2025.03.12. 17:30
Hátborzongató szellemkastélyt találtak Szabolcs vármegyében – kívülről - belülről megmutatjuk
Egy nyíregyházi származású, nemzetközi díjas fotóriporter, Vaskó Tamás bizarr helyeket örökít meg. Az urbex, az angol urban exploration rövidítése, ami városfelfedezést jelent: jellemzően elhagyatott építmények felkutatása a cél.

Urbex fotózás a kocsordi Tisza-kastélyban
Fotó: Vaskó Tamás
A manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendő urban exploration világszerte elterjedt hobbi, mely köré mára egy egész szubkultúra épült. Hazánkban Vaskó Tamás az elsők között kezdte az urbex fotózást, amely középpontjában olyan épületek állnak, melyek már romosak vagy elhagyatottak.

Fotó: Vaskó Tamás
Az urbex célpontjai lehetnek többek között elhagyatott gyárak, funkciót vesztett közintézmények, szállodák, kórházak, katonai és ipari létesítmények, tetők vagy pincerendszerek, kórházak, elmegyógyintézetek, börtönök, csatornahálózatok, alagutak, katakombák, vagy éppen magára hagyott tanyák. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye is bővelkedik ilyen helyekben, az egyik kísérteties romos épület Kocsordon a Tisza-kastély.
Urbex története
Magyarországon a 90-es évek közepén, a 2000-es évek elején indult meg ez a mozgalom, de akkor még elsősorban graffitisek keresték fel ezeket az elhagyatott helyeket. Az urbex robbanásszerű elterjedését a videómegosztó portáloknak köszönheti, és nagyjából a 2012-es években kezdett növekedésnek indulni a fiatalok körében. Mára már egy több tízezres csoportot érint, akik között nem csupán a fiatalabb korosztályt találjuk meg, hanem inkább már többségében a középkorúakat, és egyre több nő is hódol ennek a szenvedélynek.
A hazai urbex igazából az elhagyatott volt szovjet laktanyákkal kezdődött, majd jöttek a régi SZOT üdülők, mint a szocialista korszak maradványai, illetve a bezárt gyárak.
– Több mint tíz éve kezdtem az elhagyatott épületeket felkeresni, akkor egy napilapnál voltam fotóriporter, akkor merült fel, hogy nézzük meg a régi laktanyákat, hátha “szovjet titkokra” találunk. Akkor még nem voltak teljesen kifosztva ezek az épületek, nagyon sok érdekes tárgyat, plakátokat, feljegyzéseket, emlékeket, egykori használati tárgyakat is hagytak hátra. Nagyon jól tudtam fotózni ezt az elmúlást, nekem valahogy ez bejött – mesélte a történetét Vaskó Tamás, és megjegyezte: először 2015-ben hallotta az urbex kifejezést, amit tulajdonképpen ő is csinált. Elmondta, hogy az urbex fénykora hazánkban a 2015-2019 közötti időszakban volt, hiszen azóta nagyon sok régi épületet lebontottak vagy felújítottak. Még nyugat-európai látogatói is voltak ezeknek a szocialista lenyomatoknak, sokan jöttek Magyarországra megnézni ezeket a romokat. Aztán egyre többen ráéreztek az ízére, főleg fiatalok között dívik nagyon, és igazából a Covid alatt tetőzött, amikor nem nagyon lehetett menni sehova, és egyfajta kirándulásnak fogták fel .

Fotó: Vaskó Tamás
– Aztán a laktanyákból lettek az üdülők, gyárak, kastélyok, és még sorolhatnám. Így jutottam el Kocsordra a Tisza-kastélyba is, ami szanatóriumként, 2006-tól kórházként üzemelt, jelenleg üresen áll, le van zárva, nem látogatható. A falán még megtalálható az a márványtábla, mely Tisza István miniszterelnök 5 éves korában torokgyíkban meghalt kislányának állít emléket. Nagyon sok rejtélyes dolog övezi, a helyiek szerint paranormális jelenségeket is észleltek már ott. Ahogyan az alkalmi helyszíni segítőnk is fogalmazott:
“Vigyázzatok ott bent, és nem az elvadult kastélyparkban tanyázó vaddisznókra gondolok, hanem van ott rosszabb is..”
– Kirázott a hideg engem is, amikor bejutottunk, sajnos az egészet nem tudtuk bejárni, mert le volt zárva nagyon sok része, de azt gondolom, hogy a fotók önmagukért beszélnek – fejtette ki a nemzetközi díjas fotóriporter, és a Tisza-kastély történetét is elmesélte.
A kocsordi Tisza-kastély
Fotók: Vaskó Tamás nemzetközi díjas fotóriporter- A kocsordi uradalom első ismert birtokosa a Csaholyi család volt.
- A település Csaholyi Anna házassága révén szállt Melith Györgyre, aki építtette a kastélyt, majd azt öccsére hagyta.
- Amikor kihalt a Melith család, a birtok a kincstárra szállt, majd 1696-ban a Szatmári vár tartozéka lett.
- A kastélyt, a hozzá tartozó parkkal együtt a későbbiekben a gróf Teleki család szerezte meg, majd a gróf Dégenfeld család birtoka lett Dégenfeld Miksa révén, aki gróf Teleki Annát vette feleségül.
- Később lányuk gróf Dégenfeld Schomburg Ilona (özv. Tisza Kálmánné) tulajdona lett, akitől fiára, Tisza Lajosra szállt a kúria és a hozzá tartozó park is.

Fotó: Vaskó Tamás
Etikus urbex
Vaskó Tamás arra is felhívta a figyelmet, hogy nagyon fontos felvenni a kapcsolatot az elhagyott helyek tulajdonosaival, vagy a hely kezelőjével, ha ott szeretnénk fotózni. Sajnos viszont a nagy számok törvénye alapján itt is megjelentek a szabályokat nem tisztelő urbexes, egymással rivalizáló csoportok: egy-egy elhagyatott épület feltörése nem csak buli, hanem „trófeagyűjtési” lehetőség is, hogy minél hamarabb megjelenjenek, lehetőleg elsőként az adott “új” hely fotóival, ezáltal a különböző közösségi oldalakon szenzációt, és kellő “like” vadászatot generáljanak maguknak, vagy a csoportjuk számára, de ez valójában egy öngerjesztő, és mások számára is veszélyes folyamat.
– Szerencsére, ezek a negatív esetek jóval kisebb számban fordulnak csak elő, mint a többségében etikus urbexesek, akik általában kis létszámban, vagy egyénileg hódolnak ennek a szenvedélynek, és betartják az „urbex etikai kódexet" – mondta Vaskó Tamás.