Kóros telefonhasználat

2025.04.28. 15:00

Megdöbbentő üzenete van a mobilozás közben meghalt nyíregyházi kislány tragédiájának

Megosztott figyelem? A közlekedésben nincs ilyen. Mobilozás: könnyen bajod eshet, ha a kijelzőt bámulod.

Egy hétig küzdöttek az orvosok annak a nyíregyházi kislánynak az életéért, aki fürdés közben szenvedett áramütést. Laura a telefonját töltőre tette, a hosszabbítót a kád szélére, ami nagy valószínűséggel a vízbe esett, az áramütést követően még stabilizálni tudták az állapotát, de a kórházi kezelés alatt elhunyt a hatodikos lány. Nagyon sokan gyászolják Laurát, a családdal együttéreznek az emberek, hiszen egy ilyen balesetet nagyon nehéz feldolgozniuk a szülőknek, rokonoknak. „Ez úton is őszinte részvétünk (...) neked és a családodnak! Álma legyen nyugodt és békés! Tiszta szívből kívánom, hogy valahogyan dolgozd fel a feldolgozhatatlant, ehhez hatalmas lelkierő kell…” – így szólt az egyik együttérző komment a közösségi médiában. A mobilozás sok veszélyt hordoz...

mobilozás
Mobilozás miatti balesetek időről-időre megtörténnek
Forrás:  Illusztráció: Shutterstock

 

A Nyíregyházi Bem József Általános Iskola Herman Ottó Tagintézmény is búcsúzott a lánytól, és édesanyja is megszólalt a tragédia óta: „Laurát a Jóisten magához szólította, amit anyaként megérteni és feldolgozni egyelőre nem tudok.”

Mobilozás miatti balesetek: nem figyelési vakság

Minden hasonló baleset értelmetlen, de sajnos elképesztő mennyiségben emelkedik a mobilozás közben bekövetkezett tragédiák száma. A közlekedésben tiltott, mégis látjuk az autósok fülén a mobiltelefont. A legnagyobb baj, hogy elvonják a figyelmet arról, amivel épp foglalkozunk. Vezetés közben nem vesszük észre, hogy piros a lámpa, hogy bevágott elénk valaki. Rengeteg embert látni az utcán, a tömegközlekedési eszközökön is, hogy elmerülve lapozgatják telefonjukat és szinte megszűnik körülöttük a külvilág. A szakirodalom „nem figyelési vakságnak" nevezi a jelenséget, amikor egy új inger hatására a figyelmünk fókusza megváltozik, más ingerek pedig korlátok közé szorítják. Erről már Tullner Gabriella szakpszichológus beszélt portálunknak, aki rögtön hozzátette: a figyelmünket nem csak a mobilozás terelheti el, hanem a zenehallgatás, a zaklatott gondolatok, vagy a mellettünk sétáló emberrel folytatott elmélyült beszélgetés is.

Olvasóink is emlékezhetnek rá, két évvel ezelőtt egy fiatal fejhallgatóval a fején sétált be az átjáróba és halálra gázolta a HÉV a főváros 16. kerületében. Tavaly szeptemberben a MÁV tartott tájékoztatót a telefon nyomkodása és a tiltott vasútüzemi területen tartózkodás miatt történt balesetekről, melyeket szintén tizenévesek szenvedtek el. A megelőzés érdekében, jó szándékkal több oktatóvideót is elkészített a vasúttársaság arról, hogy kell viselkedni, körültekintően közlekedni vasúti területen, ezeket a videókat nyilvánosan közzé is tették. De nézzük meg újra, hogyan szippant be minket a mobilozás!

– Senki ne gondolja, hogy generációs problémáról van szó 

– szögezte le a szakpszichológus, Tullner Gabriella szerint a kóros telefonhasználat a felnőttek körében is hatalmas problémát jelent.

– Olyan szinten beszivárgott az emberek napi rutinjába, hogy észre sem veszik mikor, milyen szituációkban kellene letenniük a kezünkből a telefont. Már- már kényszeresen nyúlunk a mobil után – mondta. – Amikor könyvet olvasunk, egy cselekményszálra figyelünk, ezzel szemben a netezéssel percenként akár 10-15 különböző információ is ér minket. Ahhoz, hogy fel tudjuk venni a fonalat, ki kell zárjuk a külvilágot, mindezt nem tudatosan tesszük, hanem reflexből – ecsetelte a szakember.

– Mobilozás közben teljesen megszűnhet az időérzékelés, sőt, a térvesztés is előfordulhat egyeseknél. 

Mindenkivel megesett már, hogy pittyeg a telefonján, s közben észre sem veszi, hogy egyik szobából átsétált a másikba. Nincs ezzel semmi baj, ha védett környezetben vagyunk, nyugodtan pásztázhatjuk a netes oldalakat, azonban felmérjük -e a veszélyeket közlekedés közben, konyhai munkálatok alatt vagy barkácsolásnál? Sokaknak a kezünkben lóg a telefon ezek alatt a tevékenységek alatt is – hozott példákat a szakpszichológus. Majd azzal folytatta, vannak tevékenységek, amikor koncentrált figyelemre van szükség, s pillanatok töredéke is elég ahhoz, hogy bekövetkezzen a baj, ilyen a közlekedés is. Tullner Gabriella a beszélt a gyerekekről, hiszen tudvalévő, hogy megnövekedett a digitális eszközökkel töltött idejük, a mai generációk már ebbe a világba születnek bele. Szerinte elsődlegesen a felnőttek dolga, hogy ennek korlátot szabjanak, segítsék őket abban, hogy ne pót- vagy kényszercselekvés legyen a mobilozás, hanem tudatosan használják az eszközt.

Hogyan segíthetünk? 

  • Korlátozzuk a képernyő előtt töltött időt mindennap
  • Helyes szülői minta és szabályok bevezetése
  • Bátorítsuk arra, hogy rendszeresen tartson szünetet, digitális detoxot
  • Családi programok
  • Hobbi, sport

 

 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában