Veszélyes?

2025.03.13. 08:41

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztítók? Most lerántották a leplet róluk

A műanyagon megtapadhatnak a baktériumok. Víztisztító berendezések nélkül egészségesebb a csapvíz, állítja a szakértő.

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztítók? Most lerántották a leplet róluk

A magyarországi ivóvíz jó minőségű, nincs szükség otthoni víztisztító berendezésekre

Fotó: Shutterstock

„Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk" –  mondja dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője. A Semmelweis Egyetem közleményéből az derül ki, hogy a víztisztító berendezések számos egészségügyi kockázatot hordoznak, sőt, sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét. 

víztisztító berendezések, vízminőség,
Víztisztító berendezések nélkül egészségesebb a csapvíz
Fotó: Illusztráció: Shutterstock

Víztisztító berendezések – felesleges költeni rájuk

Az otthoni víztisztító berendezések népszerűsége annak ellenére nő, hogy a magyarországi ivóvizek jó minőségűek, állnak érthetetlenül ez előtt a szakemberek. 

Az ivóvíz a leggyakrabban vizsgált élelmiszerünk. A hatóság évente legalább négy alkalommal, településmérettől függően akár több százszor ellenőrzi minőségét, és az eredményt nyilvánosan közzé is teszi

– hangsúlyozza dr. Pándics Tamás. A szakértő szerint sokan feleslegesen, egy már nem létező probléma miatt vásárolnak víztisztító berendezést, vagy olyan okból, amelynek kezelésére egyetlen berendezés sem alkalmas. Dr. Pándics Tamás hozzáteszi,  Magyarországon  a geológiai eredetű szennyeződések a dominánsak, a magyar vízbázisok jelentős részét érintette a kőzetekből származó arzén; az arzénmentesítő kezelésnek köszönhetően–nagyon ritka esetek kivételével – ez a probléma azonban már megszűnt. Sokan azért vásárolnak víztisztító berendezést, mert úgy gondolják, hogy a csapvíz nem egészséges,  mikrobiológiai szempontból kifogásolható, ez azonban a közműves ivóvízben nagyon ritka. 

 A víztisztító berendezés hordoz mikrobiológiai kockázatokat; gyakran lépnek fel olyan mikrobiológiai problémák, melyek a készülék nem megfelelő üzemeltetéséből adódnak.

A víz nem steril közeg, számos mikroszkopikus élőlény fordulhat elő benne, ám ezeknek egészségünk szempontjából nincs jelentőségük, ameddig míg nem teremtünk olyan környezetet számukra, ami szaporodásuknak kedvez. Baktériumok szaporodhatnak el, ha nem kellő rendszerességgel, nem előírás szerint cserélik a berendezésben a szűrőket; vagy ha a felhasználó kezéről szennyeződés jut a szűrőre, amikor azt behelyezi a szűrőházba, vagy amikor tisztítja. A könnyen hozzáférhető elemek megfelelően karbantarthatók és fertőtleníthetők, azonban a nehezen elérhető, zárt elemeken, belső járatokban könnyen elszaporodnak a mikroorganizmusok.

A műanyagokat kifejezetten szeretik a baktériumok, a nedves, párás környezetben akár a kórokozók is megtelepedhetnek. Nem feltétlenül okoznak megbetegedést, de a kockázat fennáll

– mondja Pándics Tamás.

Magyarországon valamennyi ivóvízzel érintkező anyagot (csövet, szerelvényt) bevizsgál a hatóság mielőtt forgalomba kerülnének. A tesztek az ezekben található kémiai anyagokra, az összetevők kockázataira fókuszálnak, melyek a vízminőséget ronthatják. Ám azt, hogy a vízzel érintkezve milyen biológiai anyagok keletkeznek felületükön, egyelőre nem vizsgálják. Az ivóvíztisztító kisberendezésekben a bakteriális növekedést is nyomon követik. Nagyon összetett készülékekről van szó, melyeknek sok kockázata rendszerint jóval nagyobb, mint a vízhálózatból származó vízé, hangsúlyozza a szakértő.

Klóros az íze ?

Egy másik gyakori érv a készülékek vásárlása mellett a kezelt vezetékes víz klóros íze és szaga. A készülékek többsége aktív szenet tartalmaz, amely ezeket csökkenti. Önmagában azonban ez az előny eltörpül a készülékek használatából fakadó kockázat mellett, a szakértő szerint.

Ha zavaró a klórszag, az a megoldás, hogy öntök egy kancsóba vizet, állni hagyom egy negyedórát, és utána iszom meg – tanácsolja dr. Pándics Tamás. A közegészségtudományi szakértő szerint legtöbbször tehát indokolatlan a vízszűrök használata.


 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában