2025.04.12. 20:00
Brutális mérgezések történtek Szabolcsban, a gyerekeket sem kímélte
Sokkoló, amikor azt halljuk, hogy egy gyerek gyógyszerekkel akar véget vetni az életének. Mérgezések okozták a halálukat.
Egyre többen nyúlnak gyógyszerekhez, vagy halálra isszák magukat. Sokkoló, amikor azt halljuk, hogy egy gyerek gyógyszerrel akar véget vetni az életének. A felsorolás ettől sokkal bővebb, hogyan is kerültek az emberek kórházba vagy életveszély közelébe mérgezések miatt a tavaly. Lássuk, mit üzennek a statisztikák!

Mérgezések: lesújtó a statisztika
Hozzá kell tenni a lesújtó statisztikához, hogy sokan véletlenszerűen kapnak mérgezést pl. a mezőgazdaságban vagy a vegyiparban használt szereket nem megfelelően vagy elővigyázatosan használják. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) nemrégiben tette közzé éves jelentését, amelyben arról számolnak be, hogy több mint 26 százalékkal nőtt a bejelentett mérgezések száma 2024-ben a megelőző évhez képest, a bejelentett halálos kimenetelű esetek száma 66 volt.
– Továbbra sem változott, hogy a véletlen balesetek egy jelentős részében kisgyermek a mérgezés elszenvedője
– olvasható az NNGYK statisztikai közleményében. Összesen 720 kisgyermek került kórházba a háztartásban előforduló vegyszerek, tisztítószerek helytelen tárolása miatt, mert nem voltak elzárva ezek a veszélyes anyagok a gyerekek elől. Hozzáteszik: 2024-ben 27 ezer 594 mérgezési esetet jelentettek az ellátásában részt vevő orvosok, egészségügyi intézmények. Ez 5 ezer 696 -al több, mint az előző évben. A gyermekmérgezések jelentős része véletlen mérgezés, de figyelmet érdemel, hogy a 10-14 évesek körében viszonylag nagy számban fordultak elő élvezeti jellegű felhasználás (88 eset) és öngyilkosság (81 eset) miatti mérgezések is. Korábban portálunkon is írtunk arról, hová fordulhatnak névtelenül a gyerekek, ha bajban vannak. Sajnos egyre több kamasz érzi úgy, hogy elkeseredett, s túl nagy teher nehezedik rá. A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány bő harminc éve működtet telefonos krízisvonalat, hogy a gyerekeknek, fiataloknak, fiatal felnőtteknek segítsen.
Nos, akkor nézzük tovább az NNGYK friss jelentését a mérgezésekről!
Kiderült, hogy a mérgezési esetek több mint fele
- gyógyszermérgezés (5 608 eset) volt
- ezt követték a kábítószerekkel (1 515 eset)
- a vegyipari termékekkel (1 000 eset) történt mérgezése /gázmérgezés 474 eset volt, főként füst és szén-monoxid belélegzése 366 eset, klórgáz belélegzése miatt 108 eset/
- a háztartásban előforduló fertőtlenítőszerek közül leggyakrabban a hipokloritos fertőtlenítőszerekkel a vízkőoldó termékkel történt a legtöbb mérgezés. Továbbra is előfordul mérgezés mosógélkapszulákkal, tartalmuk szájba, szembe kerülésével 34 eset, melyek két eset kivételével négy év alatti kisgyermekek körében következtek be
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye: 225 életveszély miatti riasztás
A halálos kimenetelű mérgezések gyógyszermérgezésből (75%), vegyipari termékekkel történt mérgezésekből (18%) és kábítószermérgezésből (7%) adódtak. A gyógyszereken belül a legtöbb mérgezés (48%) és a legtöbb haláleset is (21 eset) központi idegrendszerre ható gyógyszerekkel (ATC-N) történt.
Nagyobb arányban fordultak még elő a kardiovaszkuláris rendszerre ható gyógyszerekkel (ATC-C) történt mérgezések, amelyek a gyógyszermérgezések 3,5%-t teszik ki. A többi csoportba tartozó gyógyszerekkel történt mérgezések viszonylag alacsony esetszámmal szerepelnek, sokkal inkább jellemző a mérgezések során a gyógyszerek keverése (8%) vagy alkohollal történő egyidejű használata (33%). Vegyipari termékek miatti mérgezés 10 halálesetet okozott, ebből 8 a férfiak és 2 a nők körében. A 2024-ben a szeszes ital fogyasztásból eredő mérgezések száma 18 619 volt, ez az összes mérgezés 67%-a. A bejelentett alkoholmérgezések száma 2023-hoz képest 35%-al nőtt. Összesen 9 halálos kimenetelű alkoholmérgezést jelentettek, 8-at a férfiak körében.

A halálos áldozatok számát megyei bontásban nem közölte a honlap, az összesítést a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ) készítette el minden évben az egészségügyi ellátásra szoruló és bejelentett mérgezési esetek feldolgozásával.
A mérgezések többsége megelőzhető, az NNGYK felhívja a figyelmet a tavaszi nagytakarítással járó többszörös vegyszerhasználat veszélyeire, különösen a tisztítószerek keverésének tilalmára, valamint a fertőtlenítőszerek megfelelő használatára. Mindig olvassuk el a címkét, és tartsuk be a használati utasításban foglaltakat, használjuk az előírt védőeszközöket. A vegyszereket, irtószereket, gyógyszereket elzárva tartsuk! Fokozottan figyeljünk a kisgyermekekre!