Itt az összesítés!

2025.05.11. 11:32

Elkészült a szabolcsi települések rangsora: kíváncsi vagy, hogy a lakóhelyed hol áll a listán?

A legelőkelőbb helyen Nyíregyháza áll, de Kisvárda is csak alig csúszott ki az első tízből. Elkészült a településindex, melyből kiderül, hogy a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei városok és falvak mennyire fejlettek.

Elkészült a szabolcsi települések rangsora: kíváncsi vagy, hogy a lakóhelyed hol áll a listán?

A megyeszékhelyek rangsorát Székesfehérvár, Eger és Veszprém vezetik, Nyíregyháza az 5.

Fotó: Bozsó Katalin / Kelet-Magyarország

Elkészült az Egyensúly Intézet településindexe, amely megmutatja a hazai városok, községek fejlettségi szintjét, és azt, mennyit fejlődtek 2014 óta. A településindex alapján az összes magyarországi települést rangsorolták, így természetesen a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei mutatókra is fény derült. 

településindex, városok
Településindex: Nyíregyháza az 5. a megyeszékhelyek között
Fotó: Bozsó Katalin

 

A településindex a fejlettséget mutatja

Az Egyensúly Intézet olyan indexet dolgozott ki, amely önkormányzati ciklusokon átívelően lehetővé teszi a települések adottságainak és fejlődésének értékelését. A szakértők több mint kétezer változó közül válogattak, majd kidolgozták azt az 53 indikátort, amelyek képet adnak a falvak, városok társadalmi, gazdasági és infrastrukturális fejlettségéről. A településeket öt csoportba rendezték: fővárosi kerületek, megyeszékhelyek, városok (15 ezernél több lakos), kisvárosok és nagyobb községek (5 ezer 1 –15 ezer közötti lakos), illetve kistelepülések (5 ezernél kevesebb lakos). Hangsúlyozták: az index nem az élhetőséget, hanem a települések fejlettségét méri. A kutatásban több mint 360 ezer adatot használtak fel és 3155 települést vizsgáltak meg.

Nyíregyháza az 5. a megyeszékhelyek rangsorában

Az Egyensúly Intézet településindexe alapján Nyíregyháza a megyeszékhelyek kategóriájában az 5. helyen szerepel. A legfejlettebb megyeszékhely Székesfehérvár, mögötte Eger és Veszprém végzett. Utóbbi város 49,8 pontot kapott, Nyíregyháza pedig 47-et: nagyon kicsi tehát a különbség. A kutatásban megjegyezték, hogy az utóbbi 9 évben különösen sokat fejlődtek az észak-alföldi városok, így Szolnok, Debrecen és Nyíregyháza – a szabolcsi megyeszékhely pontszáma 13,5-tel nőtt 2014-hez képest. A 15 ezer lakos fölötti városok rangsorát Budaörs vezeti Tata és Gödöllő előtt, Mátészalka a 46. a listán. Az 5-15 ezer lakos közötti települések között Balatonfüred kapta a legtöbb pontot, megelőzve Törökbálintot és Balatonboglárt. A közepes települések listáján Kisvárda az előkelő, 11. helyen áll, Nyírbátor a 23., Fehérgyarmat pedig a 23. A 2885 kistelepülést magába foglaló kategória rangsorát Felcsút vezeti, mögötte Hévíz és Tihany végzett. Záhony a 128., Nagydobos a 946., Tiszabecs az 1121., Zsurk az 1773 – valamennyi vármegyei település pontszáma és helyezése elérhető itt.  Jó böngészést kívánunk!

Ez alapján rangsoroltak

  • A településindex összetett szempontrendszerét és megbízhatóságát olyan változók biztosítják, mint 
  • a helyi gazdasági teljesítmény (például az iparűzési adó és az egy főre jutó jövedelem)
  • a társadalmi mutatók (diplomások aránya, nyilvántartott álláskeresők száma)
  • az infrastruktúra fejlettsége (közműellátottság, közlekedési elérhetőség) 
  • és az életminőséget befolyásoló tényezők (kulturális- és egészségügyi szolgáltatások, közbiztonság, lakhatási feltételek).
     

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában