2025.05.18. 06:00
Rémálom az otthon melegében, vérprofi csapat bánt el a nyíregyházi nővel
Sértetlen volt az ajtó, hogyan jutottak be a lakásba a tolvajok? Lakásbetörések: a profik nem hagynak nyomot maguk után.
„Betörtek a lakásunkba." „Kiraboltak minket." E mondatokat hallva az ember egy feldúlt otthont lát maga előtt, ahol össze-vissza dobálták a bútorokat, törtek-zúztak a betörők és amit csak lehetett elvittek magukkal. Általában így is történnek a lakásbetörések. A tolvajok nem válogatnak, minden mozdítható értéktárgyat magukhoz ragadnak: dísztárgyakat, faliképeket, laptopot, telefont, ékszereket, értékpapírokat és készpénzt! Már, ha ez utóbbit nem a bankban, hanem otthon tartják könnyen „kiszagolható" helyen. De a sorban említeni érdemes a valutát, a márkás táskákat, melyek ugyancsak kedvenceik az enyveskezűeknek.

Lakásbetörések– előzzük meg a bajt!
– Vasárnap este érkeztünk haza a nyaralásból, semmi nyoma nem volt annak, hogy járt volna valaki a lakásban, kulccsal nyitottuk az ajtót, nem volt felfeszítve. Odabent minden a helyén volt. Emlékszem, annyira fáradtak voltunk, hogy a bőröndöt sem pakoltuk ki csak másnap, de még akkor sem tűnt fel, nem vettük észre, hogy kiraboltak minket – idézte fel a történteket Botos Krisztina Melinda. – Néhány nap múlva színházba indultam és kerestem az egyik fülbevalómat az elegáns ruhámhoz, akkor vettem észre, hogy az összes ékszeremnek lába kelt. Egyből tudtam, hogy baj van, hívtam a páromat, aki hazajött a munkából és sajnos készíthettük a lajstromot, mi minden hiányzik: eltűnt egy használaton kívüli mobiltelefon, a férjem két értékes karórája, némi készpénz, egy antik váza. Hirtelen ezeknek találtuk hűlt helyét, míg a rendőrök kiértek hozzánk – idézte fel a fiatal nő.
– A betörők profik voltak, nem hagytak nyomot maguk után, mérnöki pontossággal pakoltak vissza mindent a helyére. Az ellopott tárgyak értéke a kétmilliót is jócskán meghaladta, de sosem láttunk belőle semmit és a tolvajok sem kerültek meg
– mesélte el Krisztina, mi történt 5 éve egy fővárosi IX. kerületi társasház legfelső emeletén, ahol a madár se járt a betörés idején. A nyíregyházi származású hölgyet korábban is érték lopás miatt kisebb károk, mosolyogva sztorizta, hogy orosi házuk udvarán sosem hagyta kint márkás cipőit, „nehogy elhúzzák a kutyák..."
Ajtó, ablak nyit van?
Hamarosan egy olyan időszak elé nézünk, amikor az emberek elutaznak és igencsak könnyű prédává válnak az üres ingatlanok. Nyaranta menetrendszerűen megugrik a lakásbetörések száma, pedig sokszor már egy rács is elég a tolvajok elriasztásához vagy egy biztonsági zár, netán kamera, ami visszatartja a „hívatlan" vendégeket.
A lakásbetörésekkel összefüggő bűnügyeknél egyértelműen látszik, hogy a bűnelkövetők rafináltak, kiszagolják, mikor nincs otthon a tulajdonos, mikor utazik el hosszabb időre. A netes posztok ebben nagy segítségükre vannak, ezért be osszon meg senki olyan fotókat, melyen épp nyaral valahol. A technikáik is egyre kifinomultabbak, egy gyengébb zárat egy rutinos tolvaj kb. 15 másodperc alatt nyit ki. Van, hogy kerülik a feltűnést és nem babrálnak az ajtónál, hanem egy feszítővassal ablakon át jutnak be a lakásba. A rácsok, de még a redőny is jó szolgálatot nyújthat, hiszen óriási zajjal jár eltávolítani a rácsokat, redőnyöket. Úgy tartják, hogy a betörők fő célpontjai: a hétvégi házak, kertes ingatlanok, társasházak. Ez utóbbinál a záró-, vagy a földszint lehet könnyű préda. Az alsó szinteken az erkély a gyenge pont, a felső emeleteken viszont kicsi a mozgás, és a lebukás veszélye. A lakóközösség a kritikus helyeken kamerák elhelyezésével védekezzen.
A rendőség is összegyűjtötte a legfontosabb tennivalókat a megelőzés érdekében:
• Ne felejtse el becsukni az ablakokat, bezárni a bejárati- és a teraszajtót!
• Ha van az ingatlanban elektronikus riasztórendszer, mindenképpen aktiválja!
• Az utazás előtt kérje meg rokonát, barátját, ismerősét, hogy rendszeresen, legalább két naponta ürítse a postaládát!
• A szomszédokat tájékoztassa arról, hogy mennyi időre utazik el! Kérje meg őket, hogy figyeljenek a lakásra, házra!
• Utazásakor otthonában ne hagyjon nagyobb mennyiségű készpénzt, értékes ékszereket!
• A vagyontárgyairól készítsen házi leltárt, fényképeket!
• A közösségi médiában megosztott fényképek, információk is ötletet adhatnak a lopások, betörések elkövetéséhez. A betörések elkerülése érdekében csak akkor osszon meg utazásáról képeket, pontos információkat ha az utazásról hazaért!