2024.09.25. 13:42
Vívó olimpikonok az Európai Sporthéten
Gémesi Csanád és Tarjányi István volt a Nyíregyházi Sportcentrum vendége kedden. Az Európai Sporthét rendezvényén sokan voltak kíváncsiak az olimpikon vívókra.
BeActive. Az Európai Sporthét eseményeit ezzel a mottóval hirdette meg az Európai Bizottság, a kezdeményezéssel az egész kontinensen népszerűsítik a sportot és a testmozgást. Idén szeptember 23-a és 30-a között tartják az Európai Sporthetet, amihez – ahogy az előző években már többször – most is csatlakozott a Nyíregyházi Sportcentrum. Ezen a héten több sportlétesítmény is megnyitja kapuit az érdeklődők előtt több sportágban és helyszínen.
Kézilabda, úszás, kosárlabda, atlétika, röplabda, judo, tollaslabda, tájékozódási futás sportágakban a heti menetrend szerinti edzéseket ezúttal a szülők is megtekinthetik.
Az Európai Sporthét kiemelt napja volt a kedd
A Párizstól–Hollywoodig című Talk Show keretében Gémesi Csanád (világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes magyar kardvívó) és Tarjányi István (Kerekesszékes vívó olimpikon) volt a vendég, de bemutatkozik a Nyíregyházi Sportcentrum vívó szakosztálya is. Az érdeklődő szülők, gyerekek ki is próbálhatták a magyar sikersportágat a helyszínen.
A beszélgetést Balogh Tamás, a Nyíregyházi Sportcentrum marketing munkatársa vezette, a meghívott vendégek meséltek pályakezdésükről, sikereikről, kudarcaikról, párizsi élményeikről.
– Az olimpia óta számos megkeresést kaptam, az augusztust ugyan a pihenésnek szenteltem, de mióta megkezdődött a tanév, egyre több felkérés érkezik, amelynek természetesen szívesen teszek eleget
– fogalmazott Gémesi Csanád.
A csapatban olimpiai ezüstérmes sportoló igazi vívó családból származik, édesapja és annak testvére is ezt a sportágat űzte, így számára kézenfekvő volt a sportágválasztás, mint mondta a vívóteremben nőtt fel. Gyermekként emellett más sportágat is űzött, de amikor választani kellett, nem volt kérdés.
Tarjányi István útja rögösebb volt a pástig, a Nyíregyházi Sportcentrum paravívója az átlagos fiatalok mindennapjait élte, amikor egy komoly műtét után kerekesszékbe kényszerült.
– Tizenhét éves koromban egy gerincvelő tumor miatt műtöttek és ezután kerültem kerekesszékbe. Akkor még gyerekcipőben járt a parasport hazánkban és sem ismertem a lehetőségeket, és egyébkéntis a tanulmányaimra fektettem a hangsúly. A középiskola elvégzése után az akkori nyíregyházi főiskolán szereztem informatika tanári diplomát, öt évig tanítottam is. Nyíregyházán 2013-ban adtak át egy akadálymentes vívótermet, itt volt lehetőségem bepillantani az általam addig nem ismert sportágba. Akkor merült fel bennem, hogy ismét sportoljak, hiszen „előző életemben” atletizáltam, kosaraztam, fociztam, szóval a sport a mindennapjaim része volt. Ezen a nyílt napon kaptam kedvet hozzá, akkor döntöttem úgy, hogy én ezt szeretném csinálni. Később megismerkedtem mesteremmel, Pákey Bélával, és onnantól fordult komolyra a dolog – mondta Tarjányi István.
Abban mindketten egyetértettek, hogy a vívásban az erőnlét mellett kiemelten fontos a mentális állapot. Gémesi Csanád szerint ez az okosak sportja, nem véletlen, hogy a vívók között rengeteg a diplomás és gyakran már az élsport mellett elkezdik építeni a civil karrierjüket.
A mérkőzések hetven százaléka fejben dől el, harminc százalék pedig az állóképesség, a fizikai állapot
– emelte ki Gémesi Csanád.
Tarjányi István ebben megerősítette vívótársát, arról beszélt, hogy előfordult vele, hogy hiába volt fizikálisan tökéletes állapotban, mentálisan viszont nem volt topon nem tudta megnyerni a mérkőzést.
A két sportoló abban is osztozott véleményén, hogy a párizsi olimpia rendkívül jól szervezett volt, a sajtóban elhíresült kartonpapírágyakat mindketten kényelmesnek találták. De abban is egyetértettek, hogy az étel minősége és mennyisége hagyott maga után kívánnivalót. István azt is elmesélte, hogy mikor megérkeztek Párizsba és a repülőtérről utaztak az olimpiai faluba, a hátsó rámpa beszorult, így nagy nehézségek árán tudott csak kiszállni.
A folytatással kapcsolatban a harminchét éves Gémesi Csanád, aki nem mellékesen három gyermek édesapja, azt mondta, hogy ez egy családi döntés volt.
– Azt nem látom még, hogy a következő olimpiáig milyen lesz az utam, de folytatom a munkát.
Közös szelfik készültek
István számára most a pihenés, a regenerálódás a legfontosabb, aztán újra munkába áll.
– Elkezdek edzeni, aztán meglátjuk mire leszek képes, úgy vélem, hogy vannak még bennem tartalékok – mondta Tarjányi István. – Tokióban nyolcadik lettem, Párizsban a hetedik helyen végeztem, ha így haladok, hetven éves koromra elérek az aranyéremig – tettem még hozzá tréfásan.
A jó hangulatú beszélgetés végén a gyerekek megrohanták a két vívót, akik hosszú percekig osztották az autogramokat, ki fényképre, ki pólóra kérte a számára értékes aláírást, Gémesi Csanád olimpiai ezüstérme is nagy népszerűségnek örvendett, kézről kézre járt, a végén természetesen a közös szelfik sem maradhattak el.
A nap zárásaként Schóbert Lara mozgatta meg a nyíregyháziakat. Az Európa Sporthét vasárnap estig tart, melyet egy podcast-beszélgetéssel zár videócsatornáján a Nyíregyházi Sportcentrum. Az SPORTszerű című podcast műsorban a „Sport és Pszichológia” címmel Dr. Jánvári Miriam Ivett adjunktus, a Nyíregyházi Egyetem Intézeti tanszékvezetője válaszol a kérdésekre.