2025.04.20. 06:00
Egy utánfutónyi guruló otthon: tinyhouse már Nyíregyházán is (fotókkal és videóval)
A miniházak nagy népszerűségnek örvendenek a nyugati országokban. Nálunk még csak most alakul ki e kultúra, amihez a nyíregyházi tinyhouse is hozzátesz.

Egy megvalósult álom: Tamás László megmutatta, milyen egy igazi tinyhouse
Fotó: Sipeki Péter
A tinyhouse fogalma Magyarországon még sokaknak ismeretlen, de tőlünk nyugatabbra igen közkedvelt formája ez pihenésnek, sőt akár a lakhatásnak is. A fejlett országokban tapasztalt óriási lakásár-infláció miatt sokan még a magas nyugati bérek ellenére sem engedhetnek meg maguknak egy belvárosi lakást, vagy egy családi házat, ezért döntenek az aprócska, általában mobil otthonok beszerzése mellett. Magyarországon még kialakulóban van a miniházak kultúrája, ám néhány lelkes álmodozó, ügyes szakember már megmutatta, elképzelhető akár kevesebb mint 20 négyzetméteren is a komfort, a lakókocsiknál tapasztalt kompromisszumok nélkül is. Egy nyíregyházi cég is merészet álmodott, és sikerült nekik egy olyan tinyhouse-t megvalósítani, ami mindössze 21 négyzetméteren kínál teljes értékű fürdőszobát, nappalit, konyhát, ráadásul a kiváló minőségű családi házaknál megszokott anyagokból. A miniházról az egyik megálmodó, Tamás László, a Kelet-Agro Kft. munkatársa beszélt szerkesztőségünknek.

Fotó: Sipeki Péter
Egy megvalósult álom a nyíregyházi tinyhouse
A cég mezőgazdasági gépek gyártásával foglalkozik elsősorban, így nem üzleti tevékenységről, sokkal inkább egy álom megvalósításáról beszélhetünk. – Egy saját telekre készült az első miniház, mivel az ottani építési szabályok miatt fix épület szóba sem jöhetett. Utánfutókat is gyártunk, ezért jól tudtuk, milyen műszaki paramétereknek kell megfelelni.
Tinyhouse Nyíregyházán
Fotók: Sipeki PéterNem egy lakókocsi jelentette a kiinduló alapot, inkább egy olyan érzést akartunk elérni, mintha tényleg egy házban tartózkodnánk. Ezt igazán csak azok értik, akiknek van lakókocsija, esetleg egy bérelt verzióval pihentek valamelyik kempingben.
Azoknál sok mindenben kompromisszumot kell kötni: a súly oltárán sok mindent fel kell áldozni, éppen ezért sok a műanyag elem, és olyan anyagokkal találkozhatunk az egyes felületeken, amik hosszú távon nem a kényelmet szolgálják – mesélt a projekt kezdeteiről Tamás László. A súly természetesen egy tinyhouse esetében is sarkalatos pont. Bár nem az a fő cél, hogy minden héten máshová vontassa a miniházat a tulajdonosa, egy erősebb terepjárónak azért meg kell birkóznia a 8 méter hosszú és 2,5 méter széles vontatmánnyal. Tamás Lászlótól megtudtuk, a tervezés és kivitelezés egyik legnagyobb nehézsége pontosan ez a kettősség volt: legyen olyan a végeredmény, mint egy kis lakás, de ne legyen borzasztóan nehéz.
Nem egy lakókocsi, inkább kis lakás
Nem akartunk olyan padlót, ami dübög, ha járunk rajta, vagy silány anyagokat.
A miniház padlófűtéses, normális csempe borítja a fürdőszobát, és a konyha is olyan bútorlapokból készült, mint egy rendes konyhában. Ami növeli a komfortot, az a súlyt is, de ahol lehetett, olyan technológiát használtunk, ami hatékony és könnyű.
A ház az ipari csarnokoknál megszokott szendvicspanelből készült. Ez pontosan és könnyen összeilleszthető, viszonylag könnyű, de kiváló a hőszigetelő képessége. A hőszigetelés is fontos, hiszen négy évszakos felhasználásra készült a tinyhouse.
Ugyanakkor a kivitelezésnek komoly kötöttségei voltak: eleve egy egészen kicsi platformra dolgoztunk, aminek meg kellett felelni a hazai vontatásra vonatkozó szabályoknak. Ehhez jöttek a komfortot szolgáló igények, mivel kell egy vizesblokk, egy kényelmes tér, ahol aludni lehet, no meg persze konyha. Mindennek 21 négyzetméterbe kellett beleférnie – mesélt a kihívásokról a cég munkatársa.
Azt fontos kiemelni, hogy a tinyhouse nem egy tartályokkal felszerelt lakókocsi, így olyan helyeken használható, ahol rendelkezésre állnak a közművek.
Ez lehet egy kemping, vagy egy közművesített telek is, ahol a szabványos elektromos, víz- és szennyvízhálózatra lehet csatlakozni. Hosszabb távon a lakókocsik is így működnek, azok is csak rövid ideig képesek akkuról és a beépített tartályokról üzemelni.
– Bár a szerkezet mobil, alapvetően nem arra való, hogy az ember ide-oda vontatgassa. Viszont ha van egy telke, egy szép környezetben, ahová nem lehet, vagy nem szeretne építeni, ott tökéletes, ráadásul az év bármely időszakában – tette hozzá Tamás László.
