harmadik bekezdése kimondja: „nem lehet országos népszavazást tartani (…) nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről.
Ez azt jelenti, hogy Magyarországon nem bocsátható referendumra egyetlen olyan kérdés sem, amely nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettséggel kapcsolatos – így Ukrajna EU-s csatlakozása sem képezheti népszavazás tárgyát.
A magyar jogrendben egyértelmű szabályozás van arra vonatkozóan, hogy nemzetközi szerződésből fakadó kötelezettségekről nem lehet népszavazást tartani. Az Alkotmánybíróság korábbi döntései is alátámasztják ezt az álláspontot, hiszen a nemzetközi jogból fakadó kötelezettségek tiszteletben tartása Magyarország számára alapvető alkotmányos követelmény.
- mondta a Magyar Nemzetnek Lomnici Zoltán alkotmányjogász.
Az alkotmányjogász arra is rámutatott, hogy a bécsi egyezmény 18. cikke értelmében Magyarország köteles tartózkodni minden olyan lépéstől, amely meghiúsíthatná egy aláírt nemzetközi szerződés tárgyát vagy célját.
