Kutatói inspiráció

2025.04.09. 20:00

Nobel-díjas tudósok jártak a nyíregyházi gimnáziumban

A fiatal tehetségek kiválasztása és képzése az együttműködés legfontosabb célja. Nobel-díjas tudósok vettek részt az Eötvös-iskolában tartott laborgyakorlaton.

Ritka, s talán túlzás nélkül állítható, történelmi pillanat Nyíregyháza életében, hogy egyszerre két Nobel-díjas tudóst is köszönthettek szerdán a városban.

Nobel-díjas, tudósok, Nyíregyházi Egyetem, Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Nemzeti Tudósképző Akadémia, Joachim Frank, Den Shechman
Nobel-díjas tudósok, Joachim Frank (j2), Den Shechman (b3) a városházán tartott sajtótájékoztatón
Fotó: KM

Délelőtt a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjaival és pedagógusaival találkozott Joachim Frank német-amerikai biofizikus, a Columbia egyetem professzora, aki 2017-ben nyerte el a kémiai Nobel-díjat és Den Shechtman izraeli kémikus, a Technion (Izraeli Műszaki Egyetem) anyagtudományi professzora, aki 2011-ben vehette át a kémiai Nobel-díjat. 

A Eötvösben részt vettek egy laborgyakorlaton, majd a konzultációs beszélgetésen arra inspirálták a diákokat és hallgatókat, hogy ha érdeklődnek a biológia iránt, válasszák a kutatói pályát.

Nobel-díjas tudósok üzenete a nyíregyházi diákoknak

 Segítjük és támogatjuk azt az oktatási programot, amely az orvosbiológia iránt érdeklődő tehetséges fiatalokat a kutatói pálya felé segíti. Megtisztelő, hogy a Nobel-díjas tudósok személyükkel, tudásukkal és tekintélyükkel hitelesítik, indítják ezt a programot Nyíregyházán.

– A Nemzeti Tudásképző Akadémia működésének támogatásához az önkormányzat tíz millió forinttal járul hozzá, amit a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány ugyanekkora összeggel egészített ki, így valósulhat meg a projekt, ami a tehetségek kiválasztását és képzését segíti. A cél a középiskolai biológia tantárgyi tehetséggondozás elősegítése, a tehetséges diákok élettudományi kutatásokban alkalmazható képességeinek fejlesztése, az élettudományi egyetemi szakok felé történő pályaorientáció – mondta Jászai Menyhért. Nyíregyháza alpolgármestere büszke arra, hogy a Nyíregyházi Egyetem és az Eötvös-iskola nemcsak fogadóintézmény, hanem az egész város szolgálatába állnak a programmal.

Dr. Varró András, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány kuratóriumának elnöke az akadémia képviseletében azt mondta, örül, hogy a város vezetése hamar felismerte a program jelentőségét, hiszen ebből az együttműködésből Nyíregyháza is csak profitálhat. 

Varró professzor a legnagyobb elismeréssel szólt a nyíregyházi diákok felkészültségéről, akik magabiztosan kérdezték a Nobel-díjas tudósokat.

Nobel-díjas, tudósok, Nyíregyházi Egyetem, Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Nemzeti Tudósképző Akadémia, Joachim Frank, Den Shechman
Nobel-díjas professzorok a városházán, középen Jászai Menyhért, Nyíregyháza alpolgármestere
Fotó: Bozsó Katalin

Joachim Frank a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy amikor 2017-ben Nobel-díjas lett, úgy érezte: tartozik a társadalomnak, a nyíregyházi program pedig annyira átfogó és mélyreható, ami mindenképp megérdemli a támogatást. 

– Meggyőződésem, hogy a középiskolai oktatás az, ahol a pedagógusok a legjobban meg tudják fogni a gyerekeket, tudják arra orientálni őket, hogy a jövő tudósai legyenek – fogalmazott a biofizikus, aki szerint a Nemzeti Tudósképző Akadémia projektje nemzetközi szinten is kiemelkedő és érdemes a figyelemre. 

Den Shechtman fontos lépésnek nevezte a technológiai iparágakban indított kisvállalkozásokat. Üzenetként arról beszélt, hogy már az 5-6 évesekkel meg lehet szerettetni a tudományt.

– Egy televíziós műsorban, a kamerák előtt 8-10 éves gyerekekkel vitattunk meg tudományos kérdéseket, az izraeli egyetemen 30 éven keresztül 600 hallgatóval vittünk végig olyan programot, amely arról szólt, hogyan lehet technológiai alapú vállalkozásokat létrehozni és sikerre is vinni – említette a három szintet a professzor, aki a város szerepéről is szólt. Véleménye szerint olyan ösztönző rendszert kell kialakítani, ami visszahozza a diplomás fiatalokat a szülőföldjükre. Ehhez szükség van a biztos munkahelyre, a fiatal családok támogatására, a megfelelő intézményi háttér megteremtésére.

Tehetséggondozás, képzés, inspiráció

Az alapítvány és Nyíregyházi Egyetem fenntartásában működő Eötvös-gyakorló közötti együttműködési megállapodás fontosságáról és részleteiről dr. Komáromi István kifejtette: intézményük használhatja a Nemzeti Tudósképző Akadémia területi képzési központja címet, ami megtisztelő. 

Nobel-díjas, professzor, Nyíregyházi Egyetem, Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Nemzeti Tudósképző Akadémia, Joachim Frank, Den Shechman
Dr. Komáromi István, az Eötvös-gyakorló igazgatója és dr. Hárskuti János, a Nyíregyházi Egyetem elnöke is a a tehetséges fiatalok kiválasztásának és képzésének fontosságáról beszélt a sajtótájékoztatón
Fotó: KM

 A program középpontjában a fiatal, tehetséges középiskolások kiválasztása és képzése áll. Célja elsősorban a tehetséggondozás, az élettudományi kutatásokhoz szükséges készségek és képességek fejlesztése, s az élettudomány területén a felsőoktatási, egyetemi orientáció

 – foglalta össze az igazgató. – Megtisztelő és kiemelkedő esemény volt az intézményünk életében, hogy két Nobel-díjas tudós vett részt a tehetséggondozó laborgyakorlaton és a hozzá tartozó konzultáción, ami véleményem szerint hihetetlen nagy inspirációt és motivációt adott a diákoknak, akik között voltak olyanok, akik a város más középiskoláiban tanulnak, s ez a lehetőség adott lesz számukra is a program teljes ideje alatt, melynek része a Nyíregyházi Egyetem és a vármegyei oktatókórház is. 

– Soha nem gondoltam volna, hogy egyszerre két Nobel-díjas professzorral ülhetnek majd egy asztalnál – mondta dr. Hárskuti János. A Nyíregyházi Egyetem elnöke elmesélte, gyermekként álmodott arról, hogy tudós lesz, ám rá kellett jönnie, ez a vágya nem válhat valóra. Az Eötvös-iskola és az egyetem azonban segítheti a tehetséges diákokat és hallgatókat abban, hogy ha tudós pályáról álmodnak, ha kutatói pályára szeretnének lépni, akkor megkapják a szükséges támogatást ahhoz, hogy a tehetségük ne vesszen el, tudásukat a legjobban hasznosíthassák az élettudományi, orvosbiológiai kutatásokban. – Mi is megteszünk mindent azért, hogy a város és a régió meg tudja tartani a fiatalokat, start upok indításával, saját ambícióik és a tudomány segítségével új karriert tudjanak kezdeni, hogy a világ kicsit jobb hely legyen – tette hozzá. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában