2025.04.13. 09:33
„A Nemzetközi Űrállomás a békés együttműködés helyszíne”
Az Ax-4 misszió legénysége felkészült a kéthetes nemzetközi küldetésre. Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós izgatottan várja a felbocsátás pillanatát.

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós sikeresen teljesítette a NASA kiképzését Houstonban
Fotó: Imagery Courtesy of Axiom Space
– Már csak hetek választanak el attól, hogy elinduljon a küldetés, most az utolsó simításokat, ismétléseket végezzük a képzéseinken. A NASA azt tanítja meg nekünk, hogy a Nemzetközi Űrállomáson pontosan mit hogyan kell csinálni – mondta az Év embere 2024 díjátadó ünnepségünkön Houstonból élőben bejelentkezve Kapu Tibor. A magyar kutatóűrhajós csütörtökön azt is elmondta, hogy a héten fejezik be a küldetés-specifikus kiképzést, pénteken lesz az utolsó vizsgájuk.

Fotó: Sipeki Péter
Kapu Tibor várja, hogy a legénységgel bizonyíthassák felkészültségüket
Azóta már tudjuk, Tibor ezt sikerrel abszolválta és hatalmas lépést tett a világűr felé. Legkorábban májusban indul az Ax-4 misszió, hogy a kéthetes küldetés alatt minden eddiginél több kísérletet és tudományos vizsgálatot végezzenek el.
– A kiképzés kilenc hónapja alatt minden helyszínen – Amerikában, Németországban, Japánban – azt tapasztaltam, hogy mindenki ugyanazzal a lelkesedéssel és céllal áll hozzá egy ilyen küldetés betanításához. Nagyon jó embereket, kiváló szakembereket ismertünk meg, nehéz lesz ezt az időszakot lezárni – ismerte el Tibor, akitől hallhattuk azt is, hogy a parancsnokuk, Peggy Whitson már többször járt az űrben, a legénység másik három tagja – ő, Sławosz Uznański-Wiśniewski lengyel küldetésspecialista és Shubanshu Shukla indiai pilóta – újonc, és nagyon várják, hogy bizonyíthassák felkészültségüket. Évek óta ezért dolgoznak.
– Az űrhajózás nemzeteket összekovácsoló tevékenység. Hetek választanak el minket attól, hogy a Nemzetközi Űrállomásra elinduljunk egy nemzetközi küldetés és összefogás keretein belül. Ez a helyszín az emberiség eddigi legnagyobb beruházása és a legszebb példája a békés együttműködésnek. Ha ezt valamikor ki kell emelni, akkor az 2025 – fogalmazott a nyíregyházi kutatóűrhajós. És beszélt arról is:
amikor felmegyek és elvégzem a kéthetes küldetést, akkor nemcsak Magyarországot, a hazámat fogom képviselni, hanem Szabolcs megyét is, ahogy tettem azt az hazai kiválasztási és kiképzési folyamat alatt is.
Család, barátok, szeretet, támogatás
– Amíg tartott otthon a 14 hónapos felkészülésünk, az egyik nagy kihívás, annak megértése volt, hogy ez nem sprint, hanem maraton. Nagyon hosszú felkészülést igényel, amihez kitartás, elkötelezettség kell.
A tüzet, a lelkesedést hónapokon, éveken keresztül kellett fenntartani – válaszolta a kihívással kapcsolatos kérdésre.

Fotó: videókép
– Amióta kint vagyunk Amerikában, a legnehezebb, hogy távol van a család, a barátok. Az űrhajósválogatás során nekem a legnagyobb támogatást az jelentette, hogy ezek az emberek mindig ott voltak mellettem.
Hiszem és vallom, hogy nem jutottam volna el idáig a szeretetük és támogatásuk nélkül – tudatta Kapu Tibor.
Az ön példája mit üzen a magyar gyerekeknek - hangzott el az újabb kérdés, amire Tibor azt válaszolta, hogy, találják meg azt, ami a szívüknek a legkedvesebb. Ha az ember kiemelkedik a szakmájában, kitartással és szorgalommal bármit elérhet. Ha az az álma, akár űrhajósképzésre is eljuthat.
– Fél évvel ezelőtt azt mondtam volna, hogy izgatott vagyok és várom a felbocsátás pillanatát, ez most úgy igaz, hogy rengeteg érzés kavarog bennem.
– Látva azt a munkát, amit ebbe a kiképzésbe én és a legénység tagjai beletettünk, azt mondhatom, hogy felkészültünk erre a misszióra és a kísérleteket is hibátlanul szeretnék végrehajtani – mondta Kapu Tibor. Úgy, hogy azok valóban tudományos értéket képviseljenek, hiszen az eredmények nemcsak a jövő űrkutatását támogatják, hanem a Földön is alkalmazhatóak.