Rá lehet szokni!

2025.05.18. 19:26

A pszichés függőség csak a kezdet – szinte utánad dobják a boltban, pedig pokolian veszélyes is lehet!

Az első néhányat élvezettel fogyasztjuk el. De ha energiaitalokból túl sokat iszunk, egészségügyi kockázatokkal járhat.

– „Gyári melós voltam, heti 6 nap 12 óra munkával telt. Minden nap megittam öt kávét és két energiaitalt. Most pedig vérnyomáscsökkentőt kell szednem, mert a szívem bal kamrája és bal billentyűje olyan szinten tönkrement, hogy ha nem szedem a gyógyszert, akkor százon felül van a pulzusom, szorít a mellkasom és 170-180-as a vérnyomásom” – az energiaitalokról rengeteg internetes helyen beszélgetnek az emberek és sokan nem is tagadják: ezekhez az italokhoz hozzá lehet szokni.

energiaitalok
Energiaitalokról nem sokan tudják, hogy rájuk lehet szokni, s a túlzott fogyasztásuk egészségromboló is lehet Fotó: Shutterstock

Energiaitalok- rászokik a szervezet és sóvárog utána

Azt mondják olyan, mint a cigi, az első szálat követi a második, majd a sokadik, s míg senki nem teszi szóvá az egymás után szisszenő mesterséges éberségfokozók nyitogatását, kialakul az ízhez, a mozdulathoz való hozzászokás. Az italok átmenetileg energialöketet adnak, de amikor a szervezet már nem képes felvenni velük szemben a kesztyűt, durván visszaüthetnek. 

Egyre többen számolnak be arról, hogy ezerszámra bontották az energiaitalos dobozokat, de megbánták, nem érezték magukat jobban magukat tőlük. Folytassuk a sort a nyíregyházi G. Mihály történetével, aki úgy kezdte, teljesen egyetért azzal, hogy korlátozzák a 18 év alattiak energiaitalokhoz való hozzáférését. – Túl sok fiatal issza ezeket, pedig nem tesznek vele jót a szervezetüknek. Könnyű rászokni, de hosszú távon csak ártanak maguknak, főleg ha valaki még növésben van. 

– Én is sokáig rendszeresen ittam az energiaitalokat a pörgős munkámra hivatkozva, de nemrég eldöntöttem, hogy visszaveszek belőle és heti szinten 1-2 dobozzal fogyasztok maximum. Azóta jobban alszom, nyugodtabb vagyok és nem érzem azt a hirtelen fáradtságot sem, ami akkor tört rám, ha pár napig nem ittam belőlük egy kortyot sem. Szóval, sokkal jobban érzem magam amióta kevesebbet iszom belőlük 

– tette hozzá a nyíregyházi fotós, akinek a példája is azt mutatja, hogy a munkával túlzottan leterhelt emberek próbálnak energiát nyerni ezekből a dobozokból.

Beszélgettünk egy fiatal anyukával is, aki szintén ahogyan ő fogalmazott: végleg maga mögött hagyta rossz szokását, mielőtt várandós lett. 

– Két kislányommal gyesen vagyok itthon, de azelőtt a vendéglátóiparban dolgoztam, ahol kézenfekvő volt, hogy felbontok egy ilyen italt, ha fáradtnak érzem magam, hiszen ott volt tőlem pár méterre a pult alatt 

– mondta Anett.  Sajnos nem szabtam korlátokat. Valóban olyan ez, mint a cigi, egy idő után ott cipeled a táskádban, és akkor is iszod, amikor nincs rá szükséged. Nekem körülbelül 6 hónapba telt, hogy megszűnjön utána a sóvárgás. Még a terhesség előtt végleg le tudtam tenni, s azóta sem bontottam fel egyet sem belőlük – jegyezte meg Kecskésné Anett, akitől megkérdeztük: megnézte -e egyszer is az összetevőket a dobozon? Nemmel válaszolt.

Túl sok koffein 

Mi megnéztük, mennyi az annyi: 

  •  egy átlagos 250 ml-es ital koffeintartalma 64 mg, 
  • vannak olyan változatok, melyek 100 mg-ot is tartalmazhatnak. 
  • a másfél literes kiszerelésben is kapható verziók koffeintartalma elérheti akár az 1200 mg-ot is. Összehasonlításképpen, egy csésze átlagos kávé koffeintartalma 40-90 mg, míg egy csésze tea, illetve egy pohár kóla 20-40 mg koffeint tartalmaz. Ilyen mennyiségű élénkítő anyagra senkinek sincs szüksége napi szinten, azonban sajnos a kamaszok több mint fele kóstolt már energiaitalt, sokuk rendszeresen issza is.

Mint ismert, a magyar parlament nemrégiben egyhangúlag elfogadta azt a törvénymódosítást, amely megtiltja az energiaitalok értékesítését és kiszolgálását 18 év alattiak számára. Az idén júniusban érvénybe is léphet a szabályozás, amelynek hátterében egyértelműen a fiatalok egészségének a védelme áll.

Sorosinszki Katalin nyíregyházi dietetikus is osztja a véleményt: – Reális veszélye van a rászokásnak – jegyezte meg a szakember, utalva az édes ízre, a savas pezsgésre, melyek ezeknek az italoknak az elfogyasztásánál átmenetileg üdítő hatást nyújthatnak, de rémisztően  megtévesztőek.

– A koffeinlöket felpörgeti a pulzust, a magas koffein-, és taurintartalom megnöveli a szívösszehúzódásokért felelős anyagok mennyiségét a szervezetben, így negatív hatással van a szív működésére és a vérnyomásra. Éppen ezért veszélyesek a szívbetegségekben és a hipertóniában szenvedőkre, hiszen erősen megterhelik a szívet, ami hosszútávon komoly problémákhoz vezethet. Nem beszélve arról, hogy egyénileg eltérő lehet az koffeinérzékenység, ezért az energiaitalok estében könnyű lehet a megengedett napi koffeinmennyiséget túllépni. Meg kell említenem a magas cukortartalmat is, ami növeli az elhízás esélyét, a legújabb tanulmányok pedig egyes mentális-, vagy pszichés zavarok (szorongás) okaként is megemlítik az energiaitalok túlzott fogyasztását 

– tette hozzá a dietetikus. Azt pedig régóta tudjuk, minden rossz szokásnak, kóros szenvedélynek a valódi okát kell kideríteni, hogy aztán le lehessen róla szokni. Erről egy korábbi cikkünkben a szakpszichológust itt kérdeztük meg. 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában