Vármegyenap

2025.05.17. 15:28

Mutatjuk, kik kaptak rangos díjakat és kitüntetéseket a vármegye napján

Az idén Gávavencsellő adott otthont a nagyszabású rendezvénynek. A vármegye napja ünnepségen kitüntető címeket és díjakat adtak át.

Mutatjuk, kik kaptak rangos díjakat és kitüntetéseket a vármegye napján

A vármegye napja ünnepség kitüntetettjei

Fotó: Bozsó Katalin

A 2025. évi Vármegye Napja alkalmából rendezett ünnepi megemlékezés Szabolcs településen, Szent László lovagkirály szobrának koszorúzásával kezdődött. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés 2005. évi rendeletében nyilvánította május 20-át a vármegye napjává. Ezzel emlékezve arra, hogy Szent László király 1092. május 20-án Szabolcs községben tartotta meg a Szabolcsi Zsinatot, a magyar egyházi és politikai törvényhozás történetének jeles eseményét. 

vármegye napja, kitüntetések, díjak
Gávavencsellő polgármestere, Berecz János a vármegye napja ünnepségen
Fotó: Bozsó Katalin

Az koszorúzás után a gávavencsellői általános iskola aulájában folytatódott a megemlékezés. Először Gávavencsellő polgármestere, Berecz János köszöntötte a megjelenteket, kifejtette, hogy nagy megtiszteltetés, hogy házigazdái lehetnek ennek a rangos eseménynek, és mint minden másban igyekeznek megbízható, jó partnerei lenni a vármegyének. 

- Ez a nap vármegyénk múltjára és hagyományaira is ráfordítja figyelmünket, hisz történelmi helyen élünk. Napestig sorolhatnám, hogy mi mindenre lehetünk büszkék, ha mint mi jó patrióták, vármegyénkre gondolunk. Ez a nap lehetőséget teremt arra is, hogy megálljunk egy pillanatra és hálával gondoljunk azokra, akik munkájukkal, elhivatottságukkal és példamutatásukkal építik közösségeinket – mondta a polgármester, és hozzátette: újra sorsdöntő időszak jön történelmünkbe, ahol súlya lesz a szeretetnek, a hitnek és a józan észnek, az összefogásnak és a megértésnek. Nagyon mélyről kellett feljönni, de méltán lehetünk büszkék az elmúlt évek fejlesztéseire, az átgondolt, lépésről lépésre történő haladásra. A polgármester arra is felhívta a figyelmet, hogy nemsokára pártcsaták zajlanak majd, képletesen még ágyúk is eldörrennek, egymásnak feszülnek végzetek, vállak, szívek, de maradjunk meg embernek.

A Rakovszky Sámuel Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola énekkarának műsora után Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke, Seszták Oszkár nyitotta meg az ünnepséget. 

vármegye napja, kitüntetések, díjak
Seszták Oszkár a vármegye napja ünnepségen
Fotó: Bozsó Katalin

Vármegye napja Gávavencsellőn

- Immár 20. alkalommal egy-egy település közösségével együtt ünnepeljük a vármegye napját. A kistelepülések közé tartozik Szabolcs község, de annál nagyobb lélekben és történelmi hagyományokban. Ez egy olyan vármegye, amely nevében is három korábbi vármegye részörökségét, hagyományát, kultúráját, lényegét viszi tovább. Nagy felelősség ez számunkra, nagy, de örömteli feladat. A 20 évvel ezelőtti döntéshozók egy olyan eseményhez kötötték ezt a napot, amely egész nemzetünk számára büszkeségre ad okot, és azt üzeni számunkra, hogy a magyar múlt az egy és oszthatatlan és a következő ezredévre is. Hogyha a gyermekeinkre nézünk, hogyha a jövőre nézünk, akkor jó reménységgel tekinthetünk előre – mondta a vármegyei közgyűlés elnöke, és hozzátette, hogy ez a nap lehetőség számunkra, hogy megemlékezzünk azokról, akikre büszkék lehetünk és példaképül tudunk állítani, egy-egy helyi közösség, egy-egy vármegye, sőt, az egész ország elé.

Az iskolások néptánc műsora után dr. Vinnai Győző országgyűlési képviselő ünnepi beszédében kifejtette, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében és az egész országban, az egész Kárpát medencében, ahol magyarok élnek: van jövő. Vármegyénk történelmének részletes bemutatása után nyomatékosította, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye napja, nem csupán egy közigazgatási egységet ünnepli. 

vármegye napja, kitüntetések, díjak

- Ma a történelem, a hagyomány, a közösség és az identitás előtt is tisztelgünk. Egy olyan múlt előtt, amely több mint ezer éven keresztül formálta Magyarország és benne szeretett vármegyénk sorsát. A vármegye egy közösségi tér, jogrend, hagyomány és összetartozás is. Ma, amikor a vármegye szó újra életre kelt a köztudatban, nem nosztalgiát, hanem tudatos vállalást jelent- mondta.

 -  Azt, hogy a múlt értékeit nem hagyjuk elveszni, hanem azokból építkezve haladunk tovább, mert csak az tud jövőt építeni, aki ismeri és tiszteli a múltját

 - részletezte dr. Vinnai Győző, és megjegyezte: Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét méltán nevezhetjük az ország egyik legösszetettebb, leggazdagabb történeti és legkülönlegesebb vármegyéjének, térségének. Büszkék lehetünk Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyére, ezeréves múltjára és leendő jövőjére és a benne élő, tettre vágyó emberekre, és elkötelezettnek kell lenni amellett, hogy múltunk tisztelete mellett jövőt építünk magunknak, gyermekeinknek. 

A Mandala Dalszínház ünnepi műsora után kiosztották az idei kitüntetéseket, díjakat. 

A 2025. évi Vármegye Napja

  • Pro Comitatu kitüntető díj: 

Farkas József rendőr dandártábornok, rendőrségi főtanácsos

Varga Béla tűzoltó dandártábornok, tűzoltósági főtanácsos, vármegyei igazgató

  • Gaál Lajos kitüntető díj: Tamás Sándor Kovászna Megye Tanács elnöke
  • Westsik Vilmos kitüntető díj: Görömbei Vilmos ügyvezető 
  • Kiss Áron kitüntető díj: Baráth Tiborné középiskolai tanár, igazgatóhelyettes
  • Kölcsey Ferenc kitüntető díj: Gaszperné Román Margit nyugalmazott tankerületi igazgató 
  • Kállay András kitüntető díj: Karácsony Sándor József polgármester
  • Korányi Frigyes kitüntető díj: Dr. Domokos Gabriella osztályvezető főorvos
  • Újlaky István kitüntető díj: Orosz Tímea intézményvezető
  • Kovács József kitüntető díj: Szabó József nyugalmazott intézményvezető
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés Emlékplakett kitüntető elismerés: Lakatos Dénes 
  • Díszoklevél: 

Baloghné Kássa Zita köztisztviselő 

Majorné László Brigitta Katalin köztisztviselő 

  • Ezüst Emlékérme kitüntető elismerés: 

Vajda László díszműkovács mester

Juan Alberto Cabello régész

  • Bronz Emlékérme kitüntető elismerés: 

Kovács Lajosné a Magyar Államkincstár Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Igazgatóság igazgatója

dr. Bodnár Szűrös Zsuzsanna gyógypedagógus

Dr. Kocsis Csilla főorvos

Pásztor Zoltán Csabáné pedagógus

Martinovszky István tárógató művész

Dr. Harsányi Béla háziorvos

Komiszár Andrásné körzeti védőnő

  • Díszoklevél: Dr. Karakó Lászlóné festőművész 


 


 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában