2025.04.11. 19:23
Pénzügyi tervezés 2025-re: hogyan készülhetünk fel nagyobb kiadásokra?
Év elején gyakran nagyobb figyelmet fordítunk a pénzügyi helyzetünk áttekintésére és az adott évre, illetve a hosszabb távra vonatkozó terveink előkészítésére. Ennek rendkívül fontos részét képezi az, hogy felkészüljünk a közeljövőben esedékes nagyobb kiadásokra, de hogyan segíthet ebben egy költségvetés, egy megtakarítási stratégia vagy éppen egy hitelkalkulátor? Az alábbiakban kiderül.

Forrás: 123rf.com
1. Tervezzük meg a várható kiadásokat
Ha szeretnénk felkészülni az előttünk álló évre, az első lépés annak pontos meghatározása legyen, hogy milyen jelentősebb kiadásokra számíthatunk 2025-ben. Lehet, hogy egy új autót szeretnénk vásárolni, egy lakáshitel igényléséhez gyűjtenénk össze az önerő hiányzó részét, egy hosszabb utazást tervezünk, vállalkozást indítanánk, vagy egy esküvő megszervezésével vagyunk elfoglalva. Próbáljuk a lehető legpontosabban meghatározni, hogy a célunk eléréséhez mekkora tartalékra van szükségünk: mindig jó ötlet az, hogy 10 százalékot még a kapott végösszeghez adunk, így jó eséllyel nem fogunk kellemetlen meglepetésekbe botlani.
2. Készítsünk részletes költségvetést
Ha tudjuk, hogy pontosan mekkora megtakarításra van szükségünk a céljaink eléréséhez, a következő lépés annak meghatározása legyen, hogy havonta mekkora összeget tudunk félretenni ennek érdekében. Ennek legjobb eszköze egy költségvetés készítése, ami azért is jó ötlet, mert rengeteget tanulhatunk belőle saját magunkról és költési szokásainkról, hiszen sokszor észre sem vesszük, hogy pontosan mire megy el a fizetésünk jelentős része.
Listázzuk a bevételeinket és az állandó havi kiadásainkat, így már láthatjuk, hogy valójában miből gazdálkodhatunk, hiszen a hitelek törlesztőrészletét vagy a lakás bérleti díját akkor is rendeznünk kell, ha éppen egy nagyobb cél lebeg a szemeink előtt. Ne felejtsük el, hogy az étkezésre, utazásra és általában a lakás fenntartására minden hónapban költenünk kell, ezek azok a területek azonban, ahol egy kis következetességgel rengeteget spórolhatunk.
3. Alakítsunk ki egy megtakarítási stratégiát
Most már tudjuk, hogy havonta mekkora összeggel gazdálkodhatunk, így ideje elkezdeni a megtakarítás növelését. Erre a célra érdemes nyitni egy megtakarítási alszámlát, hiszen ha a félretett pénzhez egy kicsit nehezebben férhetünk hozzá, attól sem kell tartani, hogy könnyelműen költekezünk annak terhére.
Jó ötlet lehet az, ha a fizetés napján azonnal, automatikusan átutalunk egy bizonyos összeget erre a számlára, így a hónap előrehaladtával az egyenlegünk állásából pontosan látjuk majd, hogy mekkora mozgástérrel rendelkezünk.
Természetesen a kiadások csökkentése is fontos eleme a stratégiánknak, így ezt a kérdést érdemes alaposan megfontolni. A költségvetés alapján már tisztában vagyunk azzal, hogy melyik területen költünk túl sokat: lehet, hogy az ebédrendelés helyett most inkább otthon érdemes főzni, esetleg a mindennapos autóhasználat helyett a tömegközlekedési eszközöket választani. Az olyan apróságok is segíthetnek, mint a felesleges előfizetések lemondása vagy a rendszeresen használt szolgáltatások helyett olcsóbb alternatívák keresése.
4. Vizsgáljuk meg a finanszírozási lehetőségeket
Előfordulhat, hogy a megtakarításaink nem elegendőek a nagyobb kiadások fedezésére és pénzügyi segítségre is szükségünk lesz. Ha a családon belüli kölcsön nem elérhető opció, a banki hitelek felé érdemes fordulni, itt azonban a körültekintő és megfontolt döntés rendkívül fontos.
Egy jól megválasztott kölcsön óriási segítséget jelenthet, a törlesztőrészleteket azonban hosszú időn keresztül rendszeresen meg kell fizetnünk: mielőtt bármilyen döntést hoznánk, egy hitelkalkulátor segítségével ellenőrizzük, hogy milyen feltételekre számíthatunk. Ezek az adatok persze még csak tájékoztató jellegűek, ezért a következő lépés legyen a bankunk felkeresése, ahol személyre szóló ajánlatokat kaphatunk, melyek igazodnak az aktuális céljainkhoz.
Kezdjük meg időben a felkészülést
Mindannyiunk életében vannak olyan időszakok, melyeket egy nagyobb kiadásra való felkészülés határoz meg. Akár lakást, akár autót vásárolnánk, vagy egyszerűen csak szeretnénk egy jól megérdemelt utazással tölteni a nyári szabadságunkat, a takarékoskodást érdemes időben elkezdeni. A fentiek segítségével egy kicsit könnyebben elindulhatunk az úton, az pedig az elszántságunkon – és persze az anyagi lehetőségeinken – múlik, hogy mikor érhetjük el a céljainkat.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.