Helyi közélet

2015.10.30. 17:09

Akit a sajátjánál is jobban érdekel a filmhősök világa

Nyíregyháza - A nyertes ars poeticája: a közléskényszer nyavalyájára legjobb gyógyír az alkotás.

Nyíregyháza - A nyertes ars poeticája: a közléskényszer nyavalyájára legjobb gyógyír az alkotás.

Técsi Zoltán tiszaladányi filmrajongó és független publicista lett a nyertese annak a filmkritikaíró pályázatnak, amelyet még július végén hirdetett meg a Krúdy Gyula Art Mozi, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár, valamint a Szabolcs-Szatmár-Beregi Szemle.

A nyertesnek járó értékes filmes szakmai albumot dr. Ulrich Attila, Nyíregyháza alpolgármestere, Mészáros Szilárd, a Váci Mihály Kulturális Központ igazgatója, valamint dr. Drabacz M. Róbert, a Nyíregyházi Főiskola tanára, egyben a zsűri elnöke adta át október 22-én a kulturális központban.

Folytatása is lesz

– Nagyon örülünk annak, hogy a megye egyetlen, de a legmodernebb technikával felszerelt art-mozija, amelynek a közelmúltban megnégyszereződött a látogatottsága, s amelyet ma már évente több mint 15 ezer néző látogat, többek között ilyen újszerű kezdeményezésekkel is felhívja magára a figyelmet – mondta el dr. Ulrich Attila, majd gratulált a nyertesnek.

A felhívásra ugyan nem túl sok, mindössze nyolc pályamű érkezett, ráadásul öt alkotótól, és ezek sem mindig érték el egy esztétikai értelemben vett film­kritika színvonalát, mindez mégsem vette el a szervezők kedvét. Újragondolva az ötletet, a kezdeményezés folytatását is tervezik.

Kiemelt fontosságú a mozi

Técsi Zoltánról megtudhattuk, hogy évek óta szellemi szabadfoglalkozásúként éli az életét, amiben a moziba járásnak kiemelt helye van. A magát éveken át újságíróként is kipróbáló, több kötet is jegyző fiatalember saját bevallása szerint tud, mer és szeret is élni. Állandóan ír, és úgy fogalmazott: a közléskényszer nyavalyájában szenved, amire egyetlen gyógyír az alkotás. A filmek területén mindenevő, volt idő, amikor a filmhősök világa jobban érdekelte, mint a sajátja. Ezúttal – formabontó módon – A Saul fia és a Drága Elza! című alkotásokat hasonlította össze, azt elemezve, vajon mitől népszerű az egyik, miért ismeretlen a másik, holott azonos technikával készültek, azonos történelmi kor krónikásai lettek.

Nem kell az elmélyültség

– Ma, ha a fiatalok leírnak valamit, az inkább információkezelés mint esztétikai produktum, ebből kiérezhető, hogy nem olvasnak komoly filmesztétikai szaklapokat – összegezte a véleményét dr. Drabancz M. Róbert, a zsűri elnöke a versenyről, majd hozzátette: – Inkább érzéstömegekről írnak, nem vállalkoznak az elmélyülésre, az elemzés logikáját sem ismerik. Sajnos az online felületek sem kíváncsiak az elmélyültségre, mivel a mozgóképnek már társadalmi funkciója sincs, a filmről szóló közbeszéd is lassan eltűnik.

- Matyasovszki József -


Nyíregyháza - A nyertes ars poeticája: a közléskényszer nyavalyájára legjobb gyógyír az alkotás. tovább>>


Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában