2014.10.22. 13:35
„A lelkünket nem adjuk”
Nyíregyháza - A megemlékezés jegyében telnek az elkövetkező napok megyeszerte. Összeállításunkban elolvashatják, a megye települései hogyan emlékeznek, dr. Bene János múzeumigazgató pedig a nyíregyházi eseményekről és a forradalom mártírjairól beszél.
Nyíregyháza - A megemlékezés jegyében telnek az elkövetkező napok megyeszerte. Összeállításunkban elolvashatják, a megye települései hogyan emlékeznek, dr. Bene János múzeumigazgató pedig a nyíregyházi eseményekről és a forradalom mártírjairól beszél.
Az 1956. októberi eseményeket idézik fel a következő napokban önkormányzatok, civil szervezetek, intézmények – a méltóságteljes megemlékezések jegyében telik a hosszú hétvége. Vannak olyan települések, ahol már kedden megtartották az ünnepségeket, és több oktatási intézményben is megemlékeztek az 58 évvel ezelőtti történésekről.
– Nagyon sokat gondolkodtam azon, hogy miért buknak el a diktatúrák, mi az, ami utcára visz diákot, orvost, tanárt – mondta a Nyíregyházi Főiskolán az intézmény rektora, dr. Jánosi Zoltán, akinek egy vers segített a megoldásban. Egészen pontosan Szécsi Margit „Vadak jegyében” című versének az a mondata, ami szerint: „Arany irhánkkal a mohók vágya beteljen. Legyen elég a szőr, a vér – Lelkünk ne kelljen”. A diktatúra akkor bukik meg, amikor az emberek nem engedik meg, hogy a hatalom a lelküket is elvegye – mondta.
Az 1956. október 23-ai fővárosi történések hatására három nappal később Nyíregyházán is kezdetét vette a forradalom.
Eltávolított vörös csillag
– A Rákosi Mátyás által kialakított egyszemélyi diktatúra ellen fellázadt fiatalok október 26-án eltávolították a zöld irodaház tetején lévő vörös csillagot, melynek a helyére a magyar trikolórt tűzték ki. A villamos tetejéről leszerelték a „Világ proletárjai egyesüljetek” feliratot, és egy asszony a jármű tetejéről elszavalta a Nemzeti dalt. A Pátzay Pál által 1945-ben készített kozák lovas szobrot 12 óra körül ledöntötték, melynek talapzatáról a forradalom egyik későbbi mártírja, Tomasovszky András felolvasta a Borsod megyei sztrájkbizottság követeléseit. Közben a Kossuth téren a második világháborúban elesett szovjet tisztek emlékére állított obeliszkeket a tüntetők ledöntötték, széttörték a hirdetőtáblákat, a városháza homlokzatáról pedig eltávolították a Rákosi-címert. A József Attila kultúrház hangosbemondóján a forradalom másik mártírja, Szilágyi László ismertette a Nagy Imre kormányához küldött táviratot.
A forradalom leverését követően Tomasovszkyt és Szilágyit 1957-ben letartóztatták, majd 1958. május 6-án kivégezték őket. Díszsírhelyük 1991 óta az Északi temetőben található – idézte fel a múlt eseményeit Holmár Zoltán múzeumpedagógus.
A középiskolások ’56-os kívánságai
„Nyíregyházi középiskolások 21 pontban összefoglalt kívánságaikat írták meg levélben Nagy Imrének és Kádár Jánosnak. Lapunk elődje is közölte, hogy a kossuthos, a zrínyis és a tanítóképzős fiatalok a szovjet csapatok kivonulását, hazánk függetlenségét, a szólás- és sajtószabadságot, a szabad választást, a Szovjetunióból a hadifoglyok hazaengedését, a nyugati egyetemek megnyitását a magyar fiatalok előtt – egyebek között ezt sürgették levelükben.
A közgazdasági szakközépiskola diákjai is csatlakoztak a levélben foglaltakhoz, 1956. október 27-én 764 ifjú látta el kézjegyével a táviratot.” – olvasható a Kelet-Magyarország 1990. október 24-ei számában.
Megemlékezések a megyében
Október 22-ei ünnepi programok
Október 23-ai ünnepi programok
KM