2025.04.03. 17:30
Földrengés Magyarországon: Záhonynál is érzékelték
2025 márciusában obszervatóriumunk 44 földrengést és 127 bányarobbantást regisztrált Magyarországon és szűkebb környezetében.
A hónap legjelentősebb lakossági észlelésekkel járó földrengése:
2025. március 23-án 20:10-kor egy 2,1-es magnitúdójú földrengés pattant ki Salgótarján közelében, melyet több településen is éreztek.
Az antropogén szeizmikus események többsége továbbra is bányarobbantásokhoz köthető. Az alábbi ábra az események epicentrumát és magnitúdóját szemlélteti – olvasható a Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook oldalán.

Forrás: Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook oldala
Földrengések MagyarországonA magyarországi földrengések általában nem pusztító erejűek. Ez annak köszönhető, hogy az ország távol fekszik a nagyobb törésvonalaktól. Kisebb erősségű földrengések azonban évente többször is előfordulnak, és 4,5-5-ös erősségű rengés is bekövetkezik átlagosan 10 évente, ami Magyarországon már nagy rengésnek számít. A magyarországi rengésekre az a jellemző, hogy az első rengés a legnagyobb erejű, az utórengések pedig kisebbek, de nem zárható ki az első rengés után egy újabb nagyobb rengés sem. Magyarországon évente mintegy 100-200 egészen kicsi, 2,5 magnitúdónál nem erősebb, emberek által nem észlelhető rengés következik be, és további 4-5 gyengébb, de már érezhető rengést is feljegyeznek.Az országban, amióta feljegyzik a rengéseket, körülbelül 3 tucatnyi olyan erősségű földrengés következett be, ami komolyabb károkat okozott. A legerősebb rengés Komáromban 1763-ban történt, és 63 ember halálát okozta. TörésvonalakMagyarország rengések szempontjából legaktívabb zónája a Komárom–Berhida-vonal. Ennek az az oka, hogy a Dunántúli-középhegység kiemelkedése máig tart –olvasható a wikipedia.org oldalon. |