2025.04.09. 18:00
Kapu Tibor az űrállomásról fogja népszerűsíteni a fizikát
Elindult a középiskoláknak szóló projekt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a HUNOR Magyar Űrhajós Program együttműködésében. A kezdeményezés célja a mérnöki és természettudományok népszerűsítése. A programban Kapu Tibor oroszlánrészt vállal - tájékoztatta a BME az MTI-t szerdán.

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós a NASA houstoni irányítóközpontjában
Fotó: Imagery Courtesy of Axiom Space
A BME és a HUNOR program 300 középiskola csatlakozását várja az UNIverZOOM programhoz, iskolánként egy-egy fizikatanár és legalább 15-20 diák részvételével - áll a közleményben. A projekt során a diákok és tanáraik elsőként követhetik Magyarország kutatóűrhajósának fizikai kísérleteit egy célzottan nekik szóló közvetítésen keresztül. Ezt követően földi körülmények között, saját osztálytermükben ismétlik majd meg a nyíregyházi Kapu Tibor Nemzetközi Űrállomáson végzett mikrogravitációs kísérleteit.
A projekt különleges élményt kínál
A tájékoztatás szerint a magyar kutatóűrhajós az UNIverZOOM programban olyan kísérleteket valósít majd meg az űrállomáson, amelyeket előzetesen egyetemi szakemberek állítottak össze.
A projekt különleges élményt kínál, hiszen a bevont diákok és tanáraik az űrhajós, világűrben elvégzett fizikai kísérleteit a NASA felvételén keresztül elsőként nézik meg, majd a HUNOR és a BME együttműködése keretében biztosított eszközökkel saját maguk is elvégzik, Härtlein Károly, a BME mesteroktatójának és Vincze Miklós, az ELTE fizikusának iránymutatásai alapján
- írták a közleményben.
A földi körülmények között is elvégzett kísérletekkel a diákok a gravitáció és a súlytalanság hatásait hasonlítják össze. A projekt szakmai támogatásában Cserényi Gyula, a HUNOR-program tartalékos űrhajósa is aktív szerepet vállal - tették hozzá.
A programban résztvevő iskolák és a diákok is kísérleti eszközcsomagot kapnak. Emellett a tanároknak elméleti és gyakorlati képzést, mentorálást is biztosítanak.