2025.03.23. 12:20
A borzalmak után több száz embernek kell új életet kezdenie Szabolcsban
A társadalmi integráció fontos lépése a nyelvtudás, kicsik és nagyok szorgalmasan tanulnak magyarul. A Magyar Vöröskereszt megyei szervezete mintegy 250 ukrán menekülttel tart fenn nagyon szoros kapcsolatot.

A Sóstói Múzeumfalu kiváló helyszíne az ukrán menekültek, gyerekek és felnőttek közös programjainak
Fotó: Magyar Vöröskereszt
Három év telt el azóta, hogy elkezdődött az orosz-ukrán fegyveres konfliktus, s ezzel együtt a humanitárius válság, hiszen a háború borzalmai elől ukránok millió menekültek el. Több százezren Magyarországon keresztül indultak el a béke és biztonság felé. Sokan – nem elsődleges célországnak számítottunk – más európai országokban élő rokonaikhoz, ismerőseikhez mentek, ám minél távolabbinak tűnt a háború befejezése, ukrán menekültek egyre többen döntöttek úgy, nem a hazatérésben gondolkodnak, hanem a maradásban és egy új élet kezdetében, itt, nálunk.

Fotó: Magyar Vöröskereszt
Ukrán menekültek beilleszkedését segítik minden szinten
– A háború kitörésének pillanatától szükségletalapú támogatást nyújtottunk a menekülteknek, családoknak. Ma már nem úti csomagokra, átmeneti pihenőhelyre van szükségük, hanem segítségre ahhoz, hogy sikeres legyen az integrációjuk, beilleszkedjenek a magyar társadalomba, munkát vállaljanak, önmagukról gondoskodjanak – mondta el Gurály Edina. A Magyar Vöröskereszt vármegyei szervezetének igazgatója kifejtette: amikor beilleszkedésről beszélünk, nagyon fontos tudni, hatalmas trauma érte őket, mindenüket hátrahagyva egy vadidegen országban kell gyökeret verniük.
– Két és fél éve keressük az integrálhatóságnak azokat a formáit, amivel a legjobban tudjuk segíteni őket abban, hogy boldoguljanak. Számunkra fontos az egészség, s ebbe beletartozik a lelki egészség is.
A traumafeldolgozás, az új élet kezdéséből származó bizonytalanság terhének csökkentése az első lépés, amiben szakemberek segítették őket – sorolta a vármegyei igazgató, s kiderült, szerveznek állapotfelméréseket, szűrővizsgálatokat. Olyan programokat, amelybe az adott település lakosságát is bevonják, mert így lehet közös kapcsolódási pontokat kiépíteni, egymást jobban megismerni.
– Láttuk, tapasztaltuk, hogy a nyelvismeret hiánya minden korosztályban komoly gátja a továbblépésnek, annak, hogy munkavállalóként belépjen az elsődleges munkaerőpiacra, gyerekek pedig beilleszkedjenek a hazai oktatási, nevelési rendszerbe.
Ezért indítottunk nyelvórákat, több szinten segítjük a magyar nyelv elsajátítását. Ahogy olyan közösségi programokat is szervezünk, felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt, ahol meg tudják mutatni a saját szokásaikat, hagyományaikat egyben megismerhetik a mi szokásainkat is, ez még inkább erősíti a be- és elfogadást – fejtette ki Gurály Edina. Hozzátéve: ezek a rendezvények jó alkalmat teremtenek arra is, hogy egymást megismerjék, mert lehet, hogy egy országból menekültek, de más városból, régióból. Így kialakul egy olyan közösség, ahol egymást is segítik.
Szorgalmasan tanulják a magyar nyelvet

Fotó: Magyar Vöröskereszt
Az életkezdéshez való szükségleteiket is segített kielégíteni a világ legnagyobb karitatív szervezete, többi között lakhatási támogatással kerülhettek ki a menekültszállásokról, nagyon sokan elhelyezkedtek, a gyerekek iskolába, óvodába járnak.
– Jelenleg itt Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében mintegy 200-250 ukrán menekülttel vagyunk kapcsolatban. Nemcsak Nyíregyházán, hanem kisebb városokban, településeken is élnek olyan személyek, családok, akik itt szeretnének letelepedni, az adott közösség tagjává válni – tudtuk meg Geckó Szilviától, a megyei szervezet ukrán származású, de évek óta Magyarországon élő munkatársától, aki úgy látja, itt szeretettel, segítőkészen fogadták a háború elől menekülőket.
– Dolgoznak fodrászként, kozmetikusként, masszőrként, van aki laborban helyezkedett el, a gyerekeket befogadták az óvodai, iskolai közösségek. Azt is látjuk, szorgalmasan tanulják – a nyugdíjasok is – a magyar nyelvet, mert tudják, ez segíti leginkább magyarországi beilleszkedésüket, boldogulásukat, s öröm, hogy ebben is segíthetjük őket – mondta.
A társadalmi integráció fontos kérdés
A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet sajtótájékoztatón jelentette be, hogy legalább 600 ukrajnai menekültnek kívánnak társadalmi beilleszkedésre, önálló életvitel kialakítására fókuszáló támogatást nyújtani, hogy megalapozhassák jövőjüket Magyarországon. A megvalósításnál kiemelt figyelmet kapnak a lakhatási és megélhetési támogatások, emellett magyar nyelvi képzést és munkaerőpiaci programot indítanak. Segítik a menekültek munkaerőpiaci beilleszkedését, az állampolgári és interkulturális kompetenciák fejlesztését, pszichoszociális és mentálhigiénés segítségnyújtást is szerveznek. Emellett segítik a menekülteket tolmácsolással és gyermekfelügyelettel is – részletezte Tobak László projektvezető.