2024.12.19. 17:37
Gulyás Gergely: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet van!
Politikai menedékjogot kapott Magyarországon Marcin Romanowski volt lengyel miniszterhelyettes – erősítette meg a Mandinernek a Miniszterelnökséget vezető miniszter, akit az ügy részleteiről is kérdezett a lap.
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter a Mandiner kérdéseire válaszolt
Forrás: MTI
Fotó: Koszticsák Szilárd
– Adam Bodnar, a Tusk-kormány minisztere a Politico hasábjain szállt bele Magyarországba, azt mondta, csak akkor lesz itt jogállam, ha leváltják Orbán Viktort. Mit reagál erre a magyar kormány? – tette fel a kérdést a Mandiner Gulyás Gergelynek.
– Az elmúlt években sokszor került elő a jogállamiság kérdése, például Magyarország kapcsán, pedig ha ezt a kategóriát nem a liberálisok ejtették volna túszul és használnák politikai fegyverként, akkor az elmúlt hónapokban lett volna ok Európában az aggodalomra, elsősorban éppen a lengyel kormány ténykedése miatt. Fontos: mi nem avatkozunk be más országok belpolitikájába, pláne nem úgy, ahogy mások szoktak a miénkbe. Mégis ki kell mondani: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet állt elő a tavalyi választás után a Tusk-kormány cselekedetei következtében. Ezért akkor érezném magam rosszul, ha a Lengyelországban történtek után a varsói kormány részéről méltatnák a magyar jogállamiság helyzetét.
– Mire gondol?
– A lengyel kormány például nem hajtja végre a lengyel alkotmánybíróság döntéseit. A mentelmi jogot vagy az elnöki kegyelemet semmibe véve alkalmazza a büntetőjog eszközeit politikai riválisai ellen. Az igazságügyi miniszter bírósági vezetőket váltott le politikai okokból, törvénytelenül kirúgta az államügyészt – ahogy ezt a lengyel Legfelsőbb Bíróság is megállapította. Mindhiába, mert ezt figyelmen kívül hagyva új államügyészt nevezett ki a kormány.
– Lengyel híresztelések nyomán a magyar sajtó is arról cikkezett, hogy Magyarországra érkezett Marcin Romanowski, az előző varsói kabinet igazságügyi miniszterhelyettese. Ez valós információ?
– Igen, a volt lengyel miniszterhelyettes valóban Magyarországra érkezett és politikai menedékjogot kért a magyar államtól. Meg is kapta, a magyar és az uniós jogszabályokkal összhangban. Az ő esetében konkrét bizonyíték is van a tisztességes eljárás hiányára, hiszen idén nyáron annak ellenére tartóztatták le, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése tagjaként mentelmi jog illette meg. Szabadon bocsátására csak azután került sor, hogy a közgyűlés elnöke hivatalosan tiltakozott a lengyel hatóságoknál, majd egy lengyel bíróság is megerősítette, hogy a letartóztatás jogsértő volt.
A teljes interjú ITT olvasható!
Bekérette a lengyel külügy Magyarország nagykövetét
Bekéretik Magyarország varsói nagykövetét a Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt – közölte pénteken a lengyel külügyminisztérium, tudósít az MTI alapján a Magyar Nemzet.
A tárca honlapján megismételték Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter csütörtök esti álláspontját, miszerint Varsó a „Lengyelország, valamint az Európai Unió (EU) tagállamai számára kötelező alapelvek iránt barátságtalan cselekedetnek” tekinti a magyar kormány döntését.
Ezért „formális tiltakozást adnak át” pénteken Magyarország varsói nagykövetének. A lengyel külügy egyúttal úgy döntött, hogy konzultációra hazahívja Sebastian Kecieket, az ország budapesti nagykövetét
– közölték.
Jelezték továbbá:
„amennyiben Magyarország megsérti európai kötelezettségvállalásait”, akkor Varsó az Európai Bizottsághoz fordul, hogy az EU működéséről szóló szerződés 259. cikke alapján indítson eljárást Magyarországgal szemben.
A teljes cikkért KATTINTSON.