Egyperces

2011.07.02. 16:11

A boldogabb orángutánok tovább élnek

London (MTI) - A boldogabb orángutánok nagyobb valószínűséggel maradnak tovább életben az állatkertekben, mint a szomorkásabb társaik - állapította meg egy új tanulmány. 

London (MTI) - A boldogabb orángutánok nagyobb valószínűséggel maradnak tovább életben az állatkertekben, mint a szomorkásabb társaik - állapította meg egy új tanulmány. Az amerikai és brit szakemberekből álló kutatócsoport egy új módszer kidolgozása révén mérte meg a fogságban élő orángutánok boldogság, illetve jóléti szintjét. A skóciai Edinburgh-i Egyetemen dolgozó Alex Weiss által vezetett kutatás a főemlősökkel közvetlen kapcsolatban lévő gondozók és őrök bevonásával készült.

A résztvevők az általuk jól ismert példányok személyiségét és viselkedését értékelő - az emberi jólétet mérő módszereken alapuló - kérdőívet töltöttek ki, amely négy fő kérdésre épült, egyebek között, hogy mennyi időt töltöttek az adott orángutánok "boldogan és elégedetten", illetve menyire lettek volna boldogok maguk a megkérdezettek, ha egy hétre az adott orángután bőrébe bújhattak volna.

A kapott válaszok alapján a kutatók kiszámolták a vizsgálatba bevont mintegy 200 orángután mindegyikének "boldogságpontját", amely alapján fel tudták mérni, hogy a boldogság miként befolyásolta az állatok életét. Hét évvel később egy utótanulmány keretei között ellenőrizték az eredményeket és arra jutottak, hogy a boldogabb főemlősök jóval nagyobb valószínűséggel voltak még mindig életben a szomorkásabb társaikhoz képest, vagyis egyértelmű összefüggés van a boldogság és az élethossz között - olvasható a BBC brit közszolgálati műsorszóró internetes oldalán (www.bbc.co.uk).

 "A kutatók sikeresen kimutatták, hogy a nagyon boldog orángutánok 11 évvel éltek tovább a nagyon boldogtalannak értékelt társaikhoz képest" - mondta Richard Byrne, a skóciai St. Andrews Egyetem főemlős szakértője, aki nem vett részt a kutatásban. Ugyanakkor az adatokból nem derült ki, hogy az orángutánok boldogságáért, illetve szomorúságáért a jó, vagy rossz egészségi állapotuk volt-e a felelős, vagy épp fordítva, a boldogságuk miatt voltak egészségesebbek, és éltek tovább az egyes példányok - hangsúlyozta ki a szakember. 

Az ok-okozati összefüggés tisztázása nélkül is a szakemberek azt remélik, hogy az eredményeikkel sikerül meghosszabbítani a végveszélyben lévő orángutánok élethosszát, azáltal, hogy gondozóik ezentúl jobban odafigyelnek a boldogtalannak tűnő egyedek egészségügyi állapotára.

A tanulmány eredményeit a brit tudományos akadémia Biology Letters című folyóiratában közölték.

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!