Edzősors

Koczó Dávid

Kós Hubert az egyik fő esélyes, hogy a 2024-es év férfi sportolója legyen Magyarországon: olimpiai, világ- és Európa-bajnoki aranyérmet is nyert idén úszásban. Logikusnak hangzik, hogy az edzője is a favoritok között legyen, a gondolatmenet és a jelölés szépséghibája, hogy a szakembert Bob Bowmannek hívják, és sosem dolgozott Magyarországon. 

Nem az a gond, hogy Bowman külföldi, ezen már túl vagyunk, bár a magyar edzők aligha boldogok attól, hogy a legutóbbi tizenegy díjátadóból hét és félszer külhoni szakember vehette át az elismerést. Igen, hét és félszer: 2018-ban az első téli olimpiai aranyérem két kovácsa, Bánhidi Ákos és Csang Csing Lina megosztva kapta a díjat. 

Shane Tusup volt az úttörő, Hosszú Katinka edzőjeként végül négyszer nyert. Tusup személyiségét tekintve kilógott a hazai edzői közegből, de magyar színekben őrjöngött a lelátón, s hosszú távon is Magyarországon talált hazára. Utóbbi igaz Marco Rossira is, aki háromszor nyerte el a díjat a labdarúgó-válogatott szövetségi kapitányaként, ő ma már magyar állampolgár is. Csang a díjazása óta visszatért Kínába, ráadásul a Liu fivérekkel együtt, de 2018-ban úgy kapta az elismerést, hogy aktuálisan a magyar sikerekért dolgozott. 

Bob Bowman esetleges idei győzelme az eddigi külföldi szakemberek sikereinél is fájdalmasabb pofon lenne a hazai edzői karnak. 

Miközben a szakmai tudását senki sem kérdőjelezi meg, Bowman egyáltalán nem a magyar színekért dolgozott. Igen, Kós Hubert olimpiai aranyában kulcsszerepet játszott, de ezt az úszó egyetemi edzőjeként tette. Párizsban Bowman nem a magyar, hanem a francia úszócsapatstáb tagjaként volt jelen, s ha Kós sikerével adott is egy aranyat Magyarországnak, Léon Marchand edzőjeként el is vett egyet Milák Kristóf legyőzésével. 

Ha nagyon drámaian akarunk fogalmazni: Bowman tartozott az arannyal Magyarországnak. Ha nincs a korábbi tanítványa, Michael Phelps, akkor Cseh László háromszoros olimpiai bajnok lenne. Tompíthatjuk Bowman szerepét kijelentve, hogy Phelps az úszásra született, s a mucsaröcsögei Íjász Róbert irányításával is zsákszámra nyerte volna az aranyakat. A kérdés csak az, hogy ebben az esetben a mucsaröcsögei Íjász Róbert elnyerhette volna-e Magyarországon az év edzője díjat? Vagy úgy járt volna, mint Lőw Zsolt, aki 2021-ben azzal sem került fel a tíz jelölt listájára, hogy Bajnokok Ligája-győztes lett a Chelsea másodedzőjeként? Bezárva a kört: el tudjuk képzelni, hogy a Liverpool BL-győzelme esetén jövőre Szoboszlai Dominik ne lenne az év sportolója?