2025.05.18. 16:30
Elmentek a falig a nyíregyházi állatmentők, nincs hová hátrálniuk tovább
Nehéz helyzetben vannak az állatmentő szervezetek, ugyanis rengeteg gazdátlan, sérült, beteg, vagyis segítségre szoruló kutya. Az Állatbarát Alapítvány megtesz minden tőle telhetőt, de egy ponton túl a nyíregyházi menhely sem tehet többet – nemrég eljött ez a pont, ezért ideiglenes létszámstopot hirdettek.
A nyíregyházi Állatbarát Alapítvány Csatorna utcai menhelyén átlagosan 180–190 kutyáról gondoskodnak. Az elmúlt időszakban azonban annyi gazdátlan, kóbor és sérült négylábú került hozzájuk, hogy úgy döntöttek, lépnek egy nagyot hátra és létszámstopot hirdetnek. Arról, hogy mi indokolta ezt a döntést és melyek lennének a rövid, illetve hosszú távú megoldások, Novák Évával, a szervezet vezetőjével beszélgettünk.

Fotó: Csáki Alexandra
Állatbarát Alapítvány: meghúztak egy határt
– Nem először fordul elő nálunk létszámstop, időről időre bevezetjük, ha szükséges. Ez annyit jelent, hogy ugyanúgy próbálunk segítséget nyújtani a súlyos, életveszélyes állapotban lévő kutyáknak, igyekszünk nekik helyet szorítani erőn felül is, de nem megyünk „bevásárolni”. Így hívjuk, amikor ellátogatunk egy-egy gyepmesteri telepre és elhozunk onnan egy kanyarral mondjuk tíz-tizenöt kutyát. Ennek kellett most gátat szabnunk, mert rengeteg állat van nálunk, a gazdásítás sem úgy megy, ahogy mennie kellene, a magyarországi örökbeadásaink katasztrofálisan lecsökkentek. A külföldi partnerszervezetünk még úgy-ahogy levegőhöz jut ezen a téren, de ott is egyre nehezebb a helyzet – árulta el Novák Éva, aki szerint összetett oka van annak, hogy itthon alig-alig akarnak menhelyes kutyát hazavinni az emberek.
– Az ivartalanítás hiánya miatt rengeteg olyan állat jön a világra, aminek gazdát próbálnak keresni. Általában ingyen elosztogatják őket vagy odaadják boldog-boldogtalannak, emiatt a menhelyen, gyepmesteri telepeken lévő kutyák még inkább háttérbe szorulnak. Gondoljunk csak bele: eldönthetem, hogy a Pista bácsinál született cuki szőrgombócok közül elhozok egyet ingyen és bérmentve, igaz, nincs oltva, féregtelenítve, az sem kizárt, hogy parvós, ezért két nap múlva – jó esetben – állatorvoshoz kell vinni, rosszabb esetben pedig kezeletlenül elpusztul
– magyarázta az Állatbarát Alapítvány vezetője. Hozzátette: a másik lehetőség a menhely, ahol ki kell tölteni egy kérdőívet, az állatotthon munkatársai kicsit beszélgetnek a családdal, akik örökbe akarnak fogadni, mert szeretnék látni, hogy hová és milyen körülmények közé kerülne a kutya. Emellett van egy szerződésük, és ki kell fizetni egy jelképes, 9800 forintos örökbefogadási díjat, ami olyan alacsony, hogy két oltás árát sem fedezi.
Ha választani kell, nagyon sokan az első megoldás mellett döntenek, de őszintén: aki 9800 forintot sem hajlandó áldozni egy állatra, az vélhetően később sem fog a kutyának megfelelő és méltó életkörülményeket teremteni.
szon.hu PODCAST
- Függünk a lájkoktól, ezért vadászunk rájuk
- Öl, butít és nyomorba dönt a munkahelyi légkör? Van jobb megoldás is a felmondásnál!
- Kimaxolták a szezont
- Vármegyei Rivaldafény 16. rész: a Tarpára még vár egy feladat
- Diákmunka: életre szóló tapasztalat és a családi kassza is jól jár – ezek a lehetőségek fogadják az idén a dolgozni vágyó diákokat