Mi van, ha elúszik a rózsaszín kártya?

2025.05.19. 14:22

Ugrott a jogsid? Csak így kaphatod vissza!

Az előéleti pontok rendszerét több mint 20 éve vezették be, hogy javítsanak a közlekedési morálon. A járművezetők utánképzése azoknak is szól, akiknek összegyűlt a 18 pontjuk.

A különféle pontok gyűjtése hozzátartozik az életünkhöz, gyűjtjük őket az élelmiszerüzletekben, drogériákban, hogy valamit kedvezményesen vehessünk meg, esetleg ajándékhoz jussunk. Egy olyan terület viszont biztosan van, ahol senki sem gyűjt szívesen pontokat: ez a járművezetés. Az előéleti pontok rendszerét több mint 20 éve vezették be hazánkban, méghozzá azzal a céllal, hogy javítsanak a – nem túl rózsás – közlekedési morálon. Arról megoszlanak a vélemények, hogy sikerrel jártak-e a szakemberek, hiszen manapság is rengeteg a felelőtlen szabályszegő az utakon, de az biztos, hogy sokaknak ugrik amiatt a vezetői engedélye, mert összegyűjtötte azt a bizonyos 18 előéleti pontot. No, de mi történik azután? Ha bevonták a jogosítványt, sokakra utánképzés vár, enélkül ugyanis nem kaphatja vissza a vezetői engedélyt az illető. A járművezetők utánképzésének menetéről beszélgettünk Hagymási Sándor gépjármű-szakoktatóval.

A járművezetők utánképzése az ittas vezetőknek is szól
Járművezetők utánképzése: az ittasan vezetők is könnyen az „iskolapadban" találhatják magukat 
Illusztráció: MTI/Lakatos Péter

Járművezetők utánképzése: a pontok miatt is szükséges lehet

Ahogy azt szerkesztőségünknek elárulta, a rendszer lényege, hogy a közlekedési szabályokat megszegők a bírság mellé meghatározott számú előéleti pontot is kapnak, sőt akár a vezetői engedély ideiglenes bevonása mellett is kaphatnak pontokat.

Míg kezdetben 2 év után évültek el a pontok, addig ma már 3 évet kell várni azok törlésére.

Persze csak akkor, ha közben nem gyűlik össze a jogosítvány elvesztését jelentő 18 pont. Úgy tűnik, kezd beérni a rendszer gyümölcse: az első években nem nagyon törődtek ezzel a járművezetők, ma viszont már nagyobb a visszatartó erő – tudatta a gépjármű-szakoktató. Miért járnak az előéleti pontok? A lista rendkívül hosszú, de a példa kedvéért záróvonal átlépéséért, biztonsági használatának elmulasztásáért, vagy éppen a gyorshajtásért is kaphatnak pontot a járművezetők – a hatóság pontosan meghatározta, hogy mennyi jár az egyes tételekért. Amikor összejött az a bizonyos 18 pont, bevonják a jogosítványt, persze vannak olyanok is, akik akkora szabálytalanságot követnek el, hogy a pontoktól függetlenül, azonnal búcsút inthetnek a vezetői engedélynek. Hogy meddig, az számos tényezőtől függ, de csak utánképzés után kaphatják vissza azt a bizonyos rózsaszín kártyát, még akkor is, ha letelt a bevonás időtartama.

Utánképzés: „személyre szabott csomagot” kapnak az érintettek

– Az érintetteknek kötelező az utánképzés. Ennek egyik lépése az úgynevezett feltárás, aminek díja is van. Ennek keretében elméleti, gyakorlati és pszichológiai vizsgálat is van. 

Mindenki egy „személyre szabott csomagot” kap, és csak ennek teljesítése után kaphatja vissza a jogosítványát. E csomag tartalma függ a feltárás eredményétől, és attól is, hogy miért vonták be az illető vezetői engedélyét. 

Nem mindegy, hogy az előéleti pontok, baleset okozása, vagy éppen ittas vezetés volt az ok. A sok változó eredményeként az utánképzés díja több százezer forint is lehet – hívta fel a figyelmet Hagymási Sándor. A „személyre szabott csomag” részeként egyeseknek hosszú pszichológiai tanfolyamon, esetleg KRESZ-oktatáson, és/vagy gyakorlati oktatáson kell részt venniük. 

A már korábban említett számos tényező alapján határozzák meg, hogy kinek mit és milyen óraszámban kell teljesíteni.

Ezt sem mindig veszik komolyan a szabályszegők

– Sokan gondolják, hogy az utánképzés keretében vizsgát kell tenni, ám ez nem így van. A példa kedvéért: bevonják az illető jogosítványát, a feltáráson megkapja a már említett „csomagot”, amiben személyre szabottan van 4 óra KRESZ, 6 óra vezetés, illetve egy 4 órás beszélgetés a pszichológussal. Ennek teljesítése, továbbá az eltiltás letelte után visszakapja a jogosítványt. 

Egy éves eltiltás esetén akkor sem jár hamarabb vissza a jogsi, ha valaki fél év múlva megcsinálja az utánképzést.

 Ugyanakkor akkor sem kaphatja vissza a kártyát, ha letelt az eltiltás, de az utánképzést nem csinálta meg – tette hozzá a gépjármű-szakoktató. A fent említettek alapján is nagyon súlyos következményei lehetnek a szabályszegéseknek, és az utánképzés sem épen olcsó mulatság. Mégis mindig vannak, akik ezt sem veszik komolyan. Hagymási Sándortól ugyanis megtudtuk, találkoztak olyan járművezetővel, akinek ittas vezetés miatt vették el a jogosítványát, majd annak rendje és módja szerint megérkezett az utánképzést megelőző feltárásra – ugyancsak ittasan...

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában