us open

2021.09.13. 07:17

Djokovicnak nem jött össze a rekord

Az orosz Danyiil Medvegyev nyerte meg a New Yorkban rendezett amerikai nyílt teniszbajnokság férfi egyes versenyét, mivel a vasárnapi döntőben három sima szettben legyőzte a világelső Novak Djokovicot.

Winner Russia's Daniil Medvedev (R) and Serbia's Novak Djokovic hold their trophies after the 2021 US Open Tennis tournament men's final match against at the USTA Billie Jean King National Tennis Center in New York, on September 12, 2021. (Photo by Kena Betancur / AFP)

Forrás: AFP

Fotó: Kena Betancur

A szerb világelső

azzal a céllal kezdte meg szereplését New Yorkban, hogy az év negyedik Grand Slam-tornáját is megnyerje.

Erre a sportág csaknem 150 éves történetében csak két férfi és három női játékos volt képes, legutóbb a legendás Rod Laver 1969-ben, illetve Steffi Graf 1988-ban mutatta be ezt a bravúrt. A 83 éves ausztrál Laver – aki ezúttal a lelátóról figyelte a döntőt – előzőleg 1962-ben is tarolt, mint ahogy az amerikai Don Budge is 1938-ban.

A belgrádi sztár szeme előtt egy másik rekord is lebegett a finálé előtt, ha ugyanis 28/0-ra javítja idei GS-mérlegét, és negyedszer megnyeri a US Opent,

21. GS-serlegével megelőzhette volna a hozzá hasonlóan 20-nál tartó Roger Federert és Rafael Nadalt, és immár egyedüli rekordernek mondhatta volna magát.

Djokovic csúcsbeállítást jelentő 31. GS-döntőjére készült, és új versenyrekordot állított fel kilencedik fináléjával.

New Yorkban az utóbbi 25 évben negyedszer csapott össze az első két kiemelt a döntőben, és Djokovic valamennyi alkalommal ott volt az Arthur Ashe Stadionban.

A harmadik Grand Slam-fináléjában szereplő Medvegyev egyszer már a diadal küszöbén állt Flushing Meadowsban, ám két éve hiába egyenlített kétszettes hátrányból Nadal ellen a fináléban, végül a mallorcai ünnepelhetett.

Ami kettejük egymás elleni mérlegét illeti, a szerb 5-3-ra vezetett, legutóbb a februári Australian Open-döntőben találkoztak, akkor Djokovic 7:5, 6:2, 6:2-re nyert. Kemény pályán 4-2 volt az állás a szerbnek.

Djokovic – akit tavaly leléptettek New Yorkban, miután labdával megütött egy vonalbírót – az előző négy meccsén elvesztette a nyitószettet, és ezúttal is ez történt: Medvegyev 2:0-lal kezdett, és két bréklabdát hárítva végigvitte az előnyét. A moszkvai teniszező 47 perc alatt szettelőnybe került úgy, hogy mind a 15 első adogatása után megnyerte a pontot.

Az eddig csupán egyetlen szettet vesztett orosz a folytatásban is magabiztos volt, semmi-negyvenről fordította meg a szervagémjét, a szerb nem sokkal később dühében összetörte az ütőjét. A 25 éves Medvegyev 3:2-nél brékelte rendkívül feszült ellenfelét, majd 5:4-nél „kötélidegekkel” kiszerválta a játszmát, és másfél óra elteltével egy szettnyi távolságba került élete első GS-serlegétől.

A harmadik felvonás a harmadik Medvegyev-brékkel indult, a 198 centis trónkövetelő közben a világelső ötödik bréklabdáját is hárította, és továbbra sem vesztette el az adogatását. Néhány további Djokovic-baki révén az orosz 3:0-nál megcsinálta a dupla bréket, és 5:1-nél már a diadal küszöbén állt. A teljesen összeomlott szerb egyszer még hozta az adogatását, majd Medvegyev nem tudta kiszerválni a meccset, és mérkőzéslabdánál kettős hibát ütött. Néhány perccel később, 5:4-nél viszont már nem remegett meg adogatóként, és a közönség hangorkánjától kísérve lezárta a 2 óra 16 perces döntőt.

Danyiil Szergejevics Medvegyev pályafutása 13. trófeája mellé 2,5 millió dollárt (762 millió forint) kapott.