Hirdetés

2025.03.05. 08:00

Lakásbiztosítás: ha nincs, kössön, ha van, vizsgálja felül márciusban!

Az otthonunk családunk élettere, egyúttal jellemzően a legértékesebb tulajdonunk, így alapvető érdekünk, hogy gondoskodjunk biztonságáról.

Lakásbiztosítás: ha nincs, kössön, ha van, vizsgálja felül márciusban!

Márciusban egy hónapig ismét rendkívüli – biztosítón belüli vagy más társasághoz történő – átkötési lehetőség nyílik a lakásbiztosításoknál. Erről február 15-ig biztosítói tájékoztatót kaptak az ügyfelek. A minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítást választók átlagosan mintegy húsz százalékkal olcsóbb éves díjat és ügyfélközpontú szolgáltatást kaphatnak.

Mikor lehet lakásbiztosítást váltani?

Meglévő lakásbiztosításunkat legkésőbb a szerződéskötés évfordulója előtt 30 nappal mondhatjuk fel, de 2024-től márciusra is időzíthetjük lakásbiztosításunk felmondását. Ezt követően a rendes felmondási idő leteltével, vagy április 30-ig köthet egy kedvezőbb – akár biztosítóváltást is magában foglaló – szerződést.

A felmondásnak legkésőbb március 31-ig meg kell érkeznie a biztosítóhoz. A felmondást (a felmondani szándékozott biztosítási szerződés esetleges kedvezőbb alakisági formát lehetővé tevő rendelkezése hiányában) írásban szükséges megtenni, megadva a szerződő nevét, a biztosított ingatlan címét és a biztosítás kötvényszámát, egyértelműen jelezve a szerződő szándékát.

Milyen esetekben NEM fogadja el a felmondást a biztosító?

Amennyiben a felmondás március 1-jét megelőzően, vagy március 31-ét követően érkezik be a biztosítóhoz. A felmondásnak igazodnia kell a felmondandó szerződésben rögzített alakisági szabályokhoz, így nagy valószínűséggel csak írásban megtett módon lesz érvényes. A díjhátralék léte viszont nem akadálya a szerződés felmondásának, ugyanakkor ilyen esetben a biztosítónak a felmondásos megszűnés időpontjáig – április 30-ig – bírósági úton is kikényszeríthető követelése marad a kockázatvállalásával érintett időszakra eső díjra/díjrészletre. Ezért az tekinthető helyes ügyfélmagatartásnak, ha az ügyfél a felmondott szerződésén, annak felmondásos megszűnéséig a biztosítónak járó díjrészt a felmondást követően mihamarabb megfizeti a korábbi biztosítója részére.

Mit érdemes szem előtt tartani lakásbiztosítás-váltáskor?

  • Alaposan nézze át aktuális biztosítása következő időszakra szóló tájékoztatóját! Gondolja át, hogy a tájékoztatóban szereplő feltételek, a biztosítási fedezet megfelel-e a valós igényeinek!
  • Vegye számba milyen változások érintették otthonát az elmúlt időszakban! Ilyen lehet például egy felújítás, nyílászáró-csere, festés-mázolás, vagy egy új, nagyobb értékű berendezési tárgy, elektronikai eszköz vásárlása.
  • Ha a biztosítást továbbra is megfelelőnek találja, nincs teendője, de ha úgy ítéli meg, hogy aktuális biztosítása – például az ára vagy a fedezetek alapján – nem lesz megfelelő a következő időszakra, hasonlítsa össze más szolgáltatók ajánlatával! 
  • Ha megtalálta az új, megfelelőnek tűnő lakásbiztosítást, alaposan olvassa át az ajánlat részleteit, feltételeit! 

   – Különös figyelemmel nézze át, hogy alapesetben mely káreseményekre terjed ki a fedezet, és melyek azok, amelyekért esetleg külön díjat számít fel a biztosító! Előfordulhat, hogy egy elsőre drágábbnak tűnő biztosítás összességében előnyösebb, mint az olcsóbb, mert az alapkonstrukció olyan fedezeteket is tartalmaz, amelyekért az olcsóbb esetében – kiegészítő biztosításként – külön díjat számít fel a szolgáltató. 

   – Fontos szempont lehet továbbá az ügyintézés, a kapcsolattartás módja: van-e lehetőség például online kapcsolattartásra?

   – A kárbejelentés módjának és a kárrendezés menetének is érdemes utánanézni: lehetőség van-e például online kárbejelentésre és kárfelmérésre, vagy ezeket csak személyesen lehet intézni, illetve nyomon követhető-e a biztosító honlapján a kárrendezés menete?

  • Ha kiválasztotta kiválasztotta az új konstrukciót, az új szerződés megkötése előtt írásban fel kell mondania meglévő biztosítását! A felmondásnak márciusi váltás esetén legkésőbb március 31-ig, évfordulós váltás esetén legkésőbb a biztosítási évfordulót megelőző 30. napig be kell érkeznie a biztosítóhoz. Tehát nem a felmondás elküldésének, postára adásának a dátuma számít, ezért postai feladás esetén mindenképpen számolni kell a kézbesítési idővel.
  • Márciusi felmondás esetén április 30-ig, évfordulós felmondás esetén az évfordulót követő kockázatviselési kezdettel már megkötheti az Ön számára legmegfelelőbb új lakásbiztosítási szerződést akár egy másik biztosítónál.

Pénzügyi fogyasztóvédelmi (banki, biztosítási) kérdése esetén keresse a Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodáinkat bizalommal: https://penzugyifogyaszto.hu/ Tanácsadásunk díjmentes!

Elérhetőségek: 
Cím: 4400 Nyíregyháza, Széchenyi u. 2. II. em.
Telefon: +36 30 650 1029 (ügyfélfogadási időben!)
E-mail: [email protected]
Web: www.penzugyifogyaszto.hu, facebook.com/penzugyifogyaszto

Ügyfélfogadás:
HÉTFŐ: 8:00-14:00
SZERDA: 8:00-14:00  
CSÜTÖRTÖK: 8:00-14:00

Pénzügyi Navigátor. Utat mutat a pénzügyekben.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában