Hajdú-Bihar

2014.07.11. 11:59

Mire figyeljenek a külföldre utazók?

Nyíregyháza - Sokan választanak külföldi úti célt ha nyaralni mennek, de csak kevesen vannak tisztában az adott országra jellemző szokásokkal, kultúrával, életmóddal, nem beszélve az egészségügyi veszélyekről és a vámszabályokról. Mindezekről még az utazás előtt érdemes tájékozódni a külföldre utazó magyaroknak, különben számos kellemetlen „élményben” lehet részük.

Nyíregyháza - Sokan választanak külföldi úti célt ha nyaralni mennek, de csak kevesen vannak tisztában az adott országra jellemző szokásokkal, kultúrával, életmóddal, nem beszélve az egészségügyi veszélyekről és a vámszabályokról. Mindezekről még az utazás előtt érdemes tájékozódni a külföldre utazó magyaroknak, különben számos kellemetlen „élményben” lehet részük.

A külföldre utazó magyarok számára gyakran jelentenek erőpróbát az országok közötti kulturális, higiénés, etikai és gazdasági különbségek. Nemcsak az egészségi problémák elkerülése fontos, nem árt előzetesen tájékozódni a célországra jellemző szokásokról, kultúráról, életmódról, s nem utolsó sorban a vámszabályokról.

Kagylók, korallok tiltólistán

– Sok helyen jártam már, és ha rangsorolnom kellene a környezeti szépségeket, a Vörös-tenger előkelő helyen végezne – mesélte egyik olvasónk. – A páratlanul gazdag élővilág lenyűgözi a turistákat: a legsekélyebb vízben is azonnal megjelennek a kis halak – csíkosak, pöttyösek, sárgák, kékek, pirosak és lilák –, a víznek pedig az ezer színben pompázó korallok adnak különleges árnyalatot. Szerintem természetes, hogy aki ott jár, megpróbálja valamilyen módon hazahozni az élményeit, de nemcsak fényképek és kis ajándékok formájában. Na, ez az, amit nagyon meg kell gondolni!

A 102-es Egyiptomi Környezetvédelmi Törvény szerint ugyanis tilos bármilyen élő organizmusban vagy természeti kincsben – kagyló, korall, szikla, talaj – kárt okozni, eltávolítani. – Szerencsére ezt már a megérkezésünkkor jelezte az idegenvezetőnk, így fájó szívvel ugyan, de nem tettünk a bőröndünkbe gyönyörű köveket, korallokat.

És hogy milyen jól tettük, arra ott volt bizonyítéknak a hazaút. Egy angol csoport ugyanis azért késte le a repülőgépét, mert többen nem vették elég komolyan a figyelmeztetést. A repülőtéri rendőrség átvilágította a csomagjaikat és elkobozta az elrejtett kagylókat, ez pedig elég volt ahhoz, hogy a gép nélkülük induljon el. Örülhettek, hogy ennyivel megúszták, de az, hogy csak másnap indulhattak haza, elég tanulópénz volt nekik.

Villámbevásárlás Ukrajnában

Kiss Klaudia az Ausztriában élő nagyszüleit szeretné meglátogatni a közeljövőben a családjával. – Augusztus elején felkerekedünk a szüleimmel és a testvéremmel, két hetet szeretnénk a nagyiéknál tölteni. A két kiskutyánkról addig a szomszédunk gondoskodott volna, de tegnap kiderült, hogy ő is akkor megy nyaralni a nejével. Milyen iratokat kell beszereznünk, hogy a házőrzők is velünk utazhassanak? – fordult lapunkhoz kérdésével a mátészalkai lány.

A Nyíregyházán élő, immár nyugdíjas Fülöp László a közeli Ukrajnában szeretne villámlátogatást tenni a sógorával.

– Külön autóval mennénk, de a célunk közös: tankolni és vásárolni szeretnénk a határtól pár kilométerre. Pénzt már váltottunk, a „zöld papírt” is beszereztük.

Szeretnénk maximálisan kihasználni a lehetőséget, hogy spóroljunk egy keveset, de nem akarunk törvényt szegni és büntetést fizetni a vámszabályok megsértése miatt. Mennyi üzemanyagot, élelmiszert, cigarettát és szeszes italt hozhatunk át legálisan? – érdeklődött a hatályos előírásokról olvasónk.

Csokorba gyűjtöttük a legfontosabb és legaktuálisabb tudnivalókat (lásd a keretes cikket), amelyeknek mások is hasznát vehetik, mielőtt útra kelnek.

KM-SZA,PI


Tíz dolog, amit külföldi utazás előtt érdemes tudni

Mit hozhatunk be külföldről és mit vihetünk ki? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatója.1. Légi úton 430 euró, egyéb módon 300 euró értékben hozhatók be különféle áruk – az alkohol- és dohánytermékek kivételével – vám- és adómentesen. (15 év alatti utasok 150 euró értékhatárig hozhatnak be.)

2. 17. életévét betöltött utas az Európai Unión kívülről légi úton 200 szál, egyéb módon 40 szál cigarettát hozhat be.

3. Ne hozzunk magunkkal EU -n kívülről Magyarországra nyers húst, hentesárut, hústartalmú élelmiszert, tej- és tejtartalmú terméket (könnyen romlandó élelmiszer), mivel ezek behozatala csak a vonatkozó szigorú szabályok és állatorvosi ellenőrzések betartásával engedélyezett.

4. Vámmentesen hozható be – 17. életévét betöltött utas esetén – a magángépjárművek és motorkerékpárok gyári üzemanyagtartályaiban lévő üzemanyag, továbbá üzemanyagkannában járművenként legfeljebb 10 liter üzemanyag.

5. Az utazás során a folyamatos gyógyszeres kezelésben részesülők a kezelőorvos által előírt mennyiségű gyógyszert vihetik magukkal.

6. Házi kedvencet (kutya, macska, vadászgörény) az állatorvos által kiállított állatútlevéllel (pet passport) vihetünk magunkkal.

7. Az 50 évnél régebbi kulturális javak körébe sorolható tárgyaknak – értéktől függően – az Európai Unió másik tagállamába történő kiszállítása, illetve harmadik országba irányuló kivitele engedélyhez kötött.

8. Minden olyan, az Európai Unió külső határait átlépő utas, akinél 10 ezer euró vagy azt meghaladó összegű készpénz vagy ennek megfelelő összértékű, készpénz-helyettesítő eszköz (értékpapír, kötvény, részvény, utazási csekk stb.) van, köteles ezt a vámhatóságnál írásban bejelenteni.

9. A vadászati és sportcélú fegyverek unión belüli szállítása európai lőfegyvertartási engedély alapján történhet. Az engedély nem ruházható át, és a fegyveres lőszer szállítása során az utas köteles magánál tartani.

10. Általános forgalmi adó alól mentes a külföldi utas által vásárolt termék, ha azt személyi vagy útipoggyászának részeként a közösség területéről kiviszi.


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!