Irány a világűr!

2025.04.03. 10:11

Az űrruhafejlesztés sem áll távol a magyaroktól, Kapu Tibor a világűrben végez kutatásokat

A nyíregyházi kutatóűrhajós számos magyar cég, egyetem kutatási projektét végzi el a misszió alatt. Kapu Tibor egyik, a világűrben végrehajtott kísérlete hozzájárul az űrruhafejlesztéshez.

Az űrruhafejlesztés sem áll távol a magyaroktól, Kapu Tibor a világűrben végez kutatásokat

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós a NASA houstoni irányítóközpontjában

Fotó: Imagery Courtesy of Axiom Space

Egyre közeledik a nap, amikor Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós az Ax-4 misszió tagjaként a floridai Kennedy Űrközpontból indulhat a Nemzetközi Űrállomásra, ahol komoly kutatási-tudományos projektet hajt végre. 

Kapu Tibor, kutatóűrhajós, Ax-4 misszió, űrszkafander
Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós és Peggy Whitson az Ax-4 misszió parancsnoka
Fotó: Imagery Courtesy of Axiom Space

A HUNOR magyar űrprogram hivatalos oldalán olvasható, hogy Kapu Tibor magyar kutatóűrhajósnak a küldetés két hete alatt összesen több mint harmincat kell majd elvégeznie, hazai egyetemek, vállalatok és kutatóműhelyek számára. Az űrmisszió célja, hogy „a magyar cégek és kutatóhelyek a program révén valóra váltsák azokat az elképzeléseiket, amelyek vagy a világszerte fellendülő űrkutatás következő kihívásaira keresnek válaszokat, vagy az űrtechnológia már elért vívmányait akarják hasznosítani a földi életünk, gazdaságunk javára”.

Kapu Tibor kutatása az űrruhafejlesztéshez is hozzájárulhat

Az űrben sem a ruha teszi az embert, mégsem mindegy, mit viselnek az űrhajósok. Az ESA - European Space Agency (Európai Űrügynökség) kutatói megállapították, hogy az emberi test hőmérséklete az űrben végzett mozgás során gyorsabban és magasabbra emelkedik, mint a Földön, ráadásul ez a növekedés nyugalmi állapotban is tartósan fennmarad – közölte a HUNOR - Magyar Űrhajós Program hivatalos oldalán. 

Egy másik tudományos kísérletről itt számoltunk be

A világűrben a testhőmérséklet szabályozása is megváltozik. Az olyan jellemzők, mint például a természetes konvekció, - és így a természetes légáramlás - gravitáció hiányában jelentősen csökkennek.
Ebből adódóan a ruha és a bőrfelszín közötti légréteg is máshogy viselkedik az űrben, nem jön létre az a konvekciós áralmlás. Az űrhajós által leadott hő megreked a ruha és a bőr között, valamint az asztronauta teste körül.

Ezért nem mindegy, hogy mit viselnek az űrhajós az űrben. A speciális védőruhák, például egy űrszkafander fejlesztésénél elsődleges szempont a biztonság, másodsorban pedig a komfortérzet, ami befolyásolhatja a munkavégzés hatékonyságát.

Kapu Tibor, a HUNOR kutatóűrhajósa az Econ Engineering közreműködésével egy olyan kísérletet hajt végre az űrállomás fedélzetén, amely hozzájárul az űrruhafejlesztéshez.

– A kísérletünk célja az, hogy egy virtuális szimulációs modellt fejlesszünk, mely képes az űrbéli körülményeket megfelelőn szimulálni, tehát azt a termokomfort szimulációt, amit a Földön gravitációs környezetben már széles körben használnak, továbbfejlesszük és validáljuk a fent elvégzett kísérletek eredményeivel – mondta Horváth Ákos, cég CFD csoportvezetője.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában