2025.03.18. 11:20
Nem feledik az elhunyt mátészalkai Piktort
Dienes Gábor, a Mátészalkáról indult Munkácsy-díjas festőművész 77 évvel ezelőtt, 1949. március 12-én született. Szomorú, hogy már lassan 15 éve nincs köztünk.

Forrás: illusztráció / shutterstock
Éppen öt esztendeje annak, hogy az alábbi írás jelent meg „A Piktor most lenne 72” címmel az ismert közösségi médium felületén sógora, Galambos Béla újságíró tollából:
„Nagyobb összegben fogadnék, hogy a Mátészalkáról származó festőművész, Dienes Gábort szerető családtagok, az őt hajdan közelről ismerő szalkai barátok, a képzőművészeti főiskolai kollégák, tanítványok Gergely napján nem a tiarás naptárújítóra, hanem születésnapján a Munkácsy-díjas „Piktorra” emlékeznek. Ám azért, hogy el ne veszítsem a fogadást, ideírom: Dienes Gábor 1948. március 12-én 72 évvel ezelőtt született, s mily sajnálatos, idén nyáron lesz éppen egy évtizede, hogy kiszállt a nagy játékból, amelyben már úgy érezte, soha többé nem győzhet. Amolyan reményteljes szomorúsággal képzelhetjük a festészetét kedvelő többiekkel együtt, hogy a művész tovább él szárnyalóan fantáziadús, rajzosan míves festményeiben.

Dinesz (művészbarátai hívták így) egy tíz évvel ezelőtti júliusi napon, életének 63. évében, a család, a barátok, a tisztelői legnagyobb fájdalmára elfáradt a szakadatlanná növekedett tépelődésben és elment angyalkának.

Dienes Gábor utolsó éveiben készült, válogatott fotográfiákkal emlékezzünk most többek között az életében utolsó, 2008-ban a Társalgó Galériában rendezett kiállítására, továbbá arra a emléktárlatra, melyet az őt derűs fiatalkorral megajándékozó, szeretett Mátészalkája kezdeményezett 2010 végén, hogy aztán a hálás város 2014-ben Dienes Galériát avasson a Szentpéteri Zsigmond Kulturális Központban, jeles képzőművész fia emlékét ekként is megörökítve. Ez utóbbi fontos célt szolgálta az a Dienes Gábor festészetét reprezentáló Ég és föld között című album is, amelyet éppen egy esztendeje, a művész születésnapján mutattak be Budapesten a Fészek Művészklubban. A fájdalmasan hamar lezárult dienesi életművet számba vevő, dekoratív könyv megszületése Dienes Gábor tán legnagyobb gyűjtőjének, annak az Oláh Zsigmondnak köszönhető, aki már a festőművész fiú által nagyra tartott szemész főorvos apa temetésén vászonra álmodott Örök vadászmezők-ön cserkelő barátnak akart ezzel emléket állítani.

Méltó volt mindehhez ez a bensőséges hangulatú rendezvény, amelyen a könyvben a Dienes életműről tanulmányt író Dr. Nagy Imre művészettörténész beszélt a főszereplőről, majd a jóbarát Nagy Gábor és a főiskolai tanítvány, Nemere Réka festőművészek személyes emlékeikben idézték meg a mestert".
