Dakar-rali

2020.01.17. 14:10

Sainz harmadszor diadalmaskodott

Az autósoknál a Carlos Sainz, Lucas Cruz spanyol duó nyerte meg a pénteken befejeződött, első alkalommal Szaúd-Arábiában rendezett Dakar-ralit, a motorosoknál pedig az amerikai Ricky Brabec győzött.

First-placed for the auto category JCW X-RAID Mini Team Spain's driver Carlos Sainz (C), celebrates as he is congratulated by second-placed Toyota's team Qatar's driver Nasser Al-Attiyah (R) and by third-placed JCW X-RAID Mini Team France's Stephane Peterhansel on the finish area in Qiddiya at the end of the stage 12 of the Dakar 2020 between Haradh and Qiddiya, Saudi Arabia, on January 17, 2020. (Photo by FRANCK FIFE / AFP)

Forrás: AFP

Fotó: Franck Fife

A kétszeres ralivilágbajnok Sainz pályafutása során harmadszor diadalmaskodott a Dakaron, melyet

2010-ben és 2018-ban is megnyert, a viadalt akkor Dél-Amerikában rendezték.

Az 57 esztendős Sainz ezúttal Minivel győzött, korábban a Volkswagent és a Peugeot-t is sikerre vitte a világ leghíresebb tereprali-versenyén.

Brabec az első amerikai versenyző, aki bármilyen kategóriában nyerni tudott az 1979 óta évente sorra kerülő Dakaron, egyben megtörte a KTM 18 éve tartó sikersorozatát, ő ugyanis egy Honda nyergében bizonyult a legjobbnak.

A címvédő ausztrál Toby Price az utolsó szakaszon, és az összetettben is harmadikként fejezte be a viadalt.

Az autósoknál a háromszoros bajnok, tavaly is győztes katari Nasszer al-Attijah lett összetettben a második, míg a 13-szoros bajnok francia Stéphane Peterhansel harmadikként zárt.

A kétszeres Forma-1-es világbajnok spanyol Fernando Alonso pályafutása első Dakarját a 13. helyen fejezte be.

Eredmények:

12. szakasz, Haradh-Kiddijah, 167 km:

autósok:

1. Nasszer al-Attijah, Matthieu Baumel (katari, francia, Toyota) 1:17:30 óra

2. Jaszir Sajdan, Alekszej Kuzmics (szaúdi, orosz, Mini) 1:32 perc hátrány

3. Orlando Terranova, Bernardo Graue (argentin, Mini) 3:16 p h.

Az összetett végeredménye (élcsoport):

1. Carlos Sainz, Lucas Cruz (spanyol, Mini) 42:59:17 óra

2. al-Attijah, Baumel 6:21 perc hátrány

3. Stéphane Peterhansel, Paulo Fiuza (francia, portugál, Mini) 9:58 p h.

motorosok:

1. Jose Ignacio Cornejo Florimo (chilei, Honda) 1:28:15 óra

2. Ricky Brabec (amerikai, Honda) 53 másodperc hátrány

3. Toby Price (ausztrál, KTM) 2:25 perc h.

1. Brabec 40:02:36 óra

2. Pablo Quintanilla (chilei, Husqvarna) 16:26 perc hátrány

3. Price 24:06 p h.

Az első szaúdi Dakaron öt kategóriában, autóval, kamionnal, motorkerékpárral, quaddal, valamint az első alkalommal külön géposztályba sorolt, négykerék-meghajtású buggykkal mérték össze tudásukat az indulók. A résztvevőknek 12 nap alatt 5000 kilométer gyorsasági szakaszt, összesen 7500 kilométeres távot kellett megtenniük Dzsiddából rajtolva és a Rijádtól 40 kilométeres távolságra lévő, építés alatt álló szórakoztató-, sport- és rendezvényközpontba, Kiddijába érkezve. Magyar induló nem volt.

Forrás: MTI

Borítókép: a három dobogós, Sainz (k), Nasszer al-Attijah (j) és Stephane Peterhansel öröme