Szakértő szemmel

2025.05.25. 07:32

Sárgul a leander levele? Ezt kell tenned a szakember szerint, és a növény meghálálja a gondoskodást

A balkonok és kertek éke lehet, színes virágaival vidámságot csempészhet a mindennapjainkba. Ehhez azonban törődnünk kell vele, mert levelei gyakran sárgulni kezdenek, s ha nem vigyázunk, a délceg leander, avagy babérrózsa csupasz kóróvá válik pillanatok alatt.

Fehértől a sárgán, narancsoson át a pirosig, bordóig, rengeteg árnyalatban pompáznak a virágai, megkoronázza a tereket és kerteket egyaránt, azonban rendkívül érzékeny, s ha nem figyelünk oda, nem gondoskodunk róla megfelelően, sárgulni kezdenek a leander levelei. Az ok nem feltétlenül betegség vagy kártevő, azonban minden esetben figyelmeztetés. Kohán Márk, a nyíregyházi Klorofill Kertészeti Áruda vezetője elárulta, egy kis odafigyeléssel hogyan nevelhetünk egészséges babérrózsát.

leander, sárguló levél, babérrózsa
Leander: így nevelhetünk szép, egészséges babérrózsát
Illusztráció: Növénymánia

A leanderek mediterrán vidékről származnak. Bár a Kárpát-medence klímája az elmúlt húsz évben nagyon sokat változott, még mindig nem ideális ennek a növénynek. A leander rövid ideig képes elviselni akár mínusz 5–8 fokot is, de ez nem jelenti azt, hogy a mi kontinentális száraz hidegeinket könnyen átvészeli. A telek sokat melegedtek, de pont emiatt a növények mélynyugalmi ideje is lerövidül, így a korán felébredőkben a kora tavaszi fagyok komoly károkat tehetnek. Sokan próbálkoznak a leanderek kiültetésével, ez védett fekvésben akár sikerülhet is, de a télen szélnek, napnak kitett növények kiszáradnak, akár tövig visszafagynak. Sokáig tart a regenerálódásuk, a száradó, fagyott levelek jó ideig csúfítják a növényt.

Leander: így nevelhetünk szép, sűrű koronát

– Sokan beviszik, megóvják a fagyástól, kiszáradástól, de nehéz optimális körülményeket teremteni a növénynek. Ha nem érzi jól magát, a leander legyengül és kórokozók, kártevők támadják meg, mint a pajzstetű és egyes baktériumok. Az optimális hőmérséklet a tél folyamán a plusz néhány fok lenne, hogy a növény ne hajtson ki idő előtt, túlöntözni sem szabad, de a földje maradjon nedves, mert azért télen is párologtat. 

A legnagyobb probléma általában a cserépben lévő talaj. A leandert minden évben át kellene ültetni egy kicsit nagyobb cserépbe, ám ennek gyakran gátat szab a mozgathatósága. Ha már nem tudjuk nagyobba ültetni, érdemes lefaragni a földből a gyökerekkel együtt, és friss, laza szerkezetű virágfölddel, tőzeggel feltölteni. A kerti föld nem jó, nagyon betömörödik a cserépben, nem érzi jól benne magát a babérrózsa. Műtrágyázással – az Osmocote kifejezetten jó a növénynek – folyamatos tápanyag-utánpótlást biztosíthatunk neki. Év közben is jó, ha tápoldattal öntözzük, ugyanis, ha nincs nem jut elég tápanyaghoz, senyved, sárgul, nem virágzik

 – magyarázta a szakember. Kohán Márk, aki zárásként még egy jó tanáccsal szolgált. 

A leandert minden tavasszal, még kihajtás előtt érdemes megmetszeni, az elszáradt virágokat egy kis vessződarabbal együtt levágni. Ezzel jellemzően a növény harmadát-negyedét eltávolítjuk, cserébe megelőzhetjük a felkopaszodást – bátran visszavághatjuk az ilyen ágakat –, és szép kompakt, sűrű koronát tudunk nevelni. 

Amit a leanderről tudni kell

Igények

  • A meleg, szélvédett, napos helyeket kedveli, legalább napi 5-6 óra közvetlen napfényt igényel.
  • Télen fagyérzékeny, ezért mínusz 5 °C alatt teleltetni kell (világos, hűvös helyen, kb. 5–10 °C-on).
  • A jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag, enyhén meszes talajt kedveli.
  • Nyáron sok vizet igényel, akár naponta is öntözni kell, de pangó vizet nem tűri.
  • Tavasztól őszig havonta érdemes tápoldatozni (pl. virágzó növényeknek való tápoldattal).

Kártevők

  • Levéltetvek: a fiatal hajtásokat támadják. Védekezés: lemosás, rovarölő szer.
  • Pajzstetvek: szívogatják a levelek nedvét, lassítják a növekedést. Védekezés: ecsettel eltávolítani, kontakt rovarölő szer, paraffinolajos lemosópermet.
  • Takácsatkák: apró, pókszerű kártevők, a levél fonákján finom hálót képeznek; sárguló, pöttyözött levelek jellemzik. Védekezés: nedvesen tartani a környezetet, atkaölő szer.
  • Gubacsszúnyog: kis, szúnyogszerű rovar, ami a virágbimbókat támadja meg, így azok nem nyílnak ki. Védekezés: a fertőzött bimbók eltávolítása, rovarölő szer alkalmazása.

Betegségek

  • Számos gomba és bakteriális fertőzés támadhatja meg, ezért nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában