2025.04.13. 19:00
Erről álmodnak a szülők: nyíregyházi tervezőt kérdeztünk a gyerekszobatrendekről
Játékos formák, különleges díszek, és az ezekhez passzoló kiegészítők. A gyermekszobák jelenlegi trendjei alapján a bútorok nem csupán funkcionális tárgyak, ezért népszerűek az egyedi bútorok.

Akár hintóban is aludhat a kis hercegnő – Fodor Zsuzsa tervezővel beszélgettünk
Fotó: Fodor Zsuzsa archívuma
A gyerekszobák berendezése különleges figyelmet igényel, hiszen a bútorok kiválasztásakor a szülőknek nem csupán a gyerekek kényelmét és biztonságát kell szem előtt tartani, hanem azt is, hogy olyan környezetet teremtsenek, ahol a kicsik felhőtlenül játszhatnak és pihenhetnek. Az utóbbi években egyre nagyobb teret nyernek az egyedi gyerekbútorok, amelyek egyszerre praktikusak és esztétikailag is kiemelkedőek. Az internet telis-tele van ötletekkel, így az anyukák bátran inspirálódhatnak, hogy megtalálják a csemetéiknek – no, meg a saját elképzelésüknek – a legszebb és legjobb megoldásokat. A gyerekszobák aktuális trendjeiről és az egyedi gyerekbútorok világáról beszélgettünk Fodor Zsuzsa tervezővel, a Csingiling Gyerekbútor Webáruház tulajdonosával.

Fotó: Fodor Zsuzsa archívuma
Nem csupán luxus: egyedi gyerekbútorok a kicsiknek
A tervező szerkesztőségünknek elárulta, a mai szülők a praktikum mellett a különleges megjelenésre is nagy hangsúlyt fektetnek, ezért a gyártóknak és forgalmazóknak a gyerekbútorok igen széles palettáját kell kínálniuk.
– Csak így lehet megfelelni a változatos igényeknek, és kis szériában készülő, egyedi gyerekbútorok piaca is nagy hazánkban. Ma már alapvető, hogy egy áruház széles szín- és mintaválasztékkal rendelkezzen, hogy minden szülő megtalálja a neki leginkább tetszőt. Persze az egyedi gyerekbútorok nem olcsók: a manapság nagyon keresett házikó ágyak sokakat vonzanak az interneten, felkeltik a figyelmet, ám a többség végül egy hagyományosabb darab mellett dönt. Ettől még népszerű ez a bútortípus, de inkább a kisebb gyerekeknek veszik a szülők, egy 6–8 éves iskolásnak nem választanak ilyet – tudtuk meg Fodor Zsuzsától, aki azt is elárulta, a vásárlók kezdik újra felfedezni a klasszikus, tömörfakeretes ágyakat, ám a vágyaknak sokszor határt szab a pénztárca.
Ismét hódít(ana) a tömörfa
– Napjaink tömeg-gyártott, forgácslapból készült bútorai mellett nagyon sokan szeretnének valódi fából készült termékeket. Ez azonban sokszor a magas árak miatt csak vágy marad, elsősorban a kicsiknek vesznek a szülők tömörfa bútort – mint amilyen az említett házikó ágy is –, illetve a felnőttek választanak ilyesmit a tartósság és teherbírás miatt. Amíg harmadába kerül egy forgácslapból készült termék a tömörfa árának, addig nem terjedhetnek el szélesebb körben e minőségi bútorok – hangsúlyozta Fodor Zsuzsa.
Ugyanakkor „bútorlapból” is lehet minőségi terméket készíteni, ráadásul az egyre változatosabb és merészebb vásárlói igények miatt sok olyan bútor készül, amit tömörfából nehéz lenne megvalósítani. A gyerekszoba berendezése azonban sokkal többről szól az ágy kiválasztásánál, éppen ezért a kiegészítőkre is nagy hangsúlyt fektetnek a szülők.
– Egyre többen ügyelnek arra, hogy az ágy kárpitjának mintázata visszaköszönjön a szoba egyéb elemeiben is: a fotelen, játéktárolón, esetleg a szennyestartón.
Elképesztő energiákat fektetnek a lakberendezésbe az anyukák, előszeretettel használják az internetes ötletbörzéket, a Facebook-csoportokat, és a visszajelzéseink alapján igencsak örömüket lelik ebben a tevékenységben.
Ugyanakkor azt se felejtsük el, hogy egyedi forma és katalógusba illő elemek ide vagy oda, egy gyerekszoba esetében a biztonság és a könnyen tisztíthatóság a legfontosabb szempont. A gyermekek játszanak, ugrálnak, másznak, olykor leesnek – és ez így van rendjén, ezért mindegy, milyen bútort választunk, a biztonságra figyelni kell. A tisztíthatóság is kiemelt problémakör, hiszen legyünk őszinték: sok helyen hiába tilos a szobában ennie a gyermeknek, mégis előfordul, hogy nyomot hagy a túró rudi vagy a csoki a huzatokon – tette hozzá Fodor Zsuzsa. A tervező az egyedi bútorok megalkotásakor nagyon ügyel az említett szempontokra, és minden darab komoly tesztelésen esik át, mielőtt gyártásba kerülhetne.
– Az ominózus teszt helyszínei nyíregyházi óvodák és bölcsődék. Egy-egy bútor 4–6 hónapot tölt az intézményekben, és úgy vélem, ha a termék ezt a fokozott igénybevételt kiállja, akkor nincs az a gyermek, aki nagyobb megpróbáltatás elé állíthatná.